Intercyza w małżeństwie droższa niż przed ślubem

redaktor Bankier.pl

Kiedy można zawrzeć majątkową umowę małżeńską? Jakie są plusy i minusy podpisania intercyzy? Jaki jest koszt takiej umowy? Odpowiadamy na najczęstsze pytania związane z tym tematem.

Małżonkowie decydują się na zawarcie intercyzy z wielu powodów: ze względu na spory majątek, którego dorobili się lub który odziedziczyli jeszcze przed ślubem albo zabezpieczając się na wypadek ewentualnego rozwodu. Jednak czasem prowodyrami takiej decyzji są rodzice przyszłych nowożeńców, którzy przekazując własnemu dziecku mieszkanie czy auto w prezencie chcą, aby w razie niepowodzenia małżeństwa, majątek ten nie został podzielony po rozwodzie.

Jakie są plusy i minusy intercyzy małżeńskiej?
Jakie są plusy i minusy intercyzy małżeńskiej? (theta)

W podobnej sprawie zwróciła się do Redakcji Bankier.pl jedna z czytelniczek. Przedstawiła następującą sytuację: „Mieszkanie i pomoc finansową w początkach małżeństwa mój syn i jego żona otrzymali wyłącznie ode mnie. Teraz planują budowę domu, co będzie skutkowało sprzedażą mieszkania i oszczędnościami. A zarabiać (jak podejrzewam) będzie głównie mój syn. Chciałabym zabezpieczyć jego majątek w razie rozwodu. Jak podpisać pomałżeńską/śródmałżeńską intercyzę?”

Intercyza tylko przed zawarciem małżeństwa?

– Umowę majątkową można zawrzeć zarówno przed zawarciem związku małżeńskiego, jak i już w czasie jego trwania – zapewnia Jacek Stefański, adwokat z kancelarii Michałowski Stefański Adwokaci. Wstępując w związek małżeński pomiędzy małżonkami, z mocy prawa, powstaje majątkowa wspólność ustawowa. Stosunki majątkowe małżeńskie można jednak uregulować w drodze umowy. Jeśli zostanie zawarta przed zawarciem małżeństwa, ureguluje na przyszłość reżim majątkowy pomiędzy małżonkami już od samego początku. Jeśli będzie zawarta po wstąpieniu w związek małżeński, może ograniczyć, rozszerzyć lub w ogóle znieść majątkową wspólność ustawową. O tym, w jakim zakresie mogą nastąpić zmiany, muszą zdecydować małżonkowie.

O tym, co oznacza dokładnie rozszerzenie, ograniczenie lub zniesienie wspólności majątkowej, pisaliśmy w artykule „Intercyza - wszystko o majątkowej umowie przedmałżeńskiej”. Warto również pamiętać, że majątkową umowę małżeńską można w każdej chwili rozwiązać bądź modyfikować. Wyjątkiem jest jedynie taka sytuacja, gdy o rozdzielności majątkowej orzekł sąd.

Ile kosztuje intercyza? Po ślubie droższa

Aby małżeńska umowa dotycząca rozdzielności majątkowej była ważna, musi zostać zawarta w formie aktu notarialnego. Zgodnie z rozporządzeniem w sprawie maksymalnych stawek taksy notarialnej (Dz. U. z dnia 29 czerwca 2004 r.) narzeczeni zapłacą 400 zł netto za sporządzenie aktu notarialnego dokumentującego umowę majątkową małżeńską. Do tego należy doliczyć 23 proc. podatku VAT i podatek od czynności cywilnoprawnych, więc koszt takiej umowy przekroczy 500 zł.

Gdy intercyza jest spisywana po zawarciu ślubu, wówczas jej koszt może być zdecydowanie wyższy, gdyż opłata notarialna zależy od łącznej wartości majątku, którego dotyczy akt notarialny.

Maksymalne stawki wynagrodzenia notariuszy 

Wartość przedmiotu
czynności notarialnej

Taksa

do 3 000 zł

100 zł

powyżej 3 000 zł do 10 000 zł

100 zł + 3% od nadwyżki powyżej 3 000 zł

powyżej 10 000 zł do 30 000 zł

310 zł + 2% od nadwyżki powyżej 10 000 zł

powyżej 30 000 zł do 60 000 zł

710 zł + 1% od nadwyżki powyżej 30 000 zł

powyżej 60 000 zł do 1 000 000 zł

1 010 zł + 0,4% od nadwyżki powyżej 60 000 zł

powyżej 1 000 000 zł do 2 000 000 zł    

4 770 zł + 0,2% od nadwyżki ponad 1 000 000 zł

powyżej 2 000 000 zł

6770 zł + 0,25% od nadwyżki powyżej 2 000 000 nie więcej niż 10 000 zł, a w przypadku czynności dokonywanych pomiędzy osobami zaliczonymi do I grupy podatkowej w rozumieniu przepisów ustawy z 28 lipca 1983 r. o podatku od spadków i darowizn nie więcej niż 7500 zł

Źródło: opracowanie własne Bankier.pl
na podstawie Rozporządzenia Ministra Sprawiedliwości (Dz.U. 2013 poz. 237)

– Na podstawie takiej umowy małżonkowie mogą postanowić m.in. o tym, jakie składniki ich majątku będą od daty zawarcia umowy wchodziły wyłącznie do ich majątków odrębnych albo co do których rozszerzą wspólność majątkową – wyjaśnia Jacek Stefański, adwokat z kancelarii Michałowski Stefański Adwokaci. – W przypadku kiedy jeden z małżonków nie pracuje zarobkowo, zajmując się przykładowo domem czy dziećmi, strony w umowie mogą ustalić, w jaki sposób nastąpi wyrównanie niedoborów majątkowych pomiędzy nimi po ustaniu związku małżeńskiego.

Taki zapis intercyzy jest szczególnie ważny dla kobiet, które zajmując się wychowaniem dzieci czy prowadzeniem gospodarstwa domowego, miały kilkuletnią przerwę w pracy zawodowej. Dzięki niemu w przypadku rozwodu mają one szansę na wyrównanie dorobków jej i męża.

Plusy i minusy intercyzy

Nasza czytelniczka wspomina, że syn z żoną zamierzają budować dom. Zapewne będą chcieli zaciągnąć kredyt na sfinansowanie budowy lub wykończenia domu. Trzeba pamiętać, że intercyza wpływa na zdolność kredytową małżeństwa. Przy zaciąganiu kredytu bank bierze pod uwagę tylko majątek tego małżonka, który stara się o kredyt, więc zdolność kredytowa może być niższa.

W wyniku intercyzy małżonkowie tracą również prawo do wspólnego rozliczania podatku dochodowego. Brak możliwości wypełnienia wspólnego PIT-a jest szczególnie niekorzystne w przypadku dużej dysproporcji zarobków. Wspólny PIT pozwala małżonkowi o wysokich dochodach przekraczających próg podatkowy (85.528 zł rocznie) na obniżenie podatku dochodowego z 32 do 18 proc.

Warto jeszcze pamiętać, że małżeńska umowa dotycząca ich majątku, obowiązuje tylko za życia małżonków i nie wyklucza dziedziczenia po sobie w przypadku śmierci jednego z nich, o czym decydują już przepisy spadkowe.

Katarzyna Sudaj

Źródło:

Newsletter Bankier.pl

Dodałeś komentarz Twój komentarz został zapisany i pojawi się na stronie za kilka minut.

Nowy komentarz

Anuluj
3 3 ~Anonimowa

Każdy sądzi po sobie. Widocznie nie masz pozytywnych doświadczeń.

! Odpowiedz
16 0 ~MiraDorczyk

Jak w moim małżeństwie przestało się układać, to też wpadłam na pomysł sporządzenia umowy majątkowej małżeńskiej. Jeśli szukacie dobrego notariusza w Szczecinie, który jest dobry w takich tematach, to warto wybrać się do Katarzyny Grzybowskiej. Ten prawnik ma kancelarie w pobliżu dworca PKP i prokuratury, a poza tym pracuje tez w soboty.

Pokaż cały komentarz ! Odpowiedz
8 1 ~Janka

O wiele łatwiej stwierdzić jaki majątek ma ktoś przed ślubem a jaki po... jak podzielić rzeczy zakupione wspólnie itd... dlatego droższe. Intercyza po ślubie nie jest łatwą sprawą... sama spisywałam z mężem w Tczewie u notariusz Cejrowskiej... mąż zakładał firmę i w razie niepowodzeń nie chciał długów przerzucać jeszcze na mnie.... trochę było z tym zabawy ale ostatecznie każdy wyszedł na tym na dobre.

Pokaż cały komentarz ! Odpowiedz
1 8 ~Magda

Caro tez tak uważam ! Małżeństwo to głupota i pomyłka

! Odpowiedz
0 2 ~aneta

Rodzice przepisali dla mnie mieszkanie aktem darowizny ale mąż i dzieci nie zostały ujęte w tym akcie. Ile kosztuje wpis do aktu małżonka i dzieci.

! Odpowiedz
12 9 ~Paula

Aneta zanim dopiszesz męża to się dobrze zastanów, Panowie często wpadają w nałogi i może to być dla ciebie i dzieci bardzo niebezpieczne. Wiem to z mojego doświadczenia.

! Odpowiedz
0 3 ~AnnaBy

"Zgodnie z rozporządzeniem w sprawie maksymalnych stawek taksy notarialnej (Dz. U. z dnia 29 czerwca 2004 r.) narzeczeni zapłacą 400 zł netto za sporządzenie aktu notarialnego dokumentującego umowę majątkową małżeńską. Do tego należy doliczyć 23 proc. podatku VAT i podatek od czynności cywilnoprawnych, więc koszt takiej umowy przekroczy 500 zł."

Pani Katarzyno Sudaj - a kto Pani powiedział, że są to stawki NETTO??? Są to stawki MAKSYMALNE, których notariusz nie ma prawa powiększać, a podaek VAT (który jest owszem należny za tą czynność) jest już zawarty w stawce taksy notarialnej (każdej) - ustawa z dn. 9 maja 2014r o informowaniu o cenach towarów i usług (sporządzenie aktu notarialnego jest najzwyczajniejszą w świecioe usługą)
Dlaczego wprowadza Pani ludzi w błąd? Wiem, że powszechne jest doliczanie przez notariuszy tego podatku do taksy notarialnej ale jest to działanie bezprawne.

Pokaż cały komentarz ! Odpowiedz
11 24 ~Caro

Ludzie nie bierzcie ślubu co za głupota jestem prawie 15 lat po ślubie i stwierdzam że nie było warto. Składam właśnie wniosek o separację choćbym miała iść z torbami to i tak wszystko będzie lepsze od małżeństwa;/

! Odpowiedz
5 7 ~Piotr

Caro, a ja po 9 latach małżeństwa jestem teraz przed rozwodem, Ale uważam że było warto. Jeżeli przydarzyłoby mi się jeszcze raz, to wchodzę w ciemno. Są emocje które przeżywa się tylko w małżeństwie. Myśl co chcesz - warto było, szkoda że musi się zakończyć.

! Odpowiedz
1 6 ~Vainamoinen

Autorka niestety wprowadza czytelników w błąd. Taksa notarialna (maksymalna stawka) od umowy rozszerzającej wspólność majątkową małżeńską to 400 pln + VAT. Warto negocjować obniżenie ceny.

! Odpowiedz
Polecane
Najnowsze
Popularne