Drożejące paliwa? Spokojnie, to tylko wakacje

główny analityk Bankier.pl

Od lutowego dołka średnia cena litra benzyny bezołowiowej wzrosła o prawie 40 groszy. I prawdopodobnie nie jest to koniec podwyżek na stacjach paliw. Zgodnie z sezonowymi wzorcami, tankowanie „powinno” drożeć do połowy sierpnia.

Ostatnie dwa lata stały pod znakiem zdecydowanych spadków cen paliw, co wynikało z załamania notowań ropy naftowej. Ropa Brent potaniała ze 115 USD za baryłkę w czerwcu 2014 roku do 27 USD w lutym, wyznaczając najniższy kurs od przeszło 12 lat. Rezultat: spadek średnich cen benzyny Pb95 z niemal 5,50 zł do niespełna czterech złotych na przełomie lutego i marca.

Jednak wygląda na to, że piękne czasy (względnie) taniego tankowania odchodzą w przeszłość. Litr Pb95 w mijającym tygodniu był o 38 groszy droższy niż dwa miesiące temu i najdroższy od grudnia - podaje BM Reflex. Za olej napędowy na polskich stacjach trzeba zapłacić średnio o 26 groszy więcej niż w lutym.

Cena litra benzyny Pb95 (w zł) na tle ceny baryłki ropy Brent (w zł)
Cena litra benzyny Pb95 (w zł) na tle ceny baryłki ropy Brent (w zł) (Bankier.pl)

Paliwa drożeją na wakacje

Popyt na paliwa – a zwłaszcza na benzynę – podlega istotnej sezonowości. W Ameryce Północnej i Europie wzrasta on wiosną i latem, gdy ludzie wyjeżdżają na urlopy i przejeżdżają więcej kilometrów. Zużywają zatem więcej paliwa.

Stąd też widoczna także w Polsce sezonowość cen benzyny. W ciągu poprzednich 10 lat najwyższe ceny w danym roku z reguły obserwowano w lipcu lub w sierpniu. Po uśrednieniu zmian cen względem stanu z początku roku, otrzymujemy zaskakująco regularną krzywą z maksimum zlokalizowanym w 30 tygodniu roku. W 2016 roku wypada on pomiędzy 25 a 31 lipca.

Indeks średnich cen detalicznych benzyny Pb95 w ciągu roku. Początek roku = 1,00.
Indeks średnich cen detalicznych benzyny Pb95 w ciągu roku. Początek roku = 1,00. (Bankier.pl)

W 30 tygodniu ceny benzyny są średnio o 12% wyższe niż na początku roku, co pozwalałoby oczekiwać stawek rzędu 4,68 zł za litr. Przez ostatnie 10 lat jeszcze nie zdarzyło się, aby ceny benzyny w szczycie sezonu wakacyjnego były niższe niż na początku roku. Największy zaobserwowany wzrost (w 2009 r.) wyniósł 32%, a najmniejszy (w 2012 r.) 1%.

Uśredniony indeks średnich detalicznych cen benyzny Pb95 w latach 2005-15 na tle zmian cen w roku 2016. Początek roku = 1,00.
Uśredniony indeks średnich detalicznych cen benyzny Pb95 w latach 2005-15 na tle zmian cen w roku 2016. Początek roku = 1,00. (Bankier.pl)

Rok 2012 był rokiem najwyższych nominalnych cen benzyny w historii Polski. Zaś rok 2009 wyglądał łudząco podobnie jak obecny: wieloletnie minima odnotowane na początku roku i dynamiczny wzrost w kolejnych miesiącach. W czerwcu 2009 roku litr Pb95 osiągnął sezonowe maksimum na poziomie 4,62 zł.

Jeśli te historyczne analogie miałyby się potwierdzić w tym roku, to w lipcu ceny benzyny mogą osiągnąć poziom 4,60-4,70 zł za litr. Ale tym razem startujemy z rekordowo niskiej bazy – po 2004 roku w pierwszym kwartale ani razu nie zaobserwowano spadku cen aż o 6% względem początku roku. A to właśnie nam się przytrafiło na przełomie lutego i marca.

Krzysztof Kolany

Źródło:

Newsletter Bankier.pl

Dodałeś komentarz Twój komentarz został zapisany i pojawi się na stronie za kilka minut.

Nowy komentarz

Anuluj
0 0 ~Mastersen

Ja jeszcze w gazie za tyle co butelka dobrej wody pewnie i tak z kranu:)

! Odpowiedz
0 0 (usunięty)

(wiadomość usunięta przez moderatora)

! Odpowiedz
2 14 ~eu

gdzie wakacje, przecież jeszcze kwiecień

! Odpowiedz
2 14 ~pewu

ale po co okradać od lipca jak można już teraz?

! Odpowiedz
2 14 ~as

Jak jade na wakacje, to nie dookoła swiata, tylko dojeżdżam a później sporadycznie używam auta. Od tego sa wakacje. Więcej jeżdże na co dzień, pracując. Nie wiem skad ten wiekszy popyt, może większość urlopowiczów to obieżyświaty, ale mi się raczej wydaje, że każdy pretekst jest dobry...

! Odpowiedz
0 0 ~kemik

to co mówią, zazwyczaj jest na odwrót. wszystko co piszą, mówią w mediach wywróć na drugą stronę. latem popyt na paliwo maleje, dlatego muszą sobie odbić w cenie paliwa. proste -,-

! Odpowiedz
1 13 ~Oil

Jaj szybko stacje wprowadzaja podwyzki a jak wolno obnizki cen

! Odpowiedz
0 2 ~niepelnosprawny_org

bo zarabiaja procentowo i im wyzsza ropa rowniez wiecej...

! Odpowiedz
1 5 ~niepelnosprawny_org

Rosja "podgrzewa kocioł" jak zwykle, bedzie robiła zawieruvhę by zarabiac na ropie....

! Odpowiedz
1 15 ~robol

Paliwa drożeją czyli już nic nie tanieje a obok piszecie o strasznej deflacji , co staniało czołgi czy lokomotywy bo ja w sklepie widzą ceny takie same lub wyższe ?

! Odpowiedz
Polecane
Najnowsze
Popularne

Wskaźniki makroekonomiczne

Inflacja rdr 2,5% X 2019
PKB rdr 4,4% II kw. 2019
Stopa bezrobocia 5,2% VIII 2019
Przeciętne wynagrodzenie 5 084,56 zł IX 2019
Produkcja przemysłowa rdr 5,6% IX 2019

Znajdź profil