REKLAMA

Ponad połowa składek Polaków w OFE trafi dziś do ZUS

2014-02-03 06:00
publikacja
2014-02-03 06:00
Ponad połowa składek Polaków w OFE trafi dziś do ZUS
Ponad połowa składek Polaków w OFE trafi dziś do ZUS
/ YAY Foto

Ponad połowa emerytalnych składek Polaków w OFE ma dziś trafić do ZUS. To efekt ustawy zmieniającej system OFE - zgodnie z nią 3 lutego fundusze przekażą ZUS-owi obligacje i papiery gwarantowane przez Skarb Państwa. Sama ustawa trafiła w piątek do TK.

Ponad połowa składek Polaków w OFE trafi dziś do ZUS
Źródło: Thinkstock

Nowe przepisy dot. OFE obowiązują (z kilkoma wyjątkami) od - 1 lutego. Ustawa ma m.in. dać Polakom wybór, czy chcą odkładać na emeryturę tylko w ZUS, czy w ZUS i OFE.

Regulacja wprowadza też zakaz inwestowania OFE w obligacje i inne instrumenty dłużne, gwarantowane przez Skarb Państwa. Te, którymi obecnie zarządzają OFE w poniedziałek mają być przekazane do ZUS, gdzie zostaną zapisane na naszych subkontach.

Przepisy mówią, że 3 lutego 2014 r. OFE mają umorzyć 51,5 proc. jednostek rozrachunkowych zapisanych na rachunku każdego członka otwartego funduszu emerytalnego na 31 stycznia 2014 r. Tego dnia fundusze mają przekazać do ZUS aktywa o wartości odpowiadającej sumie umorzonych jednostek rozrachunkowych.

Chodzi m.in. o obligacje i bony emitowane przez Skarb Państwa, obligacje emitowane przez Bank Gospodarstwa Krajowego, inne papiery wartościowe opiewające na świadczenia pieniężne, gwarantowane lub poręczane przez Skarb Państwa.

Jaka jest ich wartość, będzie wiadomo w poniedziałek. Cała skomplikowana operacja przekazania aktywów do ZUS rozpisana jest na godziny. Do 11 otwarte fundusze mają dostarczyć do centrali ZUS m.in. specyfikację przekazywanych aktywów oraz ich wycenę. Do godz. 14.00 ZUS ma otrzymać od OFE m.in. obligacje i bony skarbowe, a do godz. 15 część obligacji skarbowych, emitowanych na rynki zagraniczne. Ostatnia przewidziana operacja ma się zakończyć do godz. 17.00.

»Bronisław Komorowski: nie sądzę, by TK zakwestionował istotę ustawy o OFE

Doradca Izby Gospodarczej Towarzystw Emerytalnych Ewa Lewicka zapewnia, że OFE są przygotowane do przekazania aktywów ZUS-owi.

"Aby zapewnić sprawny przebieg całej operacji, towarzystwa pracowały przez cały weekend" - powiedziała PAP.

Po zakończeniu inwestowania w obligacje OFE mają ustawowo wprowadzony minimalny poziom inwestycji w akcje. Będzie on wynosił 75 proc. do końca 2014 r., 55 proc. do końca 2015 r., 35 proc. do końca 2016 r. i 15 proc. do końca 2017 r.

Zgodnie z ustawą do końca lipca obowiązuje też zakaz reklamy OFE. Jest on związany z faktem, że od 1 kwietnia do końca lipca każdy członek OFE może wybrać czy chce w nim nadal inwestować czy tez pozostać wyłącznie przy ZUS-ie. W pierwszym wypadku trzeba będzie złożyć w Zakładzie Ubezpieczeń Społecznych pisemnie lub w formie dokumentu elektronicznego - oświadczenie o przekazywaniu do OFE części składki emerytalnej. Chodzi o 2,92 proc. pensji. Składki osoby, która nie wybierze OFE będą trafiać na subkonto w ZUS.

Decyzja o wyborze OFE lub pozostaniu w ZUS nie będzie ostateczna. Po dwóch latach, w 2016 r. otworzy się kolejne czteromiesięczne "okienko czasowe" na ewentualną zmianę decyzji w sprawie oszczędzania w OFE lub ZUS. Następne "okienka" będą otwierane co cztery lata.

Przez 10 lat przed osiągnięciem wieku emerytalnego środki z OFE będą stopniowo przenoszone na fundusz emerytalny FUS i ewidencjonowane na prowadzonym przez ZUS subkoncie (tzw. suwak bezpieczeństwa). Wypłatą emerytur będzie zajmował się ZUS. Po osiągnięciu wieku emerytalnego środki stanowiące podstawę wyliczenia emerytury będą przez trzy lata podlegać dziedziczeniu.

Pobierana przez fundusze maksymalna opłata od składki spadnie z 3,5 do 1,75 proc. Obniżona będzie również opłata pobierana przez ZUS za przekazywanie składek do OFE - z 0,8 do 0,4 proc.

Prezydent Bronisław Komorowski podpisał ustawę o OFE 27 grudnia 2013 r., a w piątek skierował do Trybunału Konstytucyjnego wniosek o zbadanie czy jest ona zgodna z ustawą zasadniczą. Chodzi m.in. o zakaz inwestowania w obligacje, nakaz inwestowania w akcje i zakaz reklamy OFE.

Prezydent "sygnalizuje" też Trybunałowi we wniosku "istniejącą w środowisku prawniczym znaczącą rozbieżność poglądów co do statusu składek" odprowadzanych do OFE. Rozbieżność opinii dotyczy tego, czy zgromadzone w OFE środki, pochodzące ze składek z naszych wynagrodzeń, są środkami publicznymi czy prywatnymi.

Ustawa zmieniająca system OFE od samego początku budziła sprzeciw wielu ekonomistów oraz prawników oraz autorów reformy emerytalnej z 1999 r. Swój sprzeciw wobec zmian w systemie emerytalnym eksperci wyrazili m.in. w liście, który skierowali do prezydenta Komorowskiego. Podpisało się pod nim 115 ekonomistów oraz 31 niezależnych prawników.

Na wyznaczenie terminu rozprawy w TK zwykle czeka się miesiącami. W przypadku ważnych spraw TK może przyspieszyć rozpatrzenie wniosku. Złożenia własnych wniosków do TK ws. OFE nie wykluczała też opozycja: TR, SP i SLD. (PAP)

js/ bk/

Źródło:PAP
Tematy
Nowy etap inwestycji „GRZEGÓRZECKA 77” w Krakowie. Sprawdź!

Nowy etap inwestycji „GRZEGÓRZECKA 77” w Krakowie. Sprawdź!

Komentarze (50)

dodaj komentarz
~BF
A dlaczego 10 lat dali oszustom z OFE na przekazanie składek do ZUS?? Ja uzyskam uprawnienia wcześniej i co wtedy?
~obserwator
To bardzo dziwne,że taka złodziejska ustawa gdzie jawnie sa łamane prawa własności przechodzi niemal bez oporów..Jakby mało było tego,ze odebrano obywatelom ponad połowę oszczędności zgromadzonych w OFE to jeszcze zamienino te fundusze w fundusze agresywne, które niezależnie od sytuacji mają trzymać 75 procent aktywów w ryzykownych To bardzo dziwne,że taka złodziejska ustawa gdzie jawnie sa łamane prawa własności przechodzi niemal bez oporów..Jakby mało było tego,ze odebrano obywatelom ponad połowę oszczędności zgromadzonych w OFE to jeszcze zamienino te fundusze w fundusze agresywne, które niezależnie od sytuacji mają trzymać 75 procent aktywów w ryzykownych akcjach...Wobec zaistaniałej sytuacji międzynarodowej grozi to w krótkim czasie do kilkudziesięcioprocentowych strat, a OFEbędzie pełniło rolę frajera giełdowego..USTAWA SKANDALICZNA <ZŁA OBNAŻĄCA NIEKOMPETENCJE I TOTALNE LEKCEWAŻENIE OBYWATELI przez tych co ją podejmowali.
~Nadia
Zus już zbankrutowało, więc dziwię się tym ludziom, którzy ślepo wierzą, że nie zbankrutuje.
Najlepsze, My możemy zdecydować czy będziemy tylko w Zusie czy w Zusie i OFE. Jakiż wybór, dziękuje panie Prezydencie, jakiż Ty łaskawy.
A dlaczego nie możemy tylko OFE wybrać? ciekawe prawda?....
Wychodzi na to, ze nasze emerytury
Zus już zbankrutowało, więc dziwię się tym ludziom, którzy ślepo wierzą, że nie zbankrutuje.
Najlepsze, My możemy zdecydować czy będziemy tylko w Zusie czy w Zusie i OFE. Jakiż wybór, dziękuje panie Prezydencie, jakiż Ty łaskawy.
A dlaczego nie możemy tylko OFE wybrać? ciekawe prawda?....
Wychodzi na to, ze nasze emerytury (o ile je dostaniemy) sprawią, że Polacy umrą z głodu, bo chciwota Państwa nie zna granic. Po prostu trzeba zwiewać z Polski póki jeszcze młodzi jesteśmy, bo w tym kraju jesteśmy niewolnikami i sługusami premiera, bo prezydent też dużo do gadania nie ma....
~Przerażony
ZŁODZIEJE !!!!! ZŁODZIEJE !!!! ZŁODZIEJE!!!!! I wszystko niby zgodnie z prawem... To jest możliwe tylko na zielonej wyspie pod przewodem Tuska -Rostowskiego i kolesi z PO, którzy zawłaszczyli sobie ten kraj i nie liczą się z nikim i niczym...Skandal i hańba !!!!!!
~MAŁY KAZIO
Za taki przekręt to powinni zgnić w więzieniach. ;-):-)
~Marcin wróg OFE odpowiada ~MAŁY KAZIO
Jak sie ma 40 lat to rzadko ma sie wiedzę
Zus nigdy nie zbankrutuje bo musiało by zbankrutowć Państwo
Zakład emertytalny płąci POlicjantom wojskowym i strazakom emerytury ( mimo i z nie płącą skłądek na zus) średnio po 3 tys pln tys dla-45-55 latka .Miller nie pozwolił dbajac o mundurowych 15 lat temu by nie mogli należeć do
Jak sie ma 40 lat to rzadko ma sie wiedzę
Zus nigdy nie zbankrutuje bo musiało by zbankrutowć Państwo
Zakład emertytalny płąci POlicjantom wojskowym i strazakom emerytury ( mimo i z nie płącą skłądek na zus) średnio po 3 tys pln tys dla-45-55 latka .Miller nie pozwolił dbajac o mundurowych 15 lat temu by nie mogli należeć do Ofe wyłazcajac ich z ustawy.
pałace zusowskie to oczywiście kpina
zbankrutowac to mogą tylko i wyłącznie spólki giełdowe i masowo bankrutują wieć ofe nie jest bezpieczne
emerytury z zus są realnee bo wynoszą 1200-2000 tys pln a z ofe 89 pln po 15 latach
pieniadze sa wirtulane z ofe bo jak nie to spróbuj je wyplacić przed 67 rokiem życia
prowizje to mozna płacić za wyniki np.1% od zysku a nie od kapitału zainwestowanego 3,5 %
ktos kto broni ofe nie wie co czyni- najwieksze złodziejstwo ostatnich 25 lat w Polsce Wolnej
Twórca ofe prof Góra (w zarządzie jednego z ofe ) za to co zrobił polakom powinien być osądzony.Ofe ma nizsze stopy zwrotu niż lokaty w bankach .na procencie składanym ma sz w 5 lat ponad 35 % (najlepsze lokaty rolowane w róznych bankach od 2008 do 2013)
Ofe jak ma stopę zwrotu 5 % to naprawdę jest 1,5& bo ponad 3.5% kradnie z naszych pieniedzy na wypłatę
musisz płącić a wypłacić nie mozesz
wypłata wynosi 88 pln dla kobiet po 15 latach oszczedzania
w chile brazylii i argentynie ludzie zdychają z głodu po emeryturach z ich ofe.
polacy to kraj anty ekonomiczny głupich ludzi co bronią złodzieji bo widza reklam e.Czemu miller pogonił od ofe policjantów wojsko i starz pozarna dbajac o ich interesy?
Ofe to najwiekszy przekret 21 wieku.
emeryt w banku na lokatach ma lepsze wyniki niz oni bo bank da ci 0 prowziję a ofezawsze kradnie w opłatach

mogę ci udowdnić piramidy funduszy akcyjnych ofe akcyjne i ich wpływ na oszczędnosci prostego obywatela
na lokacie masz w 10 lat lub na obligacjach 10-letnich stopę zwrotu + kapitał zawsze chroniony (+50-70%)
a akcjach lub funduszach dostanieesz naqet 1000 % aale rónież - 90% jak trzymasz długo
a ofe to największe złodzieje w POlsce
inwestują nie swoje pieniadze za prowziję którą osły czyli my musimy płacić
zus płaci 1,2-2 k emerytury a ofe 100 pln
juz wychodzi ciemnota z nory
na akcjach sa fortuny i bogactwo oraz depresje i bankructwa
na lokatach spokój i bezpieczeństwo i zawsze parę oczek ponad inflacje przy zachowaniu swego kapitału.

Na 200 krajów na świecie ofe działa w 30 i to miernie. Ofe to wymysł 3 młodych studentów i to co napisali poprzednicy to w 100% prawda. Tam ludzie umierają z głodu. 2/3 społeczeństw a w tych krajach jest pozbawionych środków do życia. Dlaczego Niemcy nie mają ofe? Ma szweccja ale tam są nadwyżki budżetowe i tylko 5% środków tam trafia
~Marcin wróg OFE odpowiada ~MAŁY KAZIO
ofe zawsze zarabia klient ofe rzadko
ofe za nic nie odpowiada
http://www.bankier.pl/ofe/
w lat zarobili 22-29% a koszty 5 razy 3,5 17,5 % czyli faktycznie 5-12% .Zajebiście
wpłacaszdo ofe 100 pln pracuje 96,5 pln
do banku wpłacasz 100 pracuje 100
Chile argentyna i brazykia przerabiała cud ofe.Wystarczy .Lobby bankowe
ofe zawsze zarabia klient ofe rzadko
ofe za nic nie odpowiada
http://www.bankier.pl/ofe/
w lat zarobili 22-29% a koszty 5 razy 3,5 17,5 % czyli faktycznie 5-12% .Zajebiście
wpłacaszdo ofe 100 pln pracuje 96,5 pln
do banku wpłacasz 100 pracuje 100
Chile argentyna i brazykia przerabiała cud ofe.Wystarczy .Lobby bankowe atakuje
polska firma kghm płaci podatki od kopalin bo rząd broni kapitału nie polskiego
xczemu polskie z nazwy a naprawd zachodnie banki nie płącą podatku bankowego ? bo ktoś dba o interesy silnych a nie swoich.Wyplać pieniądze z ofe.To tylko zapis komputerowy.Nie wiem czy warto było to likwidować ale wiem ze nie warto było to powoływać do życia.


W WIEŻIENIU TO POWINIEN GNIĆ DO KoŃCA DNI PROF,GÓRA TWórca Ofe
największego złodziejstwa 21 wieku w POlsce,
~MAŁY KAZIO odpowiada ~Marcin wróg OFE
Ty to ciemnogród jesteś !
1999 r to 10 zł za jednostkę rozrachunkową.
Dziś jest to 34-39 zł najgorsze i najlepsze OFE. Zysk 240-290 % jakby nie liczyć. Nawet najgorsze OFE jest 10 % lepsze od rewaolizacji w zus a te najlepsze to 30 % . Rząd kłamie i wciska ciemnotę a przecieź kaźdy moźe to sam policzyć ile wpłacił a ile teraz
Ty to ciemnogród jesteś !
1999 r to 10 zł za jednostkę rozrachunkową.
Dziś jest to 34-39 zł najgorsze i najlepsze OFE. Zysk 240-290 % jakby nie liczyć. Nawet najgorsze OFE jest 10 % lepsze od rewaolizacji w zus a te najlepsze to 30 % . Rząd kłamie i wciska ciemnotę a przecieź kaźdy moźe to sam policzyć ile wpłacił a ile teraz ma bo co roku z zus i OFE przychodzi wydruk i moźna teź przez internet sprawdzić. ;-):-)
~bestt
I stało się dzisiaj właśnie przeniesiono 153 mld zł z OFE do ZUS a dług publiczny ponoć obniżył się o 130 mld zł. ZŁODZIEJE!!! http://www.start2012.org/turkusowe_listy,13,p0.html

Powiązane: Reforma OFE

Polecane

Najnowsze

Popularne

Ważne linki