Koń by się uśmiał, czyli drugi rozbiór OFE w Sejmie

główny analityk Bankier.pl

4 dni potrzebował Sejm Rzeczypospolitej, aby przyklepać rządową grabież oszczędności emerytalnych 16 milionów Polaków. Posłowie nie mieli wątpliwości i pozostali głusi na krytyczne opinie ekonomistów, poważne zastrzeżenia prawników i konstytucjonalistów oraz głos społeczeństwa. Cóż, tak to już jest, gdy rząd desperacko potrzebuje pieniędzy, w państwowej kasie zieje wielka dziura, a przed nadchodzącymi wyborami podwyżka podatków lub cięcie wydatków byłoby politycznym samobójstwem dla szefa partii rządzącej.

Nie jestem zwolennikiem OFE i już cztery lata temu pisałem, że „każdą złotówkę wpłaconą na konto ZUS lub OFE należy traktować jako złotówkę definitywnie straconą”. Ale pewne rzeczy należy nazwać po imieniu tak, jak na to zasługują. I nawet jeśli zgodnie z wyrokiem Sądu Najwyższego pieniądze zgromadzone w Funduszach nie są nasze, lecz należą do sektora finansów publicznych, to rząd nie ma prawa ich tak po prostu zagrabić.

Sposób, w jaki państwo przywłaszczyło sobie własne długi zgromadzone w OFE (ok. 150 mld zł) i praktycznie zaorało kapitałowy (nie mylić z rynkowym) filar emerytalny, skłania do głębszej refleksji. Po pierwsze, właśnie przekonaliśmy się, ile warte są obietnice emerytalne składane przez polityków. Jeśli demontaż OFE zajął Sejmowi 4 dni, to przycięcie świadczeń z ZUS zajmie mu pewnie pół dnia. To jest nieuniknione, ponieważ przyszłe zobowiązania wobec emerytów nie znajdują pokrycia w przyszłych dochodach państwa, co zresztą pokazują same prognozy Zakładu.

Po drugie, debata i głosowanie w sprawie OFE ujawniły mizerię opozycji parlamentarnej. Żadna z czterech głównych partii nie odważyła się sprzeciwić istocie rządowej „reformy”. To dowód, że tak naprawdę nic je nie różni i nie ma najmniejszego znaczenia, która z nich uzyska największe poparcie wyborców. Drodzy Państwo, jeśli co 4 lata głosujecie na tych samych ludzi, to na litość boską nie oczekujcie potem lepszych rezultatów. Każdy poseł, który dziś poparł zabór oszczędności emerytalnych, nie zasługuje na reelekcję.

Po trzecie, kolejny raz potwierdziło się, że trójpodział władzy w III RP jest fikcją. Sejm zamiast kontrolować i powstrzymywać rządzących, bezrefleksyjnie „przyklepuje” wszystkie akty prawne wychodzące nawet z najmroczniejszych zakątków gmachów rządowych.. Przeważająca większość posłów nawet nie przeczytała rządowej ustawy, nie mówiąc już o próbie jej zrozumienia. I tak jest z setkami aktów prawnych, narzucanych nam każdego roku. Parlamentarzyści głosują tak, jak im nakaże ich szef – czyli najczęściej aktualny premier.

Dzieje się tak dlatego, że o składzie parlamentu w większym stopniu niż wyborcy decydują szefowie partii dzierżący w nich władzę absolutną i mający pełną kontrolę nad składem list wyborczych. Zupełnie jak w PRL-u, gdy można było „wybierać” tylko spośród kandydatów wskazanych przez władzę. Winę za taki stan rzeczy ponoszą ci Polacy, którzy głosują ciągle na tych samych ludzi, patrząc nie na jakość kandydata, lecz na szyld, pod którym kandyduje. Idę o zakład, że z pierwszego miejsca na liście PiS lub PO do Sejmu dostałby się nawet koń. Byleby tylko w dniu wyboru miał ukończone 21 lat i posiadał polskie obywatelstwo.

Krzysztof Kolany
Bankier.pl

Krzysztof Kolany

Źródło:

Newsletter Bankier.pl

Dodałeś komentarz Twój komentarz został zapisany i pojawi się na stronie za kilka minut.

Nowy komentarz

Anuluj
2 3 ~emeryt_giełdowy

Jak tam zdrowie Panowie po roku, czyli
"Możemy sobie pogratulować zbiorowej obywatelskiej mądrości."

! Odpowiedz
3 1 ~do centurion z Galic

A POzatem to wszyscy zdrowi ?

! Odpowiedz
1 4 ~centurion z Galicji

Dnia 2013-12-07 o godz. 19:16 ~do centurion z Galic napisał(a):
> A POzatem to wszyscy zdrowi ?

Zdrowi ... ino wątpiący ... a ty ... leki zażyłeś ???

! Odpowiedz
4 2 ~Floryda

Panie Kolany,

Na tym właśnie polega demokracja. Skoro większość wybrała PO po raz drugi , to coś oznacza. Społeczeństwo dało mandat do rządzenia według swojego uznania i własnych ocen. Niech Pan nie próbuje wmówić Polakom, że ok 75% ( PO, PIS, PSL) z nich to matoły a Pan ze swoją mniejszością wyrasta na zbawiciela i wszechwiedzącego najlepiej. Jest Pan nieskromny i pyszny. Niech Pan dokona refleksji dlaczego siły, o których Pan wie, że są, ale nie powie, nigdy nie zdobędą mandatu do rządzenia ( po treściach Pana artykułów mam takie przekonanie) a Platforma, która jest taka be, rządzić będzie trzecią kadencję.

Pokaż cały komentarz ! Odpowiedz
2 4 ~m54

ok 75% ( PO, PIS, PSL) z nich to matoły-to nie sa matoły tylko idioci a co do peło to mi to teraz lotto czy będą czy nie będą (nie)rządzić 3 kadencję bankructwo styropianowego peelu już nastąpiło a teraz trzeba tylko to zakomunikować takim łosiom jak ty

! Odpowiedz
1 2 ~Floryda odpowiada ~m54

Dnia 2013-12-06 o godz. 19:09 ~m54 napisał(a):
> ok 75% ( PO, PIS, PSL) z nich to matoły-to nie sa matoły
> tylko idioci a co do peło to mi to teraz lotto czy będą czy
> nie będą (nie)rządzić 3 kadencję bankructwo styropianowego
> peelu już nastąpiło a teraz trzeba tylko to zakomunikować
> takim łosiom jak ty

Jak prawdziwy matoł nie ma argumentów rzeczowych a ma okaleczoną osobowość , to pluje i próbuje obrażać innych. Tak już mają.

Pokaż cały komentarz ! Odpowiedz
2 1 ~ciekawy odpowiada ~Floryda

Floriano ,a czemu tak zawyłes nieludzkim glosem na m54,
Acha juz wiem okaleczył i zrównał PObłakanców z PISiorami haha..........Ja tez sie przyłaczam do m54, ma racje ze to matoły,idioci ,bufony niech POpłyną wiosną do morza

! Odpowiedz
3 1 ~Floryda odpowiada ~ciekawy

Dnia 2013-12-06 o godz. 21:23 ~ciekawy napisał(a):
> Floriano ,a czemu tak zawyłes nieludzkim glosem na m54,
> Acha juz wiem okaleczył i zrównał PObłakanców z PISiorami
> haha..........Ja tez sie przyłaczam do m54, ma racje ze to
> matoły,idioci ,bufony niech POpłyną wiosną do morza

Polactwo tak by chciało, ale to płonne nadzieje. Na szczęście jest duża grupa Polaków, która myśli racjonalnie i nie dopuści oszołomstwa do głosu. Referendum w Warszawie to tylko rozgrzewka.

Pokaż cały komentarz ! Odpowiedz
3 1 ~centurion z Galicji

Dnia 2013-12-06 o godz. 19:02 ~Floryda napisał(a):
> Panie Kolany,

Na tym właśnie polega demokracja. Skoro
> większość wybrała PO po raz drugi , to coś oznacza.
> Społeczeństwo dało mandat do rządzenia według swojego
> uznania i własnych ocen. Niech Pan nie próbuje wmówić
> Polakom, że ok 75% ( PO, PIS, PSL) z nich to matoły a Pan
> ze swoją mniejszością wyrasta na zbawiciela i
> wszechwiedzącego najlepiej. Jest Pan nieskromny i pyszny.
> Niech Pan dokona refleksji dlaczego siły, o których Pan
> wie, że są, ale nie powie, nigdy nie zdobędą mandatu do
> rządzenia ( po treściach Pana artykułów mam takie
> przekonanie) a Platforma, która jest taka be, rządzić
> będzie trzecią kadencję.

Floryda ... szanuję Twoje POglądy, ale sPOra część POwyborców nie godzi się na dyktat
w sprawie OFE, POdobnie jak usiłowania wprowadzenia przez Donaldową ferajnę UE-waluty do kraju nad Wisłą ... POzdrawiam...

P.S.
Przypominam, że głosowałem na pedałów, babo-chopów, lesby i filozofie "Gen-der"...

Pokaż cały komentarz ! Odpowiedz
3 1 ~Floryda odpowiada ~centurion z Galicji

Centurionie, to znaczy, że chyba nie znasz prawdziwych POwyborców. Wiem, że z innych partii sporo jest osób, które rozumieją "ten dyktat".

! Odpowiedz

Wskaźniki makroekonomiczne

Inflacja rdr 2,1% X 2017
PKB rdr 4,7% III kw. 2017
Stopa bezrobocia 6,6% X 2017
Przeciętne wynagrodzenie 4 574,35 zł X 2017
Produkcja przemysłowa rdr 12,3% X 2017

Znajdź profil

Zapisz się na bezpłatny newsletter Bankier.pl