REKLAMA
CHCESZ ZACZĄĆ INWESTOWAĆ?

Kosiniak-Kamysz: Mamy pomysł na walkę z inflacją, pobudzenie inwestycji, tanią energię i tańszą żywność

2022-07-08 16:21
publikacja
2022-07-08 16:21
Kosiniak-Kamysz: Mamy pomysł na walkę z inflacją, pobudzenie inwestycji, tanią energię i tańszą żywność
Kosiniak-Kamysz: Mamy pomysł na walkę z inflacją, pobudzenie inwestycji, tanią energię i tańszą żywność
fot. Michał Kość / / FORUM

Mamy pomysł na walkę z inflacją, pobudzenie inwestycji, tanią energię i tańszą żywność. Mamy receptę, nie tylko dobrze postawioną diagnozę, jak ulżyć, jak pomóc, by te trudne czasy kryzysu gospodarczego były łatwiejsze do przejścia – mówił w piątek w Darłowie lider PSL Władysław Kosiniak-Kamysz.

Szef ludowców przyjechał do Darłowa na Pomorzu Zachodnim z akcją PSL-Koalicji Polskiej „#MamyPlan”. „Prezentujemy nasz pomysł na walkę z inflacją, na pobudzenie inwestycji, na tanią energią i tańszą żywność. To są cztery główne sprawy, w których mamy receptę, nie tylko dobrze postawioną diagnozę, jak ulżyć, jak pomóc, by te trudne czasy kryzysu gospodarczego, wysokiej inflacji były łatwiejsze do przejścia” – mówił Kosiniak-Kamysz na konferencji prasowej.

Podkreślił, że cztery projekty ustaw dotyczące „dobrowolnego ZUS-u, odblokowania energii zielonej, dopłat do nawozów, ale do tony, nie do hektara” oraz „likwidacji podatku Belki” zostały złożone do laski marszałkowskiej i czekają na rozpatrzenie.

Szef PSL zaznaczył, że ludowcy od kilku miesięcy wzywają banki zrepolonizowane i premiera Mateusza Morawieckiego do obniżenia do zera marż od kredytów hipotecznych. „To jedna grupa kredytobiorców, o których trzeba zadbać. Ale nie możemy też zapomnieć o bankach spółdzielczych, kredytach konsumpcyjnych i inwestycyjnych – im też trzeba pomóc” – mówił Kosiniak-Kamysz.

W ocenie szefa PSL rząd i banki z nadwyżką rzędu odpowiednio 12 i 13 mld zł mają z czego pomóc. „Jest z czego brać, z czego można korzystać, dlatego będziemy zabiegać o likwidację podatku Belki, wypuszczenie obligacji oprocentowanych przynajmniej na 15 proc.” - zaznaczył Kosiniak-Kamysz.

W kwestii sposobu na pobudzenie inwestycji mówił o potrzebie wprowadzenia dobrowolnego ZUS-u, przywróceniu ulgi remontowo-budowlanej oraz konieczności zakończenia sporu z Unią Europejską jako warunku uruchomienia środków z KPO.

Kosiniak-Kamysz zwrócił uwagę na to, że bez opłacalnej produkcji w rolnictwie, „bezpieczeństwo żywnościowe Polski jest mniejsze”. „Nawozy zdrożały czterokrotnie, pszenica zdrożała dwukrotnie. Ta opłacalność produkcji spada. Od 2015 r. zostało zlikwidowanych 124 tys. gospodarstw rolnych” – wyliczał szef ludowców.

W jego ocenie zboże ukraińskie nie powinno zostać w Polsce. „Wytwarzamy żywność, jesteśmy samowystarczalni, ale musimy równo konkurować. Zboże ukraińskie nie powinno zostać w Polsce. Domagamy się od komisarza (Janusza) Wojciechowskiego rozwiązań dla całej Unii. Wysyłania zboża z Ukrainy nie tylko z portów w Polsce, ale z Niemiec, Holandii, Włoszech. Trzeba zadziałać intensywnie, by nie doszło do katastrofy ekonomicznej polskich rolników” – mówił Kosiniak-Kamysz.

Zapowiedział przy tym projekt ustawy dotyczącej korytarzy eksportowych, opłaty kaucyjnej zboża wjeżdżającego do Polski, która będzie zwracana w momencie załadunku zboża na statek.

Kosiniak-Kamysz, mówiąc o zapewnieniu bezpieczeństwa żywnościowego Polsce, wspomniał o potrzebie budowy zbiorników retencyjnych. Bez nich „ przed skutkami suszy i nawałnic nie będziemy mogli się ochronić” - zaznaczył.

Natomiast, odnosząc się do kwestii taniej energii, podkreślił, że PSL-Koalicja Polska chcą energię zieloną w pełni uwolnić. „Tu na Pomorzu Zachodnim jest najwięcej wiatraków, ale one powinny być budowane bez żadnych ograniczeń. To rada gminy powinna decydować, gdzie taki wiatrak powinien stanąć. Nie powinno być regulacji na poziomie krajowym. Ustawa, którą przyjął rząd w tym tygodniu, ona odwraca złe decyzje, ale my będziemy chcieli ją poprawić, bo uważamy, że ona jest nie do końca przygotowana. Chcemy tę zieloną energię w pełni uwolnić” – podkreślił Kosiniak-Kamysz.

autorka: Inga Domurat

Źródło:PAP
Tematy
Przekonaj się, dlaczego warto wziąć kredyt gotówkowy w mBanku (RRSO 20,53%)

Przekonaj się, dlaczego warto wziąć kredyt gotówkowy w mBanku (RRSO 20,53%)

Komentarze (13)

dodaj komentarz
midas69
Wiedziałem, że komunista prędzej czy później zaproponuje walke z inflacja przez kolejne dopłaty i sie nie zawiodłem. No cóz, sytuacje zweryfikuje jesień jak sie okaże , że węgla ani gazu nie da sie wydrukować i Kosiniak zrobi minę zdziwionego Pikaczu. Czekam na film jak ludzie pozbawieni opału ścinają turbinę wiatrową XD
lukaszslask
widze,ze Wy juz tez odplyneliscie,co tzn obnizyc do zera marze w polskich bankach,to kto ma utrzymywac te banki i z czego???tu trzeba tak dowalic,zeby w koncu lobby budowlano montazowe spadlo na ziemie i zaczelo budowac mieszkanka po 200-300 tys,a domki po 400-600 tys,a nie ze dalej napedzamy spirale budowlana,motoryzacja tez odplynela,widze,ze Wy juz tez odplyneliscie,co tzn obnizyc do zera marze w polskich bankach,to kto ma utrzymywac te banki i z czego???tu trzeba tak dowalic,zeby w koncu lobby budowlano montazowe spadlo na ziemie i zaczelo budowac mieszkanka po 200-300 tys,a domki po 400-600 tys,a nie ze dalej napedzamy spirale budowlana,motoryzacja tez odplynela,zwykla 3 200 tys juz kosztuje...
itp,jak Ludzie kupili i nie stac na kredyt to sprzedac i za reszte na wynajem,jak caly zachodni swiat,....kredyt konsumpcyjny na nowy tv i beda doplaty.....no rece opadaja,niech nie zmieniaja co roku telefonow,to im pozyczki konsumpcyjne nie beda potrzebne,to wtedy jabluszka nie beda chodzily po 5 tys tylko po 1-2 tys.....
i pamietajmy o jednym!!!!cel inflacyjny 2,5% to stopy 3%plus marza ubezpieczenia to daje 6% i niech Ludzie wg tego kalkuluja czy ich stac na kredyt-raty!!!!!
xqwztsa
Myślałem, że teraz branża stand-upowa ma przerwę, ale okazało się, że nie! :D PSL nos zbowi(d)!
inwestor.pl
Oni działają cały rok, bo bilety pod przymusem kupuje podatnik, a reklamę mają za darmo w telewizji.
jaho31
PSL i Kosiniak to starzy wyjadacze wisienek
chcą mianowicie aby to rada gminy decydowała gdzie staną wiatraki
przecież to wprost otworzenie furtki do wręczania łapówek działaczom gminnym
a jak wiadomo PSL ma najlepszych działaczy gminnych i jak doświadczonych
w temacie wiatraków i łapówek i tylko człowiek Koperta-Grodzki
PSL i Kosiniak to starzy wyjadacze wisienek
chcą mianowicie aby to rada gminy decydowała gdzie staną wiatraki
przecież to wprost otworzenie furtki do wręczania łapówek działaczom gminnym
a jak wiadomo PSL ma najlepszych działaczy gminnych i jak doświadczonych
w temacie wiatraków i łapówek i tylko człowiek Koperta-Grodzki z senatu ich tutaj przebija

wibor3m
1% ludności Polski jest z Tobą, dasz radę!
inwestor.pl
Wprowadź jednolitą cenę energii Kosiniak. Może się uda tym razem tak jak z jednolitą ceną książki?
samsza
Trzeba znaleźć i poprosić św. Mikołaja, aby sypnął kasą...?

Chłopski rozum...
ddaamm
Ja tez mam pomysł: dajta ludziom spokoj ;)
Ale to niestety rada bardziej z kategorii sci-fi, dobrodzieje tak łatwo nie odpuszczą ;)
kochan
Trzeba docenić, że mają jakieś pomysły. Dotychczas cala opozycja chciała tylko odsunąć pis i sama wsadzić szlachetne twarze do koryta. To czy sami wierzą w to co mówią, lub czy im ktoś im uwierzy to inna kwestia.

Powiązane: Polityka

Polecane

Najnowsze

Popularne

Ważne linki