REKLAMA

Długi dewelopera mają spłacać lokatorzy. Prokurator Generalny składa skargi nadzwyczajne

2021-03-15 10:55
publikacja
2021-03-15 10:55
Długi dewelopera mają spłacać lokatorzy. Prokurator Generalny składa skargi nadzwyczajne
Długi dewelopera mają spłacać lokatorzy. Prokurator Generalny składa skargi nadzwyczajne
fot. Bartłomiej Kudowicz / / FORUM

Gdański sąd wpisał długi dewelopera w księgi wieczyste sprzedanych lokali. W konsekwencji wierzyciele mogą domagać się spłaty od właścicieli mieszkań. Prokurator Generalny skierował do Sądu Najwyższego 12 skarg nadzwyczajnych w tej sprawie.

O sprawie PAP dowiedziała się w Prokuraturze Krajowej. Chodzi o sprawę budynku wielorodzinnego wybudowanego przez dewelopera we Władysławowie. W umowach deweloper zobowiązał się do wybudowania nieruchomości i przeniesienia na rzecz nabywców własności lokali mieszkalnych wraz z przynależnym udziałem w nieruchomości wspólnej, wolnych od obciążeń. Jak przekazała prokuratura, pomimo spłaty wszelkich należności wobec dewelopera, po ustanowieniu odrębnej własności poszczególnych lokali, okazało się, że w księgach wieczystych ujawniono ostrzeżenia o egzekucji z nieruchomości i przyłączeniu kolejnych wierzycieli dewelopera, a także o wpisie hipotek na łączną kwotę niemal 7 mln zł.

Właściciele lokali złożyli w tej sprawie skargi, po których referendarz sądowy wykreślił z ksiąg wieczystych kwestionowane zapisy. Tę decyzję zaskarżyli z kolei wierzyciele dewelopera i zapisy znalazły się w księgach ponownie. Właściciele odwołali się w tej sprawie do sądu. Jednak Sąd Okręgowy w Gdańsku oddalił apelacje. W konsekwencji wierzyciele dewelopera mogli kierować swoje roszczenia wobec nabywców mieszkań, mimo iż nie byli oni ich dłużnikami.

Z informacji PK wynika, że Prokurator Generalny skierował w tej sprawie do Sądu Najwyższego 12 skarg nadzwyczajnych, w których wniósł o uchylenie orzeczeń gdańskiego sądu i rozpoznanie co do istoty sprawy bądź przekazanie sprawy do ponownego rozpoznania.

W ocenie Prokuratora Generalnego zaskarżone wyroki naruszają konstytucyjną zasadę zaufania obywateli do państwa i jego organów. Według prokuratury powstała sytuacja stała się pułapką dla właścicieli mieszkań, którzy działali w dobrej wierze i w przekonaniu, że księgi wieczyste będą odzwierciedlać treści wynikające z zawartych umów deweloperskich.

W skargach wskazano też, jeżeli po ujawnieniu w księgach wieczystych roszczenia o przeniesienie własności nieruchomości zostały wpisane ostrzeżenia o toczącej się egzekucji oraz wpis hipoteki przymusowej to zgodnie z ustawą powinny być one przez sąd wykreślone z urzędu. "Egzekucja z nieruchomości przeciwko deweloperowi nie powinna być kierowania w stosunku do lokali mieszkalnych będących własnością wnioskodawców, wyodrębnionych celem zadośćuczynienia roszczeniu ujawnionemu w księdze wieczystej przed wszczęciem egzekucji" - podkreśliła prokuratura.

Według Prokuratora Generalnego poprzez działania sądów właściciele lokali zostali pozbawieni możliwości wyłącznego dysponowania swoim prawem własności. W skardze podkreślono też, że orzeczenia gdańskiego sądu nie uwzględniły konstytucyjnego prawa ochrony własności, mimo że w umowie deweloperskiej określono, że własność lokalu mieszkalnego zostanie przeniesiona na wnioskodawców bez żadnych obciążeń.

Zdaniem PG obciążenie nieruchomości wbrew umowie, by zaspokoić roszczenia wierzycieli dewelopera kosztem nabywców nieruchomości, jest niesprawiedliwie i nadmiernie ingerujące we własność. (PAP)

autor: Mateusz Mikowski

mm/ lena/

Źródło:PAP
Tematy
Konto Przekorzystne z premią do 300 zł

Konto Przekorzystne z premią do 300 zł

Advertisement

Komentarze (24)

dodaj komentarz
kochan
Prokurator generalny ktory broni obywateli to Zbigniew Ziobro, ale redaktorowi bankiera tego napisać nie wolno??
Przypomina mi to historie jak Ziobro powiedział, że dość blokowania kont na fb i yt- bez zgody sądu, więc redaktorowie ogłosili, ze Ziobro będzie kneblował internet ...
traderfr
A podobno zakup nieruchomości to taka bezpieczna inwestycja...
demeryt_69
To prawda, ale z wyjątkiem Gdańska :)
kozey
Kupiłem od kobiety na targu ziemniaki, wróciłem do domu, obrałem, umyłem, ugotowałem, siadam do stołu, nagle do mieszkania wpada cham, bije mnie, zjada ziemniory, bo podobno kobieta mu je obiecała już wczoraj, ale się zapomniała i sprzedała mi, pewien swoich praw wzywam policję, a ta na interwencji uświadamia mi, że Kupiłem od kobiety na targu ziemniaki, wróciłem do domu, obrałem, umyłem, ugotowałem, siadam do stołu, nagle do mieszkania wpada cham, bije mnie, zjada ziemniory, bo podobno kobieta mu je obiecała już wczoraj, ale się zapomniała i sprzedała mi, pewien swoich praw wzywam policję, a ta na interwencji uświadamia mi, że ukradłem ziemniaki biednemu chamowi.

Dojrzałość zaczyna się wtedy, gdy zdajesz sobie sprawę, że Polska jest milknącym echem tego jak powinien wyglądać demokratyczny i praworządny kraj, a to co opowiadano Ci w szkole, jest bajką o mitycznej krainie w środku Europy.
wyrobnik
Dojrzałość zaczyna się wtedy, kiedy podejmujesz decyzję o wyjeździe z tego grajdołu. Dla dobra własnego i rodziny, jeśli taką posiadasz.
ravauw
Aborcja, elgibety, wolne sondy, obajtki, rzondzący, opozycja, to są tematy, kto by się przejmował prawem, ludźmi czy społeczeństwem!!
komentator1962
A co w tej sprawie mówią przepisy uchwalone przez nasz wiecznie zapracowany sejm???
Bo sądy Szanowni Państwo to tylko stosują prawo, które nasz "wspaniały" sejm raczy uchwalić w przerwie od zajmowania się sprawami politycznymi i rozdzielaniem stołków pomiędzy popleczników tej, czy innej partii.
Oczywiście
A co w tej sprawie mówią przepisy uchwalone przez nasz wiecznie zapracowany sejm???
Bo sądy Szanowni Państwo to tylko stosują prawo, które nasz "wspaniały" sejm raczy uchwalić w przerwie od zajmowania się sprawami politycznymi i rozdzielaniem stołków pomiędzy popleczników tej, czy innej partii.
Oczywiście prawo powinno chronić nabywców mieszkań, tylko czy Sejm raczył uchwalić takie przepisy, które faktycznie te osoby chronią??? I tego w artykule mi zabrakło....
endes
A myślisz ze kto takie prawo uchwalał?... specjalnie zamotane żeby cwaniactwo mogło w świetle prawa zwykłego człowieka zniszczyć w praktycznie dowolnej sprawie... czyim to ostatnim bastionem były i są w dalszym ciągu niezreformowane sądy?... miało być państwo panów i feudalnych wyrobników... nie uważasz ze już A myślisz ze kto takie prawo uchwalał?... specjalnie zamotane żeby cwaniactwo mogło w świetle prawa zwykłego człowieka zniszczyć w praktycznie dowolnej sprawie... czyim to ostatnim bastionem były i są w dalszym ciągu niezreformowane sądy?... miało być państwo panów i feudalnych wyrobników... nie uważasz ze już dawno czas aby to zmienić?...
demeryt_69 odpowiada endes
Tak, tylko spokój i reforma sądów może nas uratować :)

Powiązane: Mieszkanie na kredyt

Polecane

Najnowsze

Popularne

Ważne linki