REKLAMA

EBC nie zmienia stóp, ale miesza przy programach "dodruku"

Michał Żuławiński2021-12-16 13:45, akt.2021-12-16 16:28analityk Bankier.pl
publikacja
2021-12-16 13:45
aktualizacja
2021-12-16 16:28

Rada Prezesów Europejskiego Banku Centralnego na grudniowym posiedzeniu utrzymała rekordowo niskie stopy procentowe, jednak przedstawiła szereg zmian w programach zakupu aktywów.

EBC nie zmienia stóp, ale miesza przy programach "dodruku"
EBC nie zmienia stóp, ale miesza przy programach "dodruku"
/ EBC

- Stopy procentowe podstawowych operacji refinansujących oraz stopy kredytu w banku centralnym, jak i depozytu w banku centralnym na koniec dnia pozostaną na niezmienionym poziomie, odpowiednio 0,00 proc., 0,25 proc. oraz -0,50 proc. – czytamy w dzisiejszym komunikacie Rada Prezesów EBC, organie decydującym o polityce monetarnej strefy euro. Zapis ten nie zmienia się już od ponad 2 lat - EBC po raz ostatni obniżył stopy we wrześniu 2019 r. Ich poziom jest obecnie najniższy w historii.

W związku z „zamrożeniem” stóp procentowych, rynek większą uwagę zwraca na programu skupu aktywów prowadzone przez bank centralny strefy euro. Jak wynika z dzisiejszego komunikatu, w marcu 2022 r. EBC planuje zaprzestać zakupów prowadzonych w ramach pandemicznego programu PEPP, opiewającego na 1,85 bln euro. Odsetki z papierów skupionych w ramach programu będą reinwestowane przynajmniej do końca 2024 r. Rada zastrzegła sobie elastyczność w stosowaniu narzędzia, szczególnie wymieniając możliwość zakupu większej liczby obligacji greckich.

Z kolei program APP, drugi z zakupowych programów prowadzonych przez EBC, zostanie zwiększony z obecnych 20 mld do 40 mld euro w II kwartale 2022 r., a następnie jego wartość spadnie do 30 mld euro w III kwartale przyszłego roku. Dopiero od października skala zakupów w ramach APP ma wrócić do 20 mld euro miesięcznie. Zakupy będą prowadzone „tak długo, jak będzie potrzeba”, podobnie ma się sprawa z reinwestowaniem środków pochodzących z faktu posiadania przez EBC skupowanych papierów.

- Rada Prezesów jest gotowa odpowiednio dostosowywać wszystkie swoje narzędzia, żeby sprawić, że inflacja ustabilizuje się na docelowym poziomie 2% w średnim okresie – dodano. Inflacja w strefie euro sięga 4,9 proc. i jest najwyższa od początku jej powstania.

Warto przypomnieć, że wczoraj ostatnie w tym roku posiedzenie odbyła Rezerwa Federalna  - podjęto na nim decyzję o przyspieszeniu ograniczania programu zakupów.

Lagarde: Mało prawdopodobne, by EBC podniósł stopy proc. w 2022 r.

W obecnych okolicznościach, jest bardzo mało prawdopodobne, że EBC podniesie stopy proc. w 2022 r. - powiedziała w czwartek podczas konferencji prasowej prezes Europejskiego Banku Centralnego Christine Lagarde. Dodała, że można spodziewać się spadku inflacji na koniec przyszłego roku.

"W obecnych okolicznościach, jest bardzo mało prawdopodobne, że podniesiemy stopy procentowe w 2022 r., to założenie wciąż obowiązuje, ale musimy jednak bardzo uważnie patrzeć na napływające dane" - powiedziała Lagarde.

Prezes EBC oceniła, że prawdopodobnie widać ryzyko "w górę" dla perspektyw inflacji w eurolandzie.

"Naprawdę robimy postępy w stronę celu. (...) Prawdopodobnie jest ryzyko w górę dla inflacji, ale wydaje mi się, że w projekcjach został przewidziany pewien wpływ wzrostu płac" - powiedziała Lagarde.

"Inflacja pozostanie powyżej 2 proc. przez większą część 2022 roku. Oczekuje się, że w najbliższym czasie inflacja pozostanie podwyższona, ale spodziewamy się jej spadku w ciągu przyszłego roku" - dodała.

Przewodnicząca Rady Prezesów EBC dodała, że dane nie wskazują jak na razie, aby w strefie euro zaczęły występować efekty drugiej rundy. Jednak w jej ocenie inflacja w horyzoncie projekcji będzie poniżej celu, a akomodacja jest konieczna, by inflacja zeszła do celu.

Według Lagarde wzrost cen energii i popytu przewyższający ograniczoną podaż w niektórych sektorach napędza inflację.

"Wzrost inflacji odzwierciedla przede wszystkim gwałtowny wzrost cen paliw, gazu i energii elektrycznej. W listopadzie inflacja cen energii stanowiła ponad połowę inflacji zasadniczej. W niektórych sektorach popyt nadal przewyższa ograniczoną podaż. Konsekwencje są szczególnie widoczne w cenach dóbr trwałego użytku i tych usług konsumenckich, które niedawno zostały ponownie otwarte. Efekty bazy związane z zakończeniem obniżki VAT w Niemczech nadal przyczyniają się do wzrostu inflacji, ale tylko do końca roku" - powiedziała prezes EBC.

"Nie ma pewności, ile czasu zajmie rozwiązanie tych problemów. Jednak w 2022 r. spodziewamy się stabilizacji cen energii, normalizacji wzorców konsumpcji i ustąpienia presji cenowej wynikającej z globalnych wąskich gardeł w dostawach" - dodała.

Lagarde dodała, że inflacja w średnim okresie pozostanie poniżej 2-proc. celu.

W ocenie prezes EBC wąskie gardła w produkcji powinny zacząć ustępować w 2022 r.

"Niedobory sprzętu, materiałów i siły roboczej w niektórych sektorach utrudniają produkcję wytwarzanych towarów, powodując opóźnienia w budownictwie i spowalniając ożywienie w niektórych częściach sektora usług. Te wąskie gardła będą nam towarzyszyć jeszcze przez jakiś czas, ale w 2022 r. powinny się zmniejszyć" – powiedziała.

"Z biegiem czasu stopniowy powrót gospodarki do pełnej sprawności i dalsza poprawa na rynku pracy powinny sprzyjać szybszemu wzrostowi płac. Rynkowe i sondażowe miary długoterminowych oczekiwań inflacyjnych pozostały zasadniczo stabilne od naszego ostatniego posiedzenia w sprawie polityki pieniężnej w październiku. Ale ogólnie rzecz biorąc, w ostatnich miesiącach zbliżyły się one do 2 proc. Czynniki te pomogą w podwyższeniu inflacji bazowej i doprowadzą inflację zasadniczą do naszego celu w średnim okresie” - dodała.

Lagarde podała, że ewentualne wznowienie skupu aktywów w ramach nadzwyczajnego programu zakupów w czasie pandemii (PEPP) będzie wymagało zgody Rady Prezesów EBC.

"Zakupy netto w ramach PEPP mogą zostać wznowione w razie potrzeby, aby przeciwdziałać szokom spowodowanym przez pandemię" – powiedziała.

Prezes EBC dodała, że w związku z niepewnością bank chce zachować tyle elastyczności i opcjonalności ile może.

W ocenie Lagarde sytuacja pandemiczna związana z wariantem Omikron dopiero się rozwija i jej skutków gospodarczych jeszcze nie można ocenić.

"Aby poradzić sobie z obecną falą pandemii, niektóre kraje strefy euro ponownie wprowadziły bardziej restrykcyjne środki. Może to opóźnić odbicie gospodarcze, zwłaszcza w podróżach, turystyce, hotelarstwie i rozrywce. Pandemia zagraża zaufaniu konsumentów i przedsiębiorstw, a rozprzestrzenianie się nowych wariantów koronawirusa stwarza dodatkową niepewność – powiedziała.

"Aktywność gospodarcza może przewyższyć nasze oczekiwania, jeśli konsumenci staną się bardziej pewni siebie i będą mniej oszczędni niż oczekiwano. Natomiast niedawne nasilenie pandemii, w tym rozprzestrzenianie się nowych wariantów może być bardziej trwałym hamulcem wzrostu” - dodała.

Podczas konferencji prasowej przewodnicząca Rady Prezesów EBC powiedziała, że gospodarka strefy euro przekroczy poziom sprzed pandemii w pierwszym kwartale 2022 roku.

"Spodziewamy się kontynuacji ożywienia gospodarczego w strefie euro, napędzanego silnym popytem krajowym. Rynek pracy poprawia się, coraz więcej osób ma pracę, a mniej pozostaje w programach utrzymania pracy. (…) Aktywność gospodarcza traciła tempo w ostatnim kwartale roku, a wolniejszy wzrost PKB prawdopodobnie przedłuży się do początku przyszłego roku" - powiedziała prezes EBC.

"Jednocześnie, jeśli wąskie gardła przełożą się na wyższe niż oczekiwano podwyżki płac lub gospodarka szybciej powróci do pełnej wydajności, presja cenowa może się nasilić. Jednak aktywność gospodarcza może przewyższyć nasze oczekiwania, jeśli konsumenci staną się bardziej pewni siebie i zaoszczędzą mniej niż obecnie oczekiwano" - dodała.

Lagarde powiedziała, że obecne zmiany w pakietach monetarnych miały "bardzo duże poparcie", dodając, że kilkoro członków Rady Prezesów nie zgadzało się na niektóre elementy zmian.

/PAP/kkr/ mfm/

Tematy
BLACK WEEK na Pracuj.pl! - 40% na wszystko. Dodaj ogłoszenie, znajdź pracownika!

BLACK WEEK na Pracuj.pl! - 40% na wszystko. Dodaj ogłoszenie, znajdź pracownika!

Advertisement

Komentarze (56)

dodaj komentarz
szprotkafinansjery
Chryste, co za bełkot! Każde kolejne zdanie przeczy poprzedniemu.. Będziemy w celu, ale inflacja będzie rosła, no chyba, że jeszcze wzrosną pensje, ale wtedy rozwinie się gospodarka, dlatego nie będzie drugiej rundy, no chyba, że konsumenci zaczną konsumować...
xyzq
""Naprawdę robimy postępy w stronę celu. (...) Prawdopodobnie jest ryzyko w górę dla inflacji, ale wydaje mi się, że w projekcjach został przewidziany pewien wpływ wzrostu płac" - powiedziała Lagarde." "Przewodnicząca Rady Prezesów EBC dodała, że dane nie wskazują jak na razie, aby w strefie euro zaczęły ""Naprawdę robimy postępy w stronę celu. (...) Prawdopodobnie jest ryzyko w górę dla inflacji, ale wydaje mi się, że w projekcjach został przewidziany pewien wpływ wzrostu płac" - powiedziała Lagarde." "Przewodnicząca Rady Prezesów EBC dodała, że dane nie wskazują jak na razie, aby w strefie euro zaczęły występować efekty drugiej rundy." Bardzo... ciekawe... wnioski ;)
jaho31
niestety większość członków RPP kończy kadencję
zapewne zechcą poszukać pracy w sektorze bankowym
stąd miłe dla banków podwyżki stóp, które zaordynowali

fakt jest taki, że stopy NBP powinny być ściśle związane z tym co oferuje EBC
czyli + max 0,5% premia za bycie poza strefą euro

czy widzicie sytuację, że w
niestety większość członków RPP kończy kadencję
zapewne zechcą poszukać pracy w sektorze bankowym
stąd miłe dla banków podwyżki stóp, które zaordynowali

fakt jest taki, że stopy NBP powinny być ściśle związane z tym co oferuje EBC
czyli + max 0,5% premia za bycie poza strefą euro

czy widzicie sytuację, że w strefie euro inflacja będzie 5& a w Polsce nagle zmaleje na 3% ?
no nie, gospodarki są sprzężone i parametry ekonomiczne powinny być zbliżone

pytanie czy sektor bankowy nie wpływa zakulisowo na członków RPP?
może prokurator na to spojrzy

demeryt_69
Niestety? Poważnie żałujesz, że ci 'górale' odchodzą?

adam.1983
Widać że masz kredyt na karku a nie oszczędności na koncie.
piotrpoznan
Te same bujdy co u Prezesa NBP ale tu redaktor zachowuje dziwna dla mnie powsciagliwosc w krytyce. Czyzby interwencja wlasciciela? A moze wolno tylko krytytkowac NBP?
demeryt_69
Kto jest właścicielem?

qwertas odpowiada demeryt_69
Szwedzka grupa mediowa.
wtomek
" A moze wolno tylko krytytkowac NBP?"- i Turka
zosia3005
"Naprawdę robimy postępy w stronę celu. (...) - powiedziała Lagarde."
Powiedzenie " siedzieć jak na tureckim kazaniu " zyskuje nową wymowę :-))

Powiązane

Polecane

Najnowsze

Popularne

Ważne linki