REKLAMA

Demografia w USA. Coraz więcej starszych ludzi i coraz mniej dzieci

2023-05-25 23:01
publikacja
2023-05-25 23:01

Ze spisu powszechnego (census) z 2020 roku wynika, że populacja USA była starsza i mniej było dzieci poniżej 5. roku życia niż w 2010 lub 2000 roku. Liczba 65-latków i starszych wzrosła w najszybszym tempie, a co 6. osoba ma ponad 65 lat.

Demografia w USA. Coraz więcej starszych ludzi i coraz mniej dzieci
Demografia w USA. Coraz więcej starszych ludzi i coraz mniej dzieci
fot. TY Lim / / Shutterstock

Jak wynika ze spisu średni wiek w Ameryce wzrósł z 28,1 lat w 1970 roku do 38,8 lat w 2020 roku. W 2020 roku było ponad 73,1 miliona dzieci poniżej 18 roku życia, co stanowi spadek o 1,4 proc w porównaniu z rokiem 2010.

Pokolenie wyżu demograficznego, czyli ludzi urodzonych w latach 1946-1964 i milenialsów z lat 1982-2000 to dwie największe grupy ludności w USA. Liczba osób w wieku 65 lat i starszych wzrosła o 38,6 proc do 55,8 mln w porównaniu ze spisem powszechnym z 2010 roku. Zwiększała się prawie pięć razy szybciej niż łącznie całkowita populacja w latach 1920-2020.

Stany z największym odsetkiem osób powyżej 65. roku życia to Maine (19,4 proc.), Floryda (18, proc.), Wirginia Zachodnia (18,3 proc.), Vermont (18,4 proc.), Montana (17,8 proc.) oraz Karolina Południowa i New Hampshire (po 17,2 proc.).

Z kolei Utah był najmłodszym stanem. Ma największy odsetek osób w wieku 5-17 lat i średnią wieku wynoszącą 31,3 lat.

Z danych spisu wynika, że populacja USA wzrosła do 331,4 miliona osób w 2020 roku. Pomimo starzenia się procentowo pozostała jednak stosunkowo młoda w zestawieniu z wieloma innymi krajami.

W Japonii odsetek starszych osób jest największy - 28,5 proc. podczas gdy USA wynosił 16,8 proc. Także w wielu krajach europejskich i Kanadzie odsetek ludzi w wieku powyżej 65 lat był wyższy niż w USA.

Z Nowego Jorku Andrzej Dobrowolski 

Źródło:PAP
Tematy
Rekrutujesz? Odbierz 50% rabatu na pierwsze ogłoszenie na Pracuj.pl

Rekrutujesz? Odbierz 50% rabatu na pierwsze ogłoszenie na Pracuj.pl

Advertisement

Komentarze (15)

dodaj komentarz
pstrzezek
USA to jedyny kraj OECD w którym wymiar urlopu macieżyńskiego wynosi 0 (słownie zero) dni. Co do zasady tam się głównie pracuje i konsumuje i w tym celu pracuje jeszcze bardziej. Życie od pay-check do pay-check i minimalna ilość oszczędności. Bardzo dziwny kraj gdzie ogrom swobód obywatelskich może być tylko przewyższony przez ilość USA to jedyny kraj OECD w którym wymiar urlopu macieżyńskiego wynosi 0 (słownie zero) dni. Co do zasady tam się głównie pracuje i konsumuje i w tym celu pracuje jeszcze bardziej. Życie od pay-check do pay-check i minimalna ilość oszczędności. Bardzo dziwny kraj gdzie ogrom swobód obywatelskich może być tylko przewyższony przez ilość ograniczeń i zakasów
niamek
Zgadza się i mimo tego rodzi się tam wiecej dzieci niż w całej UE, najgorzej zarabiajacy robotnik jest w stanie najszybciej zarobic na najtańszy i najmniejszy samochód jakim jest honda civic czy toyota corolla... jedzenie jest i paliwo połowę tańsze niż w PL , zresztą alkohol elektronika i wszystko inne też, bo wszystki stany maja Zgadza się i mimo tego rodzi się tam wiecej dzieci niż w całej UE, najgorzej zarabiajacy robotnik jest w stanie najszybciej zarobic na najtańszy i najmniejszy samochód jakim jest honda civic czy toyota corolla... jedzenie jest i paliwo połowę tańsze niż w PL , zresztą alkohol elektronika i wszystko inne też, bo wszystki stany maja podatek VAT miedzy 5-10% a to ten podatek najbardziej rabuje ludzi, i nie ma akcyzy czy cła, bo jak mowia amerykance nie ważne gdzie wyprodukowano ważne gdzie i mimo iż jest tam tak niedobrze to 3/4 świata chce tam się dostać...
pstrzezek odpowiada niamek
Oj nie taki tam raj jak się wydaje ;) Służba zdrowia tylko prywatna i baaaardzo droga a jak cie nie stać to umierasz. Edukacja podobnie, zadłużasz się by studiować a póżniej próbujesz to spłacać przez następne dwie dekady po studiach. To prawda że zaczynasz robotę i momentalnie kupujesz gitarę, motor i samochód na kredyt. Ale jak Oj nie taki tam raj jak się wydaje ;) Służba zdrowia tylko prywatna i baaaardzo droga a jak cie nie stać to umierasz. Edukacja podobnie, zadłużasz się by studiować a póżniej próbujesz to spłacać przez następne dwie dekady po studiach. To prawda że zaczynasz robotę i momentalnie kupujesz gitarę, motor i samochód na kredyt. Ale jak tracisz robotę to w dwa tygodnie i jesteś na ulicy
pstrzezek odpowiada pstrzezek
Więc nie byłbym taki pewny że 3/4 świata chce tam być. Dla Polski znieśli wizy gdy tylko się skończył boom na USA
santoriusz odpowiada niamek
dodaj że 3 i 4 świata
arturnow odpowiada niamek
Część się zgadza, część nie. Jedenie to zależy, niektóre rzeczy znacznie droższe np. w miarę dobry chleb tu $6, w Polsce 4-6zł, lepszy 8-10zł. Banany i awokado tańsze, a tak hmm można rzecz, że droższe, ale tak tylko 50%.

Samochody może i stosunkowo tańsze, ale Corolla tu, a Corolla w Polsce to dwa zupełnie inne samochody.
Część się zgadza, część nie. Jedenie to zależy, niektóre rzeczy znacznie droższe np. w miarę dobry chleb tu $6, w Polsce 4-6zł, lepszy 8-10zł. Banany i awokado tańsze, a tak hmm można rzecz, że droższe, ale tak tylko 50%.

Samochody może i stosunkowo tańsze, ale Corolla tu, a Corolla w Polsce to dwa zupełnie inne samochody. Tu znacznie gorsza jakość i ogólnie tu analogiczne samochody są z gorszych materiałów. Np. takie VW w Europie mają bardzo dobre, miekkie plastiki, kierownicę mięsistą tu Tiguan to taki plastik na kołach. Tu też inaczej się traktuje samochody i dopiero marki lub podmarki premium mają tę jakość. Np. Lexus czy Acura zamiast Toyoty czy Hondy.

Ubezpieczenie samochodów bardzo drogie, pewnie podstawowe w miarę osiągalne, ale konsekwencje kiepskiej polisy mogą być opłakane.

Więc warto porównać całość, a nie wybrane rzeczy tu i tylko część, które wydaje nam są lepsze.
arturnow odpowiada pstrzezek
to tylko turystyczne z wjazdem na max 3 miesiące
chmiels odpowiada pstrzezek
Tak ich nie stać że 3/4 transplantacji serca odbywa się w USA, kto wierzy w te bujdy
pstrzezek odpowiada chmiels
Statystyki transplantacji jak wskaźnik demografii? Dobre ;) Masz klasę średnią i garstkę bogaczy plus dobrą opiekę zdrowotną dla wybranych. To i transplantacji masz dużo
vacarius
A co myśleliście ze będzie inaczej? Ze będzie tak jak ZUS myślał w chwili powstawania ze zawsze będzie 2 razy więcej dzieci. Nawet podczas kolonizacji kosmosu będzie coraz mniej ludzi. Raczej trzeba pomyśleć czym zastąpić ZUS a nie uporczywie starać się produkować 2 razy więcej narodzin niż obecnie żyjących ludzi.

Powiązane: Demografia

Polecane

Najnowsze

Popularne

Ważne linki