REKLAMA
BADANIE

RAPORTCeny małych mieszkań zaciągnęły hamulec, ale kupujący wciąż czekają na okazje

Marcin Kaźmierczak2023-03-08 06:00redaktor Bankier.pl
publikacja
2023-03-08 06:00

W ostatnim kwartale 2022 r. średnie ceny transakcyjne mieszkań, szczególnie mniejszych, wyraźnie zahamowały – wynika z danych Bankier.pl udostępnionych przez serwis Cenatorium. Choć stawki po raz kolejny przebiły szczyty, to zwłaszcza w przypadku dużych mieszkań w ciągu roku wzrosły o mniej niż 5 proc.

Ceny małych mieszkań zaciągnęły hamulec, ale kupujący wciąż czekają na okazje
Ceny małych mieszkań zaciągnęły hamulec, ale kupujący wciąż czekają na okazje
fot. Wlodzimierz Wasyluk / / FORUM

Jak co kwartał razem z firmą Cenatorium i „Pulsem Biznesu” redakcja Bankier.pl prezentuje ceny transakcyjne nieruchomości (czyli takie, za które mieszkania faktycznie są sprzedawane) w wybranych dużych miastach Polski. Analizujemy rynki lokalne w Warszawie, Wrocławiu, Gdańsku, Krakowie, Poznaniu, Łodzi, Olsztynie i Lublinie.

Małe mieszkania wciąż drożeją, ale wolniej. Ceny transakcyjne mieszkań w Warszawie, Krakowie, Wrocławiu, Gdańsku

Podobnie jak przed trzema miesiącami, tak i w IV kw. 2022 r. najczęściej przeceniane były duże mieszkania. Z korektą, inaczej niż w III kw. 2022 r., mieliśmy jednak do czynienia wyłącznie w trzech miastach (Poznaniu, Gdańsku i Lublinie) i w żadnym z nich nie przekroczyła 0,5 proc. k/k. W pozostałych z analizowanych miast średnie ceny transakcyjne wzrosły, ale o mniej niż 1 proc. k/k.

To jednak w przypadku mniejszych mieszkań (o powierzchni poniżej 35 mkw. oraz od 35 do 60 mkw.) mieliśmy do czynienia z wyraźnie hamującym wzrostem średnich stawek wpisywanych w aktach notarialnych. Jedynie w Olsztynie średnia cena transakcyjna wzrosła względem III kw. 2022 r. o więcej niż 1 proc.

Nie zmienia to jednak faktu, że stawki notowane w IV kw. 2022 r. były najwyższymi w historii. Z zasady tej wyłamał się Gdańsk, gdzie średnie kwoty płacone za mieszkania o powierzchni od 35 do 60 mkw. spadały drugi kwartał z rzędu. Wciąż jednak utrzymują się w pobliżu 9500 zł/mkw.

Obniżki i nieznaczne wzrosty notowane również w I kw. 2022 r. i III kw. 2022 r. sprawiły, że średnie ceny transakcyjne, choć w większości przypadków najwyższe w historii, w skali roku wzrosły „jedynie” o kilka procent. Wyłącznie w przypadku najmniejszych kawalerek w Olsztynie wzrost w ujęciu rocznym wyniósł 11,2 proc.

Słabnący wzrost w ujęciu rocznym widać w szczególności w przypadku dużych mieszkań. Te o powierzchni powyżej 80 mkw. „drożały” w aktach notarialnych średnio od 0,4 proc. w Poznaniu do 4,1 proc. w Olsztynie. W Warszawie i Gdańsku średnie ceny transakcyjne notowane w IV kw. 2022 r. były nawet niższe niż rok wcześniej – odpowiednio o 0,4 i 2,5 proc.

Zdecydowanie poniżej inflacji CPI, która pod koniec 2022 r. wynosiła 16,6 proc. a w styczniu wzrosła do 17,2 proc., rosły także średnie ceny transakcyjne mniejszych mieszkań. Najstabilniej pod tym względem wypadł Gdańsk, gdzie średnie kwoty wpisywane do aktów notarialnych dotyczących sprzedaży najmniejszych kawalerek o powierzchni poniżej 35 mkw. wzrosły o 4,2 proc. W przypadku większych mieszkań o powierzchni od 35 do 60 mkw. wzrost wyniósł 1,9 proc.

Poza wspomnianym wcześniej Olsztynem, najmocniej w skali roku wzrosły średnie ceny transakcyjne w Łodzi – odpowiednio o 8 i 8,1 proc. r/r.

Źródło:
Marcin Kaźmierczak
Marcin Kaźmierczak
redaktor Bankier.pl

Redaktor prowadzący działu Twoje Finanse - Biznes w Bankier.pl. Zajmuje się tematyką nieruchomości. Przygotowuje raporty dotyczące cen mieszkań, pisze o trendach na tym rynku, monitoruje najciekawsze inwestycje w Polsce i za granicą. Na co dzień śledzi także rynek motoryzacyjny, a swoimi spostrzeżeniami dzieli się w sekcji Moto portalu Bankier.pl. Absolwent politologii na Uniwersytecie Wrocławskim. Tel. 71 748 95 14.

Tematy
Konto firmowe z premią do 2000 zł od Banku Millennium + 400 zł od Bankier.pl

Konto firmowe z premią do 2000 zł od Banku Millennium + 400 zł od Bankier.pl

Komentarze (106)

dodaj komentarz
piotr76
Żeby ruszył popyt inwestycyjny, to musi się najpierw "polać krew".
jpelerj
Co za brednie. Niech pokażą, ile było tych sprzedanych mieszkań. Skoro sprzedaż siadła o 70%, to liczenie średnich z paru sprzedanych jest tak samo śmieszne, jak opisywanie zmian cen ofertowych. I nawet przy takim hamowaniu jeszcze nikt nie chce kupować, czyli okres plateau w bańce się kończy.
jpelerj
Ale tutejsze naganiające nicki jakoś strasznie niemrawe się zrobiły, żadnych świeżych, zabawnych pomysłów, dlaczego będzie drożej. Gdzie te tłumy informatyków z Rosji i Malajów z walizkami gotówki... Nudno jakoś się zrobiło LOL
qwertas
Kiedy deweloperzy będą przestrzegać Omnibusa, czyli podawać najniższa cenę za ostatnie 30 dni. Tak, jak wszystkie inne firmy na rynku deweloperzy muszą podawać ceny swoich produktów. Kiedy rząd wymusi na deweloperach podawanie najniższej ceny za 30 dni?!
jsunday
Przybywa ofert mieszkań na wynajem. Co dalej z cenami? „Spadki mogą się pojawić w drugiej połowie roku”


https://strefabiznesu.pl/przybywa-ofert-mieszkan-na-wynajem-co-dalej-z-cenami-spadki-moga-sie-pojawic-w-drugiej-polowie-roku/ar/c3-17332567
hfjdj
Na przełomie semestrów był lekki pik spowodowany tym że jedni kończyli studia a drudzy zaczynali. Całe te.
jsunday
Natomiast tym, którzy kupowali mieszkanie, żeby zarabiać na wynajmie przekażcie, że stawki najmu już spadają.
A kiedy zakończy się wojna, w związku z nadpodażą ofert mieszkań na wynajem czynsze powrócą do poziomów +/- sprzed wojny.
Wówczas gros mieszkań na sprzedaż i nastąpi "ratuj się kto może" ;-))))))


PODAZ
Natomiast tym, którzy kupowali mieszkanie, żeby zarabiać na wynajmie przekażcie, że stawki najmu już spadają.
A kiedy zakończy się wojna, w związku z nadpodażą ofert mieszkań na wynajem czynsze powrócą do poziomów +/- sprzed wojny.
Wówczas gros mieszkań na sprzedaż i nastąpi "ratuj się kto może" ;-))))))


PODAZ > POPYT = spadki cen
Zdaniem Jana Dziekońskiego, analityka rynku nieruchomości i założyciela firmy doradczej FLTR – Rynek najmu odnotował dramatyczny zwrot w 2022 r. wraz ze 30% wzrostem nominalnych czynszów w ujęciu rocznym, za sprawą rozgrzanego do czerwoności rynku najmu w wyniku napływu uchodźców z Ukrainy – chociaż rynek był już napięty w IV kwartale 2021 r., przy silnym wzroście czynszów po osiągnięciu dna cen w trakcie pandemii Covid. Obecnie obserwujemy spowolnienie wynajmu mieszkań w całej Polsce. Liczba otwartych ofert rośnie od maja 2022 r. i w styczniu 2023 r. powróciła do przedwojennych poziomów ze stycznia 2022 r., ale poziom pustostanów mieszkań w portfelach na wynajem jest bliski rekordowo niskim poziomom. Z danych z największych portali wynajmu wynika, że wzrost cen ofertowych mieszkań na wynajem w IV kw. 2022 r. wyhamował do niskich, jednocyfrowych wzrostów w porównaniu do szokowych wzrostów w II kw. 2022 r. Na niektórych głównych rynkach (zwłaszcza Trójmiasto, ale także Kraków czy Wrocław w wybranych metrażach mieszkań) obserwujemy nominalne spadki cen ofertowych. Tak więc, mimo że popyt jest nadal silny, rynek stracił parę. Z anegdotycznych doniesień nowy popyt jest napędzany głównie przez migrantów zarobkowych, podczas gdy polscy najemcy zniknęli z rynku po III kwartale 2022 r. ze względu na wysokie czynsze. Wraz z ograniczeniem kreacji gospodarstw domowych (wstrzymanie procesu wyprowadzania się z domu lub wspólnego mieszkania “na swoje”), stabilizacją napływu migracyjnego i obecnym ryzykiem spowolnienia lub nawet recesji na rynku pracy, problemy właścicieli mieszkań na wynajem przesunęły się z pytania „czy mogę podnieść ceny wystarczająco szybko, aby pokryć rosnące koszty kredytu hipotecznego i inflacji” na „czy mój najemca będzie w stanie opłacić czynsz i rosnące koszty mediów” lub nawet „czy znajdę najemcę, jeśli rzeczywiście zrealizuje się scenariusz recesji”.


https://managerplus.pl/spadek-kosztow-najmu-czesc-wlascicieli-obniza-czynsze-11126
hfjdj
tak, tak, cały czas podaż wieksza od popytu. Ludzie chca sprzedawać mieszkania niewiadomo po co. Palić papierem w piecu?
jsunday odpowiada hfjdj
A coś merytorycznie? Bo skoro nie masz nic do powiedzenia to dlaczego zabierasz głos?
hfjdj odpowiada jsunday
Merytorycznie to ty powiedz co mają ludzie z papierem zrobić jak już sprzedadzą to mieszkanie.

Powiązane: Ceny transakcyjne nieruchomości - raporty

Polecane

Najnowsze

Popularne

Ważne linki