Darmowe porady dla frankowców sukcesem. "Skala przekroczyła nasze oczekiwania"

Skończył się pierwszy etap akcji zorganizowanej dla frankowców przez Rzecznika Praw Obywatelskich oraz Rzecznika Finansowego. Spotkania odbyły się w dziewięciu miastach, gdzie uczestniczyło w nich ponad 1700 osób. Zdecydowana większość przyznaje, że nie przedsięwzięła żadnych kroków, choć kredyty frankowe spędzają im sen z powiek.

Celem organizowanej akcji było przekazanie wszelkich informacji na temat działań Rzecznika Finansowego, jakie mogą zostać podjęte w konkretnej sytuacji i jak może wyglądać jego pomoc. W związku z wielkim zainteresowaniem, akcja która początkowo planowana była jako cykl indywidualnych spotkań, przybrała charakter wykładów z możliwością zadawania pytań. Na każde seminarium przychodziło około 200–300 osób, które miały możliwość rozmowy z ekspertami RPO i RF oraz zaopatrywane były w materiały informacyjne.

Pierwszy etap akcji dla frnakowców zakończony
Pierwszy etap akcji dla frnakowców zakończony (YAY Foto)

Wielu kredytobiorców nie zna przysługujących im praw

Okazało się, że wielu kredytobiorców nie posiada wiedzy dotyczącej przysługujących im praw i możliwości, a dzięki przeprowadzonej akcji mieli okazję dowiedzieć się na jaką bezpłatną pomoc instytucji państwa mogą liczyć. Pierwszy etap spotkań swoim zasięgiem objął Katowice, Gdańsk, Wrocław, Lublin, Bydgoszcz, Kielce, Częstochowę, Słupsk i Szczecin. Ich uczestnicy podkreślali problem z dostępem do podstawowych informacji. Dodatkowo wskazywali na zbyt specyficzny język, jakim posługują się media, przekazując informacje prawne czy analizy polityczne. Dla osób, które nigdy wcześniej nie miały do czynienia ze sporami prawnymi, jest on niezrozumiały i niedostępny. Spotkania potwierdziły również niską świadomość o możliwości korzystania z darmowej pomocy. Przez to wiele osób nie podejmowało żadnych kroków z obawy przed koniecznością poniesienia wysokich kosztów związanych z pomocą prawną.  

Jakie działania można podjąć

Kredytobiorca może liczyć na wsparcie ze strony Rzecznika Praw Obywatelskich, który może wspierać obywatela w sporze z instytucją finansową. Pomoc może przyjmować formy - od podstawowych porad telefonicznych po specjalistyczną analizę przedstawianą w wypadku postępowania w sądzie. Należy pamiętać, że pierwszym krokiem do otrzymania wsparcia RPO, jest złożenie reklamacji w banku, który udzielił frankowego kredytu hipotecznego. W reklamacji należy wskazać wszelkie posiadane wątpliwości i zastrzeżenia. Pisząc ją, można posiłkować się raportem Rzecznika Finansowego z czerwca 2016 r. o tzw. klauzulach niedozwolonych w umowach. W sytuacji, kiedy bank, mimo złożonej przez kredytobiorcę reklamacji, nie zmieni swojego stanowiska, można zwrócić się do Rzecznika Finansowego w celu skorzystania z postępowania interwencyjnego.

Na etapie postępowania interwencyjnego eksperci RF szczegółowo analizują umowę kredytową i przedstawiają argumenty za uznaniem niektórych postanowień za niedozwolone. W jego wyniku kredytobiorca dostaje za darmo i na piśmie wstępną analizę prawną i argumenty dotyczące jego umowy. Jest to duże ułatwienie w przygotowaniu się do postępowania sądowego albo do negocjacji z bankiem w ramach postępowania polubownego.

RF wspiera kredytobiorców również na etapie sporów sądowych. Po złożeniu pozwu, można złożyć wniosek do Rzecznika Finansowego o wydanie tzw. istotnego poglądu w sprawie. Nie jest to dokument wiążący, ale sąd powinien odnieść się do przedstawionej argumentacji w uzasadnieniu orzeczenia. Istotny pogląd w sporze sądowym może również wydać UOKiK.

Jeśli w wyniku interwencji, w dalszym ciągu bank nie zmienni swojego stanowiska, a kredytobiorca chce uniknąć postępowania sądowego, kolejnym krokiem może być postępowanie polubowne przy Rzeczniku Finansowym. To jedyne tego typu postępowanie, do którego instytucja finansowa musi przystąpić. Celem postępowania jest osiągnięcie ugody, a to oznacza wzajemne ustępstwa obu stron.

Nasuwające się wnioski

Przedstawiciele NBP, Komisji Nadzoru Finansowego oraz Urzędu Ochrony Konkurencji i Konsumentów pracują nad rozwiązaniem problemów kredytów frankowych. Według nich najlepszym rozwiązaniem byłoby wypracowanie rozwiązań polegających na dobrowolnych ugodach banków z kredytobiorcami. Alternatywą w dalszym ciągu pozostaje prowadzenie sporów sądowych.

KR

Źródło:

Newsletter Bankier.pl

Dodałeś komentarz Twój komentarz został zapisany i pojawi się na stronie za kilka minut.

Nowy komentarz

Anuluj
0 9 ~autor

Walka moderatora o wpisy trollów bankowych godna podziwu. Wpisy na trolli usuwane błyskawicznie. Jak ktoś ma jeszcze złudzenia, że Bankier jest bezstronny to niech zamawia wizytę u psychiatry.

! Odpowiedz
1 6 ~rolnik

o sukcesie to mogą co najwyżej powiedzieć prawnicy - żniwa w toku

! Odpowiedz
0 15 ~ivonn

Dziwnym trafem jak frank stoi wysoko nie ma kredytów we frankach. Żaden bank nie oferuje. Przypadek, nie sądzę.

! Odpowiedz
1 15 ~Baca

Śmiech na sali, pomoc dla kredytobiorców?
Jeszcze takiej nie było, wszyscy tylko o tym mówią a nikt nic nie robi.
Rady finansowe czy inne instytycje państwowe troszczą się jedynie o interesy banksterki i własne. Taka jest prawda. A polacy to haniebny naród, tka naskakiwać jeden na drugiego, psy ogrodnika sami nie zjedzą a drugiemu nie dadzą. Dlatego właśnie polska jest na szarym końcu europy razem z rumunami i pozostałymi bałkanami. Chamstwo i zacietrzewienie, kto był na zachodzi wie dokładnie o czym mówię.

Pokaż cały komentarz ! Odpowiedz
7 4 ~44eee

a pan prezydent piesek psychola z PIS zapomniał o obietnicy ? Demencja w tym wieku ? Panie prezydencie obudź się Pan, i powiedz psychopacie dość, niedługo wybory, a pana szefunio uda, że nie zna pana, to kanalia.Jeśli chce pan inaczej niż kurdupel zapamiętamy w historii Polski niż synalek ruska co z tchórzostwa siedział w piwnicy , powiedz pan dość , niech sam sobie poszuka przyjaciół ( po następnych wyborach nie będzie ich miał, chyba, że swoich piesków o pewnej orientacji)

Pokaż cały komentarz ! Odpowiedz
2 10 ~Gienio

Gdzie jest GNIDA? Gdzie jest GNIDA?

! Odpowiedz
25 6 ~maj651

Informuje frankowcow ze stawialem dom i nikogo nie interesowala kasa musialem sam sie martwic jak regulowac zobowiazania finansowe.Jak byl frank po 2 zl bylo ok a budzet ma nasz kesz ludzi pracy i co ja mam sie na was skladac juz i tak zarobiliscie jak po 2 zl cisza dosc nie dawc kasy nie ma w budzecie i koniec problemu z frankowiczami

Pokaż cały komentarz ! Odpowiedz
4 19 ~Trolik_trollów

Ja można na kredycie zarobić?
Tylko i wyłącznie jak jesteś kredytodawcą.
Jak można najwięcej zarobić gdy jesteś kredytodawcą?
Gdy kredytobiorca ma dobre zarobki stwierdzić że na kredyt w PLN go nie stać,wpisać w umowy zakazane prawem klauzule potem manipulować kursem.

! Odpowiedz
0 12 ~retrer

Co za chaos w twojej wypowiedzi. Policz do 10-ciu, pomyśl i wróć, napisz jeszcze raz.

! Odpowiedz
5 11 ~Maniek

Kto chce kasy z budżet baranie. Obudziłeś się ja niedźwiedź na wiosnę. Dodatkowo bez składu i ładu. Dodam, z różnic które obecnie w ratach kred. złotowych są znacznie korzystniejsze średnio ok 400 które wpłyną w gospodarkę zamiast w portfele zagranicznych właścicieli tak czy inaczej baranie skorzystasz przecież te pieniądze mogłyby trafić w gospodarkę w usługi lub produkty. TO jest ok 250mln miesięcznie , a rocznie 3 mld PLN

Pokaż cały komentarz ! Odpowiedz
Polecane
Najnowsze
Popularne
WIBOR 6M 0,0000 0,6900%
2020-05-28
WIBOR 3M 0,0000 0,6800%
2020-05-28
LIBOR 3M CHF 0,0086 -0,6322%
2020-05-22
EURIBOR 3M -0,0100 -0,2900%
2020-05-28