REKLAMA

Coraz więcej Polaków podpisuje intercyzy małżeńskie, co wpływa też na rynek nieruchomości

2021-07-10 06:00
publikacja
2021-07-10 06:00

Popularność intercyz rośnie z roku na rok. To sytuacja, która w pewien sposób wpływa również na rynek nieruchomości mieszkaniowych. Eksperci portalu RynekPierwotny.pl omawiają ciekawe dane o intercyzach.

Coraz więcej Polaków podpisuje intercyzy małżeńskie, co wpływa też na rynek nieruchomości
Coraz więcej Polaków podpisuje intercyzy małżeńskie, co wpływa też na rynek nieruchomości
fot. Bacho / / Shutterstock

Intercyza to rozwiązanie, które w polskich warunkach nadal wzbudza pewne kontrowersje. Niemniej jednak możemy zauważyć stały wzrost liczby takich umów majątkowych, które podpisują małżonkowie. Można przypuszczać, że w zdecydowanej większości przypadków umowy majątkowe małżeńskie skutkują zupełną likwidacją majątku wspólnego. Warto zadać sobie pytanie, czy rosnąca popularność rozdzielności majątkowej wpływa również na rynek nieruchomości mieszkaniowych. Eksperci portalu RynekPierwotny.pl postanowili udzielić odpowiedzi. Najpierw warto jednak zaprezentować bardzo ciekawe dane Głównego Urzędu Statystycznego, które dotyczą liczby majątkowych umów małżeńskich.

Intercyza w małżeństwie. Majątek, dziedziczenie, długi [Finanse dla dwojga]

W małżeństwie podstawowym ustrojem majątkowym jest wspólność majątkowa. Jednak z wielu powodów rozdzielność majątkowa zyskuje na popularności. Na zawarcie tzw. intercyzy, jak potocznie nazywamy umowę o rozdzielności majątkowej małżeńskiej, małżonkowie decydują się z różnych powodów. Różne też są jej konsekwencje prawne.

Co roku mamy około 60 000 nowych umów małżeńskich

Ustawa z dnia 25 lutego 1964 r. - Kodeks rodzinny i opiekuńczy (Dz.U. 1964 nr 9 poz. 59) wskazuje, że umowa majątkowa małżeńska musi zostać zawarta w formie aktu notarialnego. Jest to zrozumiały wymóg, ponieważ wspomniana umowa często dotyczy majątku o dużej wartości (m.in. nieruchomości). Konieczność zaangażowania notariusza w kwestie związane z zawarciem intercyzy ułatwia sprawdzenie, ile takich nowych umów jest podpisywanych co roku. Według danych Ministerstwa Sprawiedliwości liczba ta z kolejnych lat zmieniała się następująco:

Liczba podpisanych intercyz w latach 2005-2020

Rok

Liczba nowych intercyz

2005

29 987

2006

34 890

2007

37 862

2008

39 950

2009

41 031

2010

42 784

2011

43 292

2012

44 004

2013

47 624

2014

51 236

2015

52 822

2016

54 673

2017

57 806

2018

61 665

2019

64 095

2020

59 367

Źródło: opracowanie własne na podstawie danych Ministerstwa Sprawiedliwości / RynekPierowtny.pl

W świetle powyższych informacji wzrostowy trend jest dobrze widoczny. Można przypuszczać, że na wynik z 2020 r. wpłynęła sytuacja dotycząca pandemii COVID-19, epidemia utrudniła bowiem osobiste wizyty u notariuszy. Oczywiście można argumentować, że wynik na poziomie 60 000 nowych intercyz rocznie nadal jest niewielki. Dla porównania, średnioroczna liczba nowych małżeństw z lat 2015 - 2020 wynosiła 182 620. Łączną liczbę związków małżeńskich, które łączą mieszkańców Polski, można z kolei szacować na ok. 10,5-11 mln.

Eksperci portalu RynekPierwotny.pl zwracają jednak uwagę, że w razie utrzymania wzrostowego trendu już za 15 lat Polacy będą podpisywać około 100 000 intercyz rocznie. Wzrost liczby zawieranych umów majątkowych małżeńskich w kolejnych latach wydaje się bardzo prawdopodobny ze względu na zmiany obyczajowe i większą świadomość prawną.

Rynek nieruchomości jest gotowy na popularność intercyz

Stopniowy wzrost popularności intercyz sprawia, że nie można już automatycznie zakładać udziału obydwojga małżonków w transakcji zakupu lub sprzedaży nieruchomości. Nie powinna szczególnie dziwić sytuacja, w której jeden z małżonków samodzielnie sprzedaje lub kupuje nieruchomość albo występuje w roli ułamkowego współwłaściciela. Z punktu widzenia obrotu nieruchomościami taka sytuacja oczywiście nie stanowi problemu. Ma ona natomiast pozytywny wpływ na koszty i czas ewentualnego rozwodu.

Na wzrost popularności intercyz przygotowane są również krajowe banki. Zaciągnięcie kredytu hipotecznego obecnie nie jest kłopotliwe dla małżonków posiadających intercyzę. Jeżeli wspomniane osoby postanowiły zupełnie zlikwidować majątek wspólny, to podczas obliczania wspólnej zdolności kredytowej będą one traktowane podobnie jak np. partnerzy pozostający w niesformalizowanym związku. Problemu nie stanowi również kredytowana przez bank transakcja zakupu nieruchomości, która wejdzie do majątku osobistego jednego z małżonków posiadającego rozdzielność majątkową. Warunkiem jest oczywiście odpowiednio wysoka zdolność kredytowa takiej pojedynczej osoby.

Andrzej Prajsnar

Źródło:
Tematy
Najtańsze konta firmowe dla oszczędzających z premią

Najtańsze konta firmowe dla oszczędzających z premią

Komentarze (9)

dodaj komentarz
chojnak
Intercyz i związków poza małżeńskich będzie przybywać. Małżeństwo to prawie 100% zabezpieczenie interesów kobiety i praktycznie ZERO korzyści dla mężczyzny. Więc nie ma się co dziwić, że liczba małżeństw będzie maleć w czasie. Niestety prawdopodobnie podążymy drogą krajów zachodnich, gdzie nawet "dłuższe konukubinaty" są Intercyz i związków poza małżeńskich będzie przybywać. Małżeństwo to prawie 100% zabezpieczenie interesów kobiety i praktycznie ZERO korzyści dla mężczyzny. Więc nie ma się co dziwić, że liczba małżeństw będzie maleć w czasie. Niestety prawdopodobnie podążymy drogą krajów zachodnich, gdzie nawet "dłuższe konukubinaty" są traktowane na podobnych prawach jak małżeństwo - łącznie z nieśmiertelnymi alimentami na małżonkę/konkubinę. Taka rola mężczyzn w systemie, są dronami-zapierniczaczami które mają zarabiać by utrzymywać cały system. Minimum praw, maksimum obowiązków.
demeryt_69
Jakich związków? Pozamałżeńskich? A co zdrada ma do intercyzy?
iluminata
Jak ukochana tak boi się intercyzy to nie kocha ;)

Tak swoją drogą jak nie macie intercyzy i żona oddała się innemu to wyprowadźcie kasę z banku do krypto walut opartych na dolarze i złocie. Ładnie ex-żonce plany pokrzyżujecie dotyczące kradzieży waszego majątku.
W polińskim prawie nawet żona złapana na zdradzie może dużo
Jak ukochana tak boi się intercyzy to nie kocha ;)

Tak swoją drogą jak nie macie intercyzy i żona oddała się innemu to wyprowadźcie kasę z banku do krypto walut opartych na dolarze i złocie. Ładnie ex-żonce plany pokrzyżujecie dotyczące kradzieży waszego majątku.
W polińskim prawie nawet żona złapana na zdradzie może dużo ugrać w trakcie rozwodu...
demeryt_69
Prajsner donosi o tym, że liczba rośnie i to wpływa na rynek nieruchomości. Ciekawe czy gdyby liczba intercyz malała, to też by użył tego jako pretekst do lansu RYNEKPIERWOTNY.PL?

Handełe, handełe - krenczy szę!

qwertas
Dobrze, bo po co sobie utrudniać życie. Czas pokaże, czy małżeństwo jest do śmierci czy do następnej zdrady i rozwodu. Intercyza zabezpiecza obu małżonków przed tą drugą sytuacją.
demeryt_69
Intercyza to narzędzie używane na Zachodzie od dziesięcioleci w sytuacjach małżeństw ludzi o drastycznie różnym statusie majątkowym.

Powiązane: Prawo dla każdego

Polecane

Najnowsze

Popularne

Ważne linki