REKLAMA
PIT 2023

Inflacja w Polsce przyspiesza i jest najwyższa od 25 lat

2022-07-01 10:00
publikacja
2022-07-01 10:00

W minionym miesiącu inflacja w Polsce przyspieszyła do ponad 15 proc. i była najwyższa od ponad 25 lat - wynika ze wstępnych szacunków GUS.

Inflacja w Polsce przyspiesza i jest najwyższa od 25 lat
Inflacja w Polsce przyspiesza i jest najwyższa od 25 lat
fot. Włodzimierz Wasyluk / / FORUM

W czerwcu indeks cen towarów i usług konsumpcyjnych wzrósł o 15,6 proc.w porównaniu z analogicznym miesiącem ubiegłego roku – ogłosił Główny Urząd Statystyczny. Konsensus rynkowy przewidywał wynik na poziomie 15,5 proc.

Wyższe tempo wzrostu cen konsumpcyjnych polscy statystycy odnotowali ostatnio w marcu 1997 r. W maju inflacja sięgała niespełna 14 proc., w czerwcu ubiegłego roku - raptem 4,4 proc.

Bankier.pl na podstawie danych GUS

W czerwcu nadal rosła dynamika wzrostu cen żywności i napojów bezalkoholowych, która wyniosła 14,1 proc. rdr wobec 13,5 proc. w maju i 12,7 proc. w kwietniu. Szybciej niż przed miesiącem drożały również paliwa do prywatnych środków transportu (46,7 proc. rdr wobec 35,4 proc. rdr w maju). oraz nośniki energii (35,3 proc. rdr wobec 31,4 proc. rdr w maju). Finalny odczyt inflacji CPI za czerwiec wraz z pełną strukturą inflacyjnego koszyka GUS pokaże za dwa tygodnie, czyli 15 lipca.

Reklama

W porównaniu do poprzedniego miesiąca ceny wzrosły o 1,5 proc., czyli nieco wolniej niż w maju (1,7 proc. mdm), kwietniu (2 proc.) czy marcu (3,3 proc.). Paliwa podrożały względem maja aż o 9,4 proc.

Szczyt inflacji w zasięgu wzroku

Analitycy mBanku zwracają uwagę, że pomimo przyspieszenia dynamiki inflacji CPI w ujęciu rocznym, inflacja bazowa wzrosła tylko" w okolice 9,2 proc. Właśnie na tę miarę wzrostu cen szczególną uwagę tradycyjnie zwracają bankierzy centralni. "To oznacza solidne spowolnienie tej miary inflacji (okolice +0,8-0,9% m/m po odsezonowaniu" - wskazują eksperci. "Po tym odczycie szacujemy, że inflacja bazowa przyspieszyła w czerwcu do ok. 9,5% r/r. Patrząc jednak na odsezonowane wzrosty m/m widać duży spadek presji" - komentują analitycy Banku Pekao.

"Szczyt inflacji (w tym roku) jest w zasięgu wzroku. Może to już teraz" - optymistycznie zauważają ekonomiści mBanku. Bardzo prawdopodobne, że szczyt inflacji jest już blisko" - wtórują im koledzy z Banku Pekao.

"Inflacja rok do roku oczywiście wzrosła w czerwcu, ale miesiąc do miesiąca ceny w większości kategorii rosły nieco wolniej w czerwcu. Czy to już szczyt? Recesja powinna ograniczać wzrost cen. Ale obniżka podatków może działać w odwrotnym kierunku. Zobaczymy" - komentuje Ignacy Morawski, główny ekonomista "Pulsu Biznesu".

Rafał Benecki z ING podkreśla, że inflacja osiąga nowe rekordy. Jego zdaniem "problemem są bardzo wysokie oczekiwania inflacyjne i efekty drugiej rundy. Brak kontroli tych procesów to bardzo duże ryzyko dla celu inflacyjnego banku centralnego, który rodzi duże obawy, że inflacja stanie się uporczywa".

"Główny wynik był zbliżony do konsensusu. Dobrze, że seria uciekającej oczekiwaniom inflacji została w pewnym sensie przerwana. Niemniej w szczegółach wciąż widać dużo inflacji bazowej - ona na szczęście też była blisko prognozy, ale dalej jest dość wysoka, w okolicy 9,4 proc. To poziom o którym pół roku temu nawet byśmy nie pomyśleli, że aż tak dużo inflacji może przedostać się do komponentu bazowego" - zauważa Grzegorz Ogonek z Santander Bank Polska. "Z drugiej strony żywność drugi miesiąc z rzędu zaskakuje w dół, choć też nie jest tak, że na tym polu już wygraliśmy z inflacją - tu mamy wciąż dużo podażowych problemów, lokalną suszę, podaż z Ukrainy. Nawet tutaj nie można sobie pozwolić na 'opuszczenie gardy'" - dodaje.

"Ponieważ nie mieliśmy dziś dużego zaskoczenia w górę to trzymamy się opinii, że wskaźnik cen wyhamuje, być może nawet poniżej 16 proc. Pomijając ewentualny, mocny zryw cen żywności jesienią, który jest ryzykiem, choć póki co nie mamy go w prognozach. Wygląda na to, że inflacja zaczyna już wykonywać zakręt w pobliżu szczytu, w kolejnych miesiącach pojawią się zapewne odczyty rzędu 15,7-15,8 proc." - przewiduje.

Maciej Kalwasiński

Źródło:
Tematy
Najtańsze konta firmowe dla oszczędzających z premią

Najtańsze konta firmowe dla oszczędzających z premią

Komentarze (307)

dodaj komentarz
itso_zasob_ostateczny
walka na patyki !

''Najlepszym sposobem na zwiększenie produktywności procesu produkcyjnego będzie eliminacja wszelakich strat.

Łatwo powiedzieć, trudniej zrobić. W pierwszej kolejności musisz ,zrozumieć czym są straty.''
jan888
"Moja wizja jest warta poświęcania gospodarki" - słowa Kaczyńskiego z wywiadu dla Reutersa, sprzed wielu lat. Warto przypomnieć przy tej okazji ten słynny cytat, bo jak widać prezes nie żartował, a PIS rzetelnie realizuje wielki plan swojego wodza.
ŹRÓDŁO: https://innpoland.pl/131837,moja-wizja-jest-warta-poswiecania-
"Moja wizja jest warta poświęcania gospodarki" - słowa Kaczyńskiego z wywiadu dla Reutersa, sprzed wielu lat. Warto przypomnieć przy tej okazji ten słynny cytat, bo jak widać prezes nie żartował, a PIS rzetelnie realizuje wielki plan swojego wodza.
ŹRÓDŁO: https://innpoland.pl/131837,moja-wizja-jest-warta-poswiecania-gospodarki-mocne-slowa-kaczynskiego-w-wywiadzie-dla-reutersa-ekonomisci-sa-w-szoku
po_co
Ja tam się inflacją nie przejmuję, żadne oszczędności mi nie topnieją i nie mam problemu z pieniędzmi na zakupy.
Generalnie nie mam oszczędności i nie mam pieniędzy, rzekłbym oszukałem rząd.
Macierewicz pewnie już szykuje spec komisję aby to wyjaśnić.
itso_zasob_ostateczny
niema wyjścia długo nie zabawisz będziesz musiał brać pieniądze żeby było Cie z czego okradać
-zbyszek1
Zrobiłeś dyktaturę chamów w konia ale miej się na baczności. Nie darują.
tecdswv4t
Wciąż próbuję przewidzieć to, co już się wydarzyło. - Adam Glapiński - A miała być przejściowa inflacja, czyżby do Super inflacji. Taki plan?
bratpeat
Jarosław wie, że moment nie jest najlepszy, ale drugiej szansy nie będzie dla niego, a chciałby przejść do historii jako ten, co zbudował wielką i niezależną Polskę. Oczywiście im dłużej walczy tym gorzej, nie ma szans na wygraną.
-zbyszek1
Chciałoby się aby ta stetryczała małpa określił wreszcie jaka ma być według jego dziwnych emocji ta wielka Polska. Oczywiście nie powie bo sam nie wie a w każdym razie nigdy tego nie powiedział bo mimo, że czasem mówi to niczego poza bezprzytomnym bełkotem , pełnym nienawiści, chamstwa, fałszywych oskarżeń bełkotu nic po tym wizjonerze Chciałoby się aby ta stetryczała małpa określił wreszcie jaka ma być według jego dziwnych emocji ta wielka Polska. Oczywiście nie powie bo sam nie wie a w każdym razie nigdy tego nie powiedział bo mimo, że czasem mówi to niczego poza bezprzytomnym bełkotem , pełnym nienawiści, chamstwa, fałszywych oskarżeń bełkotu nic po tym wizjonerze nic trwałego nie zostaje.
bratpeat odpowiada -zbyszek1
prawda. On poprostu dyszy jak toksyczna sąsiadka.
-zbyszek1 odpowiada bratpeat
On szurający swoimi krótkimi nóżkami z szeroko rozstawionymi krótkimi łapkami kojarzy mi się z moją sąsiadką w ostatnim stadium delirki. No ale moja sąsiadka to był ktoś, przepiła willę a ogrodem.

Powiązane: Gospodarka i dane makroekonomiczne

Polecane

Najnowsze

Popularne

Ważne linki