Budownictwo pasywne to najbardziej zaangażowana forma budownictwa energooszczędnego. Domy powstałe według tej idei projektowane są w taki sposób, aby przez cały rok zapewniony był wysoki komfort cieplny bez konieczności zastosowania tradycyjnego ogrzewania czy klimatyzacji. Rozwiązania zastosowane w budynku pozwalają wykorzystywać w tym celu ciepło ziemi, słońca czy to, które wewnątrz domu wytwarzają jego użytkownicy i urządzenia, którymi się posługują.
Koszty budowy domu pasywnego są o ok. 20 - 30% wyższe od tych, jakie występują przy budownictwie tradycyjnym. Dla statystycznego inwestora to nadal zbyt dużo, dlatego lepszą propozycją może być nie tyle całkowita rezygnacja z wykorzystania nieodnawialnych paliw, co ich ograniczenie. Budownictwo energooszczędne jest około 7-8% droższe od standardowego. Wyższe koszty budowy rekompensują jednak w obu przypadkach, późniejsze oszczędności wynikające z tańszej eksploatacji takich budynków.
Więcej o tym ile kosztuje budowa ekologicznych domów i o ile niższe są koszty ich eksploatacji w drugiej części wywiadu z architektem Miłoszem Lipińskim. Zapraszamy!
Redakcja Bankier.pl
» Dom, który ogrzewa się sam (cz. 2)
» Czy warto budować dom energooszczędny
» Wybieramy dom: pasywny, energooszczędny czy standardowy
» Banki startują z ofertą dla budujących "eko"