REKLAMA
BADANIE

Dom, który ogrzewa się sam (cz. 1)

2011-07-01 06:00
publikacja
2011-07-01 06:00
Strefa Domowych Finansów gości w Smolcu pod Wrocławiem, gdzie znajduje się pierwszy w Polsce certyfikowany dom pasywny. O idei budownictwa nastawionego na ograniczanie do minimum zużycia nieodnawialnych paliw jak gaz, węgiel czy olej naftowy rozmawiamy z autorem projektu – Miłoszem Lipińskim.Budownictwo pasywne to najbardziej zaangażowana forma budownictwa energooszczędnego. Domy powstałe według tej idei projektowane są w taki sposób, aby przez cały rok zapewniony był wysoki komfort cieplny bez konieczności zastosowania tradycyjnego ogrzewania czy klimatyzacji. Rozwiązania zastosowane w budynku pozwalają wykorzystywać w tym celu ciepło ziemi, słońca czy to, które wewnątrz domu wytwarzają jego użytkownicy i urządzenia, którymi się posługują.

Koszty budowy domu pasywnego są o ok. 20 - 30% wyższe od tych, jakie występują przy budownictwie tradycyjnym. Dla statystycznego inwestora to nadal zbyt dużo, dlatego lepszą propozycją może być nie tyle całkowita rezygnacja z wykorzystania nieodnawialnych paliw, co ich ograniczenie. Budownictwo energooszczędne jest około 7-8% droższe od standardowego. Wyższe koszty budowy rekompensują jednak w obu przypadkach, późniejsze oszczędności wynikające z tańszej eksploatacji takich budynków.

Więcej o tym ile kosztuje budowa ekologicznych domów i o ile niższe są koszty ich eksploatacji w drugiej części wywiadu z architektem Miłoszem Lipińskim. Zapraszamy!


"Strefa Domowych Finansów" to nowy cotygodniowy program Bankier.TV, w którym poruszamy tematy ważne dla każdego domowego budżetu. Program prowadzi Katarzyna Wojewoda-Leśniewicz.
Zapraszamy w każdy piątek!

Redakcja Bankier.pl

Źródło:
Tematy
MINI pełne przygód.

MINI pełne przygód.

Komentarze (5)

dodaj komentarz
~ED1965
Lopez- fantasto- darmowa energia!!!! większej głupoty nie słyszałem. Będzie odwrotnie zobaczysz za kilka lat jak droga jest energia a będzie drożeć bez końca, podobnie będzie z żywnością. Kto posługuje się rozumem zainwestuje w te tematy i nie będzie żałował, pozostali obudzą się / jak to w Polsce/ z ręką w nocniku!!!!
~T1
Pracowałem w polskim oddziale szwedzkiej firmy, która tak zbudowała swoją siedzibę.
W lecie było gorąco a w zimie przy -15C na zewnątrz musieli dać nam wolne, bo w środku było 5C, następnego dnia kupili farelki i jakoś było, ale co chwila bezpieczniki wywalało.
~zrebak2
Jak zwykle wypowiedź "spacjalysty" mija się z prawdą. 20-30% więcej buhahaha. za dom pasywny. Bzdura. Tak si sklada, ze 13 lat pracowałem w branzy okiennej, Porównując koszty samych okien do domu pasywnego profil specjalny z pakietem 3 szybowym, montaż w warstwie ocieplenia przy pomocy specjalnych kotew by nie powstał Jak zwykle wypowiedź "spacjalysty" mija się z prawdą. 20-30% więcej buhahaha. za dom pasywny. Bzdura. Tak si sklada, ze 13 lat pracowałem w branzy okiennej, Porównując koszty samych okien do domu pasywnego profil specjalny z pakietem 3 szybowym, montaż w warstwie ocieplenia przy pomocy specjalnych kotew by nie powstał mostek termiczny to koszt o 150-200% wyższy od tradycyjnych rozwiązań. Biorąc pod uwagę ilosć zaoszczędzonej energii a niszczenie materiału okien wychodzi, że nakłady nie zwróca się w 100% bo trzeba bedzie wstawić nowe okna, pomijam wykonanie ścian 2- lub 3 warstwowej, rekuparacja, pompy ciepła, kominki z płaszczem i kondensaty itd.
~kadafi
darmowe źródło energii? jakie niby? energia, jak każde dobro zawsze będzie miało cenę. Albo ją sobie sam wytworzysz (ale musisz mieć najpierw z czego = inwestycja) albo ją kupić. Myślę, że wręcz odwrotnie - energia będzie coraz droższa z racji kończących się zasobów energii konwencjonalnej.
~Lopez
Kolejny sposób na wyciągnięcie kasy od frajerów. Za kilka lat pojawią się na rynku darmowe źródła energii, a wtedy nigdy nie zwrócą się koszty energooszczędnych domów.

Powiązane: Ogrzewanie

Polecane

Najnowsze

Popularne

Ważne linki