REKLAMA

Dlaczego JSW nie rośnie?

2011-07-19 09:00
publikacja
2011-07-19 09:00
Oferta publiczna Jastrzębskiej Spółki Węglowej (JSW) trafiła na rynek w bardzo niekorzystnym okresie. W ciągu tygodnia od debiutu zdarzyło się tyle, że samo utrzymanie kursu ponad ceną emisyjną jest już sukcesem.

Krótkoterminowe odwrócenie trendu w maju całkowicie zmieniło nastroje na giełdach. Od samego początku, jastrzębskiej ofercie towarzyszył strach przed grecką zapaścią. Potencjalna niewypłacalność kraju strefy euro wpłynęła na zwiększoną awersję do ryzyka. Niższe od oczekiwań zainteresowanie walorami i w efekcie brak redukcji zapisów był tego najlepszym wyrazem.

Debiut spółki nastąpił 6 lipca, a Skarb Państwa bardzo szybko okrzyknął go sukcesem. Odmiennego zdania byli prawdopodobnie inwestorzy indywidualni, którzy spodziewali się 10 proc. zysku już na starcie. Okazało się, że kurs wzrósł o 3,3 proc. po czym sukcesywnie spadał, aby zamknąć się na poziomie ceny emisyjnej: 136 zł.

Brak redukcji sprawił, że większość inwestorów miała w rękach inwestycję o wartości ponad 10 000 zł. Dla wielu z nich okazjonalne operowanie tak dużą kwotą potęgowało poczucie ryzyka. Początkowy wzrost o 3,3 proc. i późniejsze osłabianie kursu powodowało, że drobni inwestorzy w strachu zasypywali rynek ogromną ilością jastrzębskich walorów. Zatem pierwsza sesja została zdominowana przez tzw. słabe ręce akcjonariatu obywatelskiego wyprzedającego swoje aktywa - na wzrosty szans więc nie było.

Tuż przed debiutem, atmosferę na rynkach popsuła agencja ratingowa Moody's obniżając wiarygodność Portugalii. Była to zapewne jedna z przyczyn, która poddała w wątpliwość środowy sukces JSW. Kolejny dzień przyniósł odreagowanie na globalnych rynkach co przełożyło się na wytęskniony wzrost kursu spółki. Inwestor, który rankiem 8 lipca sprzedał pakiet z oferty publicznej po 142,70 zł mógł liczyć na 5 proc. zysku. Do tej pory było to najwięcej co mógł zarobić.


Dlaczego JSW nie rośnie?
Źródło: Bankier.pl

Słabe dane z amerykańskiego rynku pracy, obniżka ratingu Irlandii oraz włoska panika w Europie skutecznie sprowadzały kurs jastrzębskiej spółki z powrotem do punktu wyjścia. W takich okolicznościach spadki nie powinny dziwić. Wręcz przeciwnie - obrona poziomu 136 zł za akcję wydaje się dobrym wynikiem.

Inwestując w Jastrzębską Spółkę Węglową należy uzbroić się w dużo cierpliwości. Gdy na rynki powróci więcej spokoju, a agencje ratingowe przestaną straszyć cięciami wiarygodności głównych gospodarek świata, akcje jastrzębskiego węgla powinny zapewnić godziwy zysk.

JSW mocno przypomina ofertę Tauronu. Debiutując 30 czerwca zeszłego roku początkowo tracił, lecz cierpliwym inwestorom pozwolił wypracować nawet 25 proc. w ciągu 5 miesięcy.

Optymizmem napawa perspektywa wejścia spółki do indeksu WIG20 oraz rekomendacja od Espirito Santo z ceną docelową 190 zł. Jednak tą ostatnią nie należy się zbyt pochopnie sugerować w podejmowaniu krótkoterminowych decyzji.

Komentuje Krzysztof Kolany, główny analityk Bankier.pl

Czy z JSW będzie jak z Tauronem?

Krótka giełdowa kariera JSW niemal do złudzenia przypomina początkowe losy Tauronu. Niemal rok temu z wielką pompą, przy olbrzymim zainteresowaniu mediów i drobnych inwestorów na GPW zadebiutowała druga grupa energetyczna w Polsce. Podobnie jak w przypadku JSW debiut wypadł fatalnie.

Tak samo jak Tauron, JSW debiutowało przy bardzo złych nastrojach inwestycyjnych na świecie. Rok temu rynek lękał się o przyszłość Grecji i martwił słabnącym wzrostem gospodarczym w Stanach Zjednoczonych. Teraz oprócz Grecji obawy budzi też kondycja Irlandii, Portugalii, Hiszpanii i Włoch. Strefa euro trzeszczy w szwach, Ameryce grozi niewypłacalność, a koniunktura gospodarcza na całym świecie zaczyna słabnąć. (...)

Więcej...


Krzysztof Gołdy

Bankier.pl
Kontakt dla mediów:k.goldy@bankier.pl
 
Źródło:
Tematy
Zapytaj eksperta o kredyt hipoteczny

Zapytaj eksperta o kredyt hipoteczny

Komentarze (14)

dodaj komentarz
~pracownik Zofiówka
ludzie cierpliwości, jsw dopiero zaczyna a co niektórzy chcieli by już zarabiać kokosy. jestem przekonany że przyjdzie czas na realizacje zysków.
~antydoradca
JSW to fajna spółka. Mamy powoli środek 10 letniego cyklu..... i logika pokazuje, że powoli węgiel będzie szedł w dół. Oczywiście Chińczycy mogą dalej mieszać, ale raczej kończą się kapitalne czasy dla branży......
~ALFETKA
SOLIDARNOŚĆ ZGNOI WSZYSTKO
~Mirta
Wielu komentatorów na tym forum ma wiele racji,kurs JSW przy obecnej sytuacji rynkowej niestety nie ma żadnych przesłanek aby rósł,jak na razie sukcesem jest ze dzięki modulatorom rynku i interwencji kurs ten nie spada bo chyba górnicy który naobiecywał Grad góry rozniesli by to ministerstwo.
~wyskoczy jak go pusz
TAK NAPRAWDE TO MA TO GUZIK ZNACZENIE DLA jsw ALE MA ZNACZENIE NATOMIAST DLA cWANIAKÓW KTÓRZY KÓRS TRZYMAJA W RYZACH BY MIELI WYMÓWKE JAK UZASADNIC MANIPULACJE KURSEM
odwrotnycm przykładem jest KGHM gdzie niema znaczenia nawet czy miec spada tutaj grupasy manipuluja tak kursem by on zawsze był wysoki.!!
JSW ma swietne
TAK NAPRAWDE TO MA TO GUZIK ZNACZENIE DLA jsw ALE MA ZNACZENIE NATOMIAST DLA cWANIAKÓW KTÓRZY KÓRS TRZYMAJA W RYZACH BY MIELI WYMÓWKE JAK UZASADNIC MANIPULACJE KURSEM
odwrotnycm przykładem jest KGHM gdzie niema znaczenia nawet czy miec spada tutaj grupasy manipuluja tak kursem by on zawsze był wysoki.!!
JSW ma swietne wyniki i swietna przyszłosc a jak wystrzeli w góre to cwaniaczki znowu puszcz bajeczke ze to dlatego ze kryzys w grecji roziwazany albo putin piernał i wiecej gazu taniej sprzeda :)
~Jack
JSW nie rośnie ponieważ sprzedają je nie indywidualni inwestorzy lecz instytucjonalni. Niestety Pan "analityk" mija się z prawda mówiąc, że drobni akcjonariusze pozbywali sie akcji. proszę przeanalizować wielkośc zleceń na pierwszej sesja a dopiero pisać.
~dzik
Nie tylko Australia po powodzi powróci do normalnego wydobycia to ceny spadną o 50%
i zobaczymy ile będzie warte JSW i jak sie ma to do tych analityków-naganiaczy
~007 -agent
Ile można zarobić na JSW -tak brzmiały artykuły naganiaczy {analityków }
wniosek - po co czytać opłacane artykuły'' znafcóf'' tematu
~Krzysiek
A dlatego, że rząd dał takie warunki tej prywatyzacji (rozdał publiczne pieniądze na akcje, dał podwyżki, gwarancje zatrudnienia), że spółka ta prędzej czy później musi zacząć przynosić duże straty, póki węgiel jest stosunkowo drogi to będzie dobrze, ale jak tylko cena spadnie to wyniki JSW spadną w zastraszającym tempie.

Powiązane

Polecane

Najnowsze

Popularne

Ważne linki