REKLAMA

Emisja akcji GetBacku przegłosowana

2018-04-17 11:15, akt.2018-04-17 18:22
publikacja
2018-04-17 11:15
aktualizacja
2018-04-17 18:22
fot. Katarzyna Waś-Smarczewska / Bankier.pl

Walne zgromadzenie GetBacku przegłosowało emisję do 50 mln sztuk akcji bez praw poboru. Notowania akcji spółki nie zareagowały, ponieważ zostały zawieszone.

Za przyjęciem uchwały oddano 60 652 114 głosów, przeciw 8 604 595 głosów oraz 2 344 010 głosów wstrzymujących.

Akcjonariusze upoważnili zarządu do emisji maksymalnie 50 000 000 akcji w ramach kapitału docelowego. Cena sprzedaży tych akcji ma być nie niższa od ceny akcji serii F. Zarząd Getbacku informował wcześniej, że cena emisyjna akcji serii F nie będzie niższa niż 10 zł.

Konkretna cena jednak dziś nie padła. „Intencją spółki jest zebranie jak największych ilości kapitału. W interesie spółki jest, by ta cena była wyższa niż niższa” – powiedział podczas walnego Kenneth William Maynard, przewodniczący rady nadzorczej, oddelegowany do pełnienia funkcji prezesa. Przypomnijmy, że dziś rano pojawił się komunikat o odwołaniu prezesa Konrada Kąkolewskiego i rezygnacji dwóch innych członków zarządu.

Kenneth William Maynard, p.o. prezesa GetBacku / Bankier.pl

Przegłosowana emisja ma mieć w zależności od decyzji zarządu charakter subskrypcji prywatnej, skierowanej do wybranych obecnych i nowych inwestorów, lub subskrypcji otwartej. 

Walne GetBacku zostało zwołane na 28 marca. Akcjonariusze zdecydowali o emisji do 20 mln akcji i zarządzili przerwę w obradach do 6 kwietnia. Wówczas to na wniosek głównego akcjonariusza spółki, DNLD Holdings, zarządzono kolejną przerwę, do 17 kwietnia.

Na briefingu prasowym spółki nie dowiedzieliśmy się zbyt wiele o jej sytuacji. Przewodniczący rady nadzorczej, który przejął obecnie stery w GetBacku tłumaczył, że musi głębiej poznać sytuację spółki i nie chce rzucać pochopnych oświadczeń. Zapowiedziana została jednak zmiana sposobu komunikacji. Teraz ma się ona opierać na faktach, co między wierszami można zrozumieć jako przytyk, że poprzedni zarząd na nich nie bazował.

Najważniejsza deklaracja Kennetha Williama Maynarda dotyczyła jednak tego, że spółka kapitału rzeczywiście potrzebuje i na emisję nie będziemy długo czekać.

- Chcemy ją przeprowadzić jak najszybciej. Intencja taka jest, by doszło to dokapitalizowania spółki. Spółka potrzebuje kapitału - powiedział.

- Decyzja dzisiejszego WZA zapewni nam elastyczność w tej kwestii - dodał. Szczegóły dotyczące pomysłu zarządu na emisję poznamy jednak dopiero w późniejszym terminie.

- Na pewno potrzebuję więcej danych, tak, żebym był pewien, że informacje, które Państwo usłyszą, będą szczegółowe – stwierdził Maynard.

Gorąco wokół GetBacku

W poniedziałek rano GetBack podał, że prowadzi negocjacje z PKO BP oraz Polskim Funduszem Rozwoju w sprawie finansowania o charakterze mieszanym kredytowo-inwestycyjnym w wysokości do 250 mln zł. Z komunikatu spółki wynikało, że informacja została uzgodniona "ze wszystkimi zaangażowanymi stronami". PKO BP i PFR stanowczo zdementowały informacje, że prowadzą takie rozmowy.

Giełda Papierów Wartościowych zawiesiła w poniedziałek obrót akcjami i obligacjami Getback "ze względu na interes i bezpieczeństwo uczestników obrotu". We wtorek rano GPW podała, że zawiesiła obrót akcjami i obligacjami Getback na żądanie zgłoszone przez Komisję Nadzoru Finansowego. W komunikacie nie podano do kiedy będzie trwało zawieszenie obrotu.

[Aktualizacja 18:15] Odwołany ze stanowiska prezesa GetBacku Konrad Kąkolewski wydał oświadczenie, w którym stwierdza, że prowadził wraz z wybranymi pełnomocnikami spółki rozmowy o pozyskaniu finansowania z PFR i PKO BP.

Wiemy, że nic nie wiemy

Z jednej strony cieszy fakt, że nowe władze nie chcą powtórzyć błędu starych - pochopności w rzucaniu deklaracji. Z drugiej strony inwestorzy łakną informacji. Dziś przecież głosowali emisję w zasadzie bez wiedzy o tym, co tak naprawdę kryje się w bilansie spółki. Dodatkowo zaskakuje, że Rada Nadzorcza nie zna na tyle sytuacji w spółce, by postawić jasne deklaracje w kluczowych kwestiach.

Wydaje się, że zmiana zarządu tuż przed WZA to najlepsze co spotkało GetBack. Ze starych władz zrobiono kozła ofiarnego, nowe zaś ucięły trudne pytania oświadczeniem, że są nowe. Pozostaje mieć nadzieję, że nowy zarząd - po zgłębieniu sytuacji - rzeczywiście przyniesie nową jakość.

Póki co inwestorzy pozostają zakładnikami całej sytuacji: niewiele wiedząc o problemach spółki nie mogą sprzedać akcji. Ich dramat na pewno dzisiaj się nie skończył. Czekamy także na rozliczenie poprzedniego zarządu, bo trudno mi sobie wyobrazić, że odwołanie prezesa utnie temat jego odpowiedzialności za sytuację w spółce.

Adam Torchała
Redaktor


Źródło:
Tematy
Otwórz Konto w aplikacji mobilnej GOmobile.

Otwórz Konto w aplikacji mobilnej GOmobile.

Advertisement

Komentarze (16)

dodaj komentarz
obronca_przebraza
Entliczek, pentliczek, gdzie jest 2mld zł?:))))) Kto zgadnie?
takijedenadmin
Jedna sztabka pan Wąski, jedna sztabka pan Siara ;-)
krystiane
A w sprawie dziury demograficznej 2050r.

Ludnoność polski zmniejszy się o około 19 milionów z powodu zgonów i 3-5 milionów z powodu emigracji.
krystiane
Liczba Emerytów na liczę pracującycyh osób.

http://serwisy.gazetaprawna.pl/emerytury-i-renty/galerie/836738,duze-zdjecie,1,prognoza-gus-do-2050-na-10-pracujacych-ponad-50-emerytow.html https://web.archive.org/web/20180405164526/http://serwisy.gazetaprawna.pl/emerytury-i-renty/galerie/836738,duze-zdjecie,1,prognoza-gus-
Liczba Emerytów na liczę pracującycyh osób.

http://serwisy.gazetaprawna.pl/emerytury-i-renty/galerie/836738,duze-zdjecie,1,prognoza-gus-do-2050-na-10-pracujacych-ponad-50-emerytow.html https://web.archive.org/web/20180405164526/http://serwisy.gazetaprawna.pl/emerytury-i-renty/galerie/836738,duze-zdjecie,1,prognoza-gus-do-2050-na-10-pracujacych-ponad-50-emerytow.html
krystiane
Przepraszam za błąd w pisowni. studjów -studiów
krystiane
Ukryte bezrobocie na innym serwisie lub emigracja i dziura demogradiczna.

Witam ukryte bezrobocie i emigracja w polsce wynosi od 5-8 miliionów ludzi obliczenie tego jest bardzo proste według PKW zarejsetrowanych wyborców jest 30 milionów (wybory prezydenckie 2015r) a liczba rencistów i emerytów wynosi 8,8 miliona. Zatrudnionych
Ukryte bezrobocie na innym serwisie lub emigracja i dziura demogradiczna.

Witam ukryte bezrobocie i emigracja w polsce wynosi od 5-8 miliionów ludzi obliczenie tego jest bardzo proste według PKW zarejsetrowanych wyborców jest 30 milionów (wybory prezydenckie 2015r) a liczba rencistów i emerytów wynosi 8,8 miliona. Zatrudnionych jest około 16 milionów tak wieć 30-8,8-16=5,2 miliona do tego trzeba zaliczyć jeszcze studentów studjów zaocznych około 1 milion i 600 tysięcy pełnolietnich uczniów szkół zawodowych liceów i techników.
krystiane
Przewidywany wiek emerytalny w różnych krajach linki: https://yaleglobal.yale.edu/content/number-workers-retiree-declines-worldwide https://web.archive.org/web/20180413190509/https://yaleglobal.yale.edu/content/number-workers-retiree-declines-worldwide
Przewidywana długość życia osób urodzonych (TRWANIE ŻYCIA W 2011 R.
Przewidywany wiek emerytalny w różnych krajach linki: https://yaleglobal.yale.edu/content/number-workers-retiree-declines-worldwide https://web.archive.org/web/20180413190509/https://yaleglobal.yale.edu/content/number-workers-retiree-declines-worldwide
Przewidywana długość życia osób urodzonych (TRWANIE ŻYCIA W 2011 R.) Wyniesie dla mężczyzn od 66 do 72 lat urodzonyc od lat 60 ubiegłego wieku do 2011r. Linki: http://stat.gov.pl/cps/rde/xbcr/gus/LUD_trwanie_zycia_2011.pdf https://web.archive.org/web/20180412180611/http://stat.gov.pl/cps/rde/xbcr/gus/LUD_trwanie_zycia_2011.pdf
Poprawa Ukryte Bezrobocie i Emigracja. Patrząc na inne źródła dostępne na stronach Rządowych w Polsce jest około 30709281 wyborców około 8906000 rencistów i emerytów, a obywateli w kraju jest około 38433000. Liczba pracujących na 1000 mieszkańców wynosi 301,4 tak wieć pracujących osób w naszym kraju jest 11583706. Przepraszam zę prawdopodobnie zawyżyłem liczbę osób pracujących ale kożystałem z innych stron rządowych i prasy. Z tego wynika że ukryte bezrobocie lub ukryta emigracja wynosi 10219575 ludzi. Linki: http://prezydent2015.pkw.gov.pl/ http://www.rynekseniora.pl/polityka_senioralna/104/emerytow_jest_juz_prawie_9_mln_rosnie_tez_wysokosc_emerytur_i_rent,7987.html http://stat.gov.pl/vademecum/vademecum_dolnoslaskie/portret_wojewodztwa/Portret%20województwa.pdf
Pozrawiam Informator880
j77kov
Myślę, że RN dobrze wie, ile ma trupów w szafie, ale chce znaleźć inwestorów na nową emisję. Chyba Quercus już się nie skusi...
pv_value
I powiedzcie mi drodzy inwestorzy, którzy kupiliście papiery GetBack: Co wam z tej informacji, że oto prezesa zwolnili ze stanowiska? :-)
Teraz będzie spędzał beztroskie dni za te pieniądze i włos mu z głowy nie spadnie.
Bernie Madoff za wałki siedzi na 155lat, majątek zlicytowany, a u nas chyba dopiero jak pies
I powiedzcie mi drodzy inwestorzy, którzy kupiliście papiery GetBack: Co wam z tej informacji, że oto prezesa zwolnili ze stanowiska? :-)
Teraz będzie spędzał beztroskie dni za te pieniądze i włos mu z głowy nie spadnie.
Bernie Madoff za wałki siedzi na 155lat, majątek zlicytowany, a u nas chyba dopiero jak pies z kulawą nogą nie tknie IPO żadnego to może ktoś coś zauważy. :-)
Na razie widać, że zabawa jest na całego.

Powiązane: Kłopoty GetBacku

Polecane

Najnowsze

Popularne

Ważne linki