REKLAMA
JUŻ JUTRO

Ekstrapodatek nadciąga. Coraz więcej spółek na celowniku

Michał Kubicki2022-07-11 10:50redaktor Bankier.pl
publikacja
2022-07-11 10:50
Ekstrapodatek nadciąga. Coraz więcej spółek na celowniku
Ekstrapodatek nadciąga. Coraz więcej spółek na celowniku
fot. Adam Chełstowski / / FORUM

Od ponadnarodowej idei do bata na krajowe spółki i dodatkowe źródło dochodów budżetu państwa. Mimo że do startu oficjalnej kampanii wyborczej jeszcze trochę czasu, to rządzący już teraz coraz śmielej mówią o podatku od ekstrazysków, który najbardziej miałby dotknąć państwowych spółek.

Dokładnie 21 maja br. premier Mateusz Morawiecki zaanonsował pomysł dzielenia się nadmiarowymi zyskami przez podmioty, które korzystają na rekordowych cenach surowców energetycznych napędzających wysoką inflację. Celem uświęcającym tamtą narrację była odbudowa Ukrainy.  Wtedy mówił w kontekście Norwegii, bogatej w złoża gazu ziemnego i ropy naftowej, ale wkrótce janosikowy sposób dystrybucji zysków nabrał rumieńców na krajowym podwórku i służyć miał już nie pomocy Ukraińcom, a wygraniu wyborów.

Windfall tax po raz pierwszy

Szybko w roli rzecznika premiera, tłumaczącego zakusy na cudzy zysk, wystąpiła sama minister finansów, wyjaśniająca konstrukcję solidarnościowego podatku od nadmiarowych zysków (windfall tax). Na tym etapie jeszcze nikt z rządu nie wspominał o ekstraobciążeniach w kontekście krajowych spółek, chociaż pisałem wtedy, że idealnie w założenia nowego podatku wpisują się polskie spółki, w tym te największe kontrolowane przez Skarb Państwa.

Tylko za pierwszy kwartał państwowe spółki mogły pochwalić się historycznym wynikami. Najwięcej ze wszystkich zgarnął gazowy koncern PGNiG, „rozbijając bank” z ponad 4,09 mld zł zysku tylko w trzy miesiące. Podobnie Orlen nie mógł narzekać z 2,8 mld zł zysku. Górnicze spółki, jak KGHM i JSW, niemal po równo mogą pochwalić się ok. 1,9 mld zł zysku. Do tego KGHM ma obniżony w tym roku podatek od kopalin, a JSW korzysta z pożyczki na ponad 1,2 mld zł na preferencyjnych warunkach udzielonej przez PFR.

Jeszcze wtedy mało realny wydawał się pomysł szybkiego wprowadzenia w polskich warunkach ekstrapodatku, a głośno o tym mówiła m.in. minister klimatu Anna Moskwa, podkreślając, że taki podatek „nie wydaje się w Polsce niezbędny” bo „u nas działają spółki państwowe”. Jednak inflacja dalej rosła, a politycy wyruszyli w Polskę z obietnicami przed kolejnymi wyborami zaplanowanymi w przyszłym roku.

Polityczny cios

W międzyczasie kolejne kraje ogłaszały wprowadzenie windfall tax, w tym Węgry - kraj będący wskaźnikiem wyprzedzającym tego, co wydarzy się w Polsce. Po ogłoszeniu decyzji węgierskiego rządu (25 maja) budapesztański giełdowy indeks BUX zniżkował w trzy sesje o 10 proc.

Bankier.pl

W czerwcu na dobre ruszył festiwal przedwyborczych obietnic polityków, którzy w kolejnych dniach na wiecach i świetlicowych spotkaniach zaczęli obiecywać skuteczną walkę z inflacją i obniżenie cen wszędzie tam, gdzie to możliwe. Głównie skoncentrowano się na bankach i spółkach paliwowych. Rękawice podjęli również politycy obozu władzy, a bankowe ultimatum od samego prezesa Kaczyńskiego było jasnym sygnałem, że dotychczas będące poza podejrzeniem spółki skarbu państwa mogą brać udział w finasowaniu wyborczego przedstawienia.

W dodatku nie widać tu alternatywy i zyski tych spółek na pewno będą niższe, bo banki albo znacząco podniosą oprocentowanie depozytów, albo zostanie nałożony podatek. Bankowa kobyła, na której można w białej zbroi jechać do wyborów, została już obsadzona. Surowcowe poletko zagospodarował premier Morawiecki, mówiąc w ubiegłą sobotę - albo mechanizm podziału zysku, albo ekstrapodatek.

Poniedziałek po 

Efekt? Start poniedziałkowej sesji z ponad 5 proc. przeceną akcji PGNiG, ok. 4-proc. spadkiem KGHM-u, PGE i Tauronu i ponad 3-proc. spadek akcji PKN Orlen. Do tego spadający indeks bankowy o ok. 1,8 proc. i cały WIG20 na blisko 2 proc. minusie. Chociaż, po godzinie spadki nieco ustały to ostateczny wpływ na WIG20 wyborczego serialu będzie można dopiero ocenić po ogłoszeniu decyzji wyborców. Spółki skarbu państwa to 9 z 20 podmiotów indeksie WIG20, które w poniedziałek 11 lipca odpowiadały za ok. 60 proc. portfela.

Bankier.pl

Trudno jednak wyobrazić sobie, że spółki energetyczne będą dotknięte podatkowymi konsekwencjami politycznej walki. To sektor ciągle potrzebujący kapitału na inwestycje w związku z konieczną transformacją energetyczną. W tym celu wspomagany przez państwo w ramach ostatnich emisji PGE czy Enei. Wkrótce przejęte zostaną także węglowe aktywa na rzecz NABE. Bardziej prawdopodobne, że będzie na nich ciążyła presja, żeby wzięły na siebie część wzrostu kosztów. Zobaczymy więc, jak się potoczy rozpatrzenie wniosków o wzrost taryfy opłat. 

Co innego paliwowe spółki, wchodzące w skład indeksu WIG-Paliwa. Blisko 97 proc. udziału w nim mają państwowe: Lotos, PKN Orlen i PGNiG. Za ok. 2-4 miesiące to będzie już jednak jedna spółka, kiedy do końca doprowadzona będzie wielka fuzja i stworzenie multienergetycznego koncernu. To być może wskazówka w kontekście słów premiera o spółkach energetycznych mających szansę na obłożenie podatkiem.

Bez względu na to, jak się sprawy potoczą, inwestycje w spółki skarbu państwa w okresie przedwyborczym to zawsze było stąpanie po kruchym lodzie. W czasach inflacyjnego drenowania naszych portfeli trudno nie oprzeć się wrażeniu, że dodatkowy podatek od ekstrazysków spółek to tak naprawdę pośrednie ściąganie pieniędzy od obywateli na finansowanie obietnic. Nie ma przecież takiej rzeczy, której politycy nie obiecają, za resztę jak zwykle zapłaci społeczeństwo. O akcjonariuszach już nie wspominając.

Michał Kubicki 

Źródło:
Michał Kubicki
Michał Kubicki
redaktor Bankier.pl

Redaktor działu Rynki Bankier.pl. Absolwent finansów i rachunkowości na UMCS w Lublinie. W czasie studiów zainteresował się giełdą i rynkami finansowymi, które to zainteresowania rozwinął na SGH w Warszawie na kierunku Bankowość Inwestycyjna. Na co dzień obserwuje notowania warszawskiej giełdy, by przekazać czytelnikom portalu najważniejsze informacje z parkietu oraz przybliżyć istotne wiadomości ze spółek. tel.728 927 242

Tematy
Ubezpieczenie NNW Studenta dedykowane dla studentów i uczniów wyższych uczelni z 10% rabatem

Ubezpieczenie NNW Studenta dedykowane dla studentów i uczniów wyższych uczelni z 10% rabatem

Komentarze (79)

dodaj komentarz
lukaszslask
uwazam,ze to juz bedzie gwozdz do trumny w przyszlych wyborach i pelna utrata glosow klasy sredniej,bo o wyzszej to juz nie wspominam.....
lukaszslask
dokladnie ekstra podatki juz sa 19% citu,19% dywidendy czyli w sumie Panstwo na starcie dostaje 38%, a potem reszte kasy z dyw w zaleznosci ile ma tam udzialow,no to chyba wystarczy????
im wiecej ekstra zyskow maja SSP tym wiecej citu i dyw wplynie do kasy Panstwa,plus zusy i pity od wyzszych pracowniczych wyplat....jedyny jaki
dokladnie ekstra podatki juz sa 19% citu,19% dywidendy czyli w sumie Panstwo na starcie dostaje 38%, a potem reszte kasy z dyw w zaleznosci ile ma tam udzialow,no to chyba wystarczy????
im wiecej ekstra zyskow maja SSP tym wiecej citu i dyw wplynie do kasy Panstwa,plus zusy i pity od wyzszych pracowniczych wyplat....jedyny jaki jest problem dla Rzadu to lekkie podzielenie sie pieniedzmi z nami....czyli Polakami,ktorzy maja ofe,ike,ikze,akcje bezposrednio,polisy kapitalowe na zycie,fundusze itp a tego to ja juz nie rozumiem,okradania Polakow......
ptak1234
Niedawno zachęcali do PPK a teraz drenowanie SSP i akcjonariuszy traktują jak śmieci ,niedawna emisja akcji Spółek energetycznych. Ale ich elektorat nie wie co to jest akcjonariusz .

vacarius
Podatek, podatkiem, podatek, pogania pod rządami tej zjednoczonej prawicy.
fox-
To nie jest żadna prawica. Prawica nie rozdaje pieniędzy zrabowanych podatnikom.
To jest część Zjednoczonej Koalicji PIS - PO - PSL -SLD, której fundamentem jest żerowanie na Polsce i Polakach zabezpieczone magdalenkowa konstytucją Najjaśniejszej Pomrocznej.
(usunięty)
(wiadomość usunięta przez moderatora)
langdon25
Na zdjęciu powyżej Morawiecki absolutnie się nie zaciąga .
r4k
Prośba do Bankiera.
Czy moglibyście nie publikować zdjęć PiSowców, albo chociaż zasłaniać ich twarze?
itso_elityelityhellokity
za mało tu zarngo humoru
itso_elityelityhellokity odpowiada itso_elityelityhellokity
no junak si myliłem

Powiązane: Połączenie PGNiG i Orlenu

Polecane

Najnowsze

Popularne

Ważne linki