REKLAMA
WEBINAR

Ekspert: Musimy zapomnieć o tym, że ceny mieszkań będą spadać

2023-05-22 14:01
publikacja
2023-05-22 14:01

Jeśli chodzi o rynek pierwotny, musimy zapomnieć, że ceny mieszkań będą spadać. Zwłaszcza w dużych aglomeracjach ceny nieruchomości będą rosły - powiedziała w rozmowie z PAP.PL prof. dr hab. Anna Szelągowska z Katedry Miasta Innowacyjnego Szkoły Głównej Handlowej.

Ekspert: Musimy zapomnieć o tym, że ceny mieszkań będą spadać
Ekspert: Musimy zapomnieć o tym, że ceny mieszkań będą spadać
fot. YinNarukami / / Shutterstock

Anna Szelągowska z Katedry Miasta Innowacyjnego Szkoły Głównej Handlowej zapytana w poniedziałek przez PAP.PL, jak będą kształtować się ceny nieruchomości w najbliższym czasie, odpowiedziała, że nie spodziewa się spadku cen, zwłaszcza na rynku pierwotnym. "Musimy zapomnieć, że ceny mieszkań będą spadać. Zwłaszcza w dużych aglomeracjach ceny nieruchomości będą rosły" - oceniła.

"Możemy ewentualnie spekulować, że na rynku wtórnym nieruchomości w mniejszych miejscowościach będzie być może miejsce na obniżkę cen mieszkań, ale to musiałoby być powiązane z pogarszającą się sytuacją, ze spowolnieniem wzrostu gospodarczego oraz pilną potrzebą sprzedaży przez właścicieli, którzy chcieliby wprowadzić na rynek nieruchomość, a której nie mogliby upłynnić w krótkim czasie" - dodała.

Reklama

Prezes Zarządu Polskiego Związku Firm Deweloperskich Grzegorz Kiełpsz także nie przewiduje, że ceny nieruchomości spadną. "Nie spodziewam się spadku cen mieszkań z tego względu, że inflacja się utrzymuje i będzie utrzymywać jeszcze przez wiele kwartałów" - ocenił. Jego zdaniem poza inflacją istotnym czynnikiem wpływającym na sytuację na rynku nieruchomości jest brak równowagi między podażą a popytem. "Okres wyprzedaży oferty to w Warszawie 1,5 kwartału, w innych dużych miastach 2 kwartały, a uważa się ze równowaga to 4 kwartały" - podkreślił.

"Od 2006 roku do 2022 roku ceny mieszkań wzrosły dwukrotnie, więc trend jest wyraźny" - dodał. Zwrócił także uwagę na kwestię cen gruntów. "W tej chwili największe impulsy do wzrostu cen mieszkań to są koszty gruntu i koszty wykonawstwa, co rozumie się przez ceny materiałów budowalnych i ceny robocizny, bo gdy wzrasta wynagrodzenie w sektorze, to również oznacza to wyższe ceny oferowane dla inwestorów" - wskazał.

Autorki: Anna Nartowska, Monika Rutke

an/ mru/ mmu/

Źródło:PAP
Tematy
Potrzebujesz niezawodnego połączenia            z siecią? Sprawdź ofertę Plusa dla firm!

Potrzebujesz niezawodnego połączenia z siecią? Sprawdź ofertę Plusa dla firm!

Komentarze (47)

dodaj komentarz
jpelerj
A dzisiaj na głównej stronie Bankiera:
https://www.bankier.pl/wiadomosc/Tapniecie-w-mieszkaniowce-Wiosna-w-pelni-a-deweloperzy-odpuszczaja-nowe-budowy-8545432.html
To się pani ekspert wyeksperciła cały jeden dzień.
xyzq
Co prawda ostatnio Polacy obrywają liście z porów i kalafiorów albo ogonki z papryki aby zaoszczędzić kilka złocisty (o co się afera w niemieckich i portugalskich sieciach zrobiła) - ale ratę za mieszkanie zapłacą ile by nie była. A nie, czekacie - jest ocena zdolności kredytowej plus bufor. Czyli jednak nie zapłacą byle ile to the moon.
dariusz1976
Czemu nie napiszą prawdy o przyczynach wzrostu cen nieruchomości? Jeszcze w 1994 roku mój brat kupił mieszkanie w bloku 4 piętrowym i windy tam nie uświadczysz, potem weszły nowe przepisy i teraz winda jest obowiązkowa. Za chwilę budynki będą musiały być zgodnie z normami uni europejskiej zeroemisyjne. To nie spowoduje spadku cen Czemu nie napiszą prawdy o przyczynach wzrostu cen nieruchomości? Jeszcze w 1994 roku mój brat kupił mieszkanie w bloku 4 piętrowym i windy tam nie uświadczysz, potem weszły nowe przepisy i teraz winda jest obowiązkowa. Za chwilę budynki będą musiały być zgodnie z normami uni europejskiej zeroemisyjne. To nie spowoduje spadku cen mieszkań!!!!!!!
zoomek
Ja bym za pomocą taśmy klejącej zrobił tych degeneratów z UE zeroemisyjnymi - spokój na zawsze. Może powinniśmy pojść w tym kierunku?
eunuchy_z_ue
Polaku czy wolisz 4% inflację i 13% bezrobocie jak w Hiszpanii czy to co u nas ?
trolley
Co to za zybertolenie i manipulacja? Albo Polska albo Hiszpania. Innych krajów nie znasz?
eunuchy_z_ue odpowiada trolley
znam Włochy i Portugalie oraz Grecję sytuacja podobna:) a co? chcesz doszczętnie zruinowany kraj w czasie wojny porównać do Holandii czy Niemiec? ha ha
trolley odpowiada eunuchy_z_ue
znajdź już nawet nie średnią tylko medianę zarobków tu i tam i może wtedy przestaniesz bredzić, jak sie okaże że w tych południowozachodnich biedach przy porównywalnych cenach zarobki x2. Jeszcze sobie znajdź bezrobocie z podziałem na starych/nowych hehe Hiszpanów, Greków itd. i będziesz miał komplet znajdź już nawet nie średnią tylko medianę zarobków tu i tam i może wtedy przestaniesz bredzić, jak sie okaże że w tych południowozachodnich biedach przy porównywalnych cenach zarobki x2. Jeszcze sobie znajdź bezrobocie z podziałem na starych/nowych hehe Hiszpanów, Greków itd. i będziesz miał komplet informacji.
eunuchy_z_ue odpowiada trolley
zmień tabletki trollu

Powiązane

Polecane

Najnowsze

Popularne

Ważne linki