REKLAMA

Były prezes Krezusa i Alma z karami pieniężnymi od KNF

2019-02-12 18:00
publikacja
2019-02-12 18:00

Dwójka negatywnych bohaterów GPW otrzymała we wtorek kary od Komisji Nadzoru Finansowego. Chodzi o Jacka Ptaszka, byłego szefa Krezusa, i Almę Market, upadłą spółkę Jerzego Mazgaja. Kary to odpowiednio 400 tys. i 500 tys. zł, pozostaje jednak nadzieja, że to dopiero początek sypania karami. W obu sprawach poruszony został bowiem ledwie wycinek szerszej historii.

fot. / / Youtube

Pierwsza decyzja dotyczy byłego prezesa Krezusa. Komisja Nadzoru Finansowego nałożyła 400 tys. zł kary na Jacka Ptaszka za transakcje akcjami spółki w czasie trwania okresu zamkniętego. Według KNF, Ptaszek dokonywał transakcji w okresie zamkniętym - poprzedzającym publikację raportu za pierwszy kwartał 2018 roku - zarówno na rachunek własny jak i poprzez spółkę Karo-Biuro Handlu Zagranicznego. Łącznie w dniach 18 kwietnia oraz 26 i 28 marca były prezes Krezusa miał kupić i sprzedać łącznie ok. 1,77 mln akcji giełdowej spółki.

Przypomnijmy, że lista grzechów prezesa Ptaszka może być najprawdopodobniej dłuższa. Były prezes Krezusa "wsławił się" m.in. tym, że ze sporym opóźnieniem poinformował o sprzedaży sporego pakietu akcji. Podobnie zachował się ówczesny główny akcjonariusz - Taleja - który również "zapomniał" poinformować rynek o wyprzedawaniu akcji spółki. Transakcje ruszyły w kwietniu 2018 roku, pierwsze ESPI pojawiło się zaś dopiero w sierpniu. Ptaszek zrezygnował ze swojej funkcji w październiku, nowy zarząd podjął zaś decyzję o głębszym zbadaniu sprawy. 

fot. / / Bankier.pl

W styczniu Krezus poinformował, że z analizy przeprowadzonego audytu prawno-gospodarczego wynika, iż niektóre faktury wystawione w okresie pomiędzy kwietniem a październikiem 2018 roku (a więc w okresie pokrywającym się z milczeniem Ptaszka) nie odzwierciedlają rzeczywistych zdarzeń gospodarczych. - Faktury w ocenie zarządu emitenta stanowiły podstawę fikcyjnych zobowiązań emitenta, które następnie posłużyły do wyprowadzenia majątku emitenta o znacznej wartości, głównie na rzecz podmiotów powiązanych osobowo i kapitałowo z poprzednim zarządem emitenta - czytamy w komunikacie spółki. Żadne kary z tego tytułu nie zostały jeszcze jednak wymierzone. Sama decyzja KNF o karze za handel w okresie zamkniętym także nie jest jeszcze prawomocna, Jackowi Ptaszkowi przysługuje więc możliwość odwołania się.

Alma także z karą

Komisja Nadzoru Finansowego jednogłośnie nałożyła również na Alma Market karę pieniężną w wysokości 500 tys. zł - podała KNF w komunikacie. Komisja stwierdziła nieprawidłowości w wykonywaniu obowiązków informacyjnych przez spółkę. Jak podano, chodzi o naruszenia w związku z publikacją skonsolidowanego raportu za I półrocze 2016 roku oraz raportu rocznego i skonsolidowanego raportu rocznego za rok 2016.

fot. / / Bankier.pl

- Zdaniem Komisji naruszenia dokonane przez Alma Market w związku z publikacją skonsolidowanego raportu półrocznego za I półrocze 2016 roku oraz raportu rocznego i skonsolidowanego raportu rocznego za rok 2016 były istotne z punktu widzenia odbiorców i wpłynęły istotnie na zmniejszenie wartości informacyjnej ww. raportów okresowych spółki. Komisja oceniła, że wszystkie naruszenia miały charakter rażący - napisano. Chodzi m.in. o to, że Alma nie poinformowała w rzeczonych raportach, że może mieć problemy z kontynuacją działalności. Nie aktualizowano także należycie wartości aktywów, które zawyżały tym samym sumę bilansową.

Czy kary otrzymają w końcu osoby, a nie spółka?

Jak podała KNF, kara jest niższa od maksymalnej z uwagi na uwzględnienie sytuacji finansowej podmiotu. Alma od listopada 2017 roku znajduje się w upadłości likwidacyjnej i pociągnęła za sobą na dno licznych wierzycieli oraz inwestorów indywidualnych. Niektórzy wierzyciele jednak już wcześniej wzięli sprawy w swoje ręce. Na początku października 2017 roku mBank przejął bodaj najważniejsze aktywa Almy - akcje Vistuli i Krakchemii. Stanowiły one zabezpieczenie kredytu. Co ciekawe papiery te od mBanku odkupił Jerzy Mazgaj, a więc twórca i były właściciel oraz prezes Almy. O jego majstersztyku pisaliśmy tutaj.

fot. Tomasz Pikula / / FORUM

Sam Mazgaj najpierw był autorem sukcesu Almy, później jednak jego złe decyzje doprowadziły spółkę do bankructwa. Milioner uciekł z tonącego okrętu rok przed upadłością, w listopadzie 2016 roku. Później, do lutego, zasiadał jeszcze w radzie nadzorczej. To więc również jego okresu "panowania" dotyczą raporty, za które KNF ukarał spółkę. Nie popisali się także następcy Mazgaja. Warto wspomnieć, że 20 marca 2017 roku na rynek trafił raport biegłego rewidenta, w którym ten zwracał uwagę na brak odpowiedzi ze strony władz spółki i niemożność - z winy władz spółki - przebadania raportu za 2016 rok. Tego samego, którego dotyczy kara.

Z tego punktu widzenia zastanawiającym może wydawać się ukaranie spółki. Ta jest bowiem wrakiem i ciąganie jej teraz do płacenia jakichkolwiek kar wydaje się musztardą po obiedzie. W biznesie wciąż jednak działają ludzie odpowiedzialni za upadłość Almy i nienależyte informowanie o jej problemach innych inwestorów. Być może to tam powinny zostać skierowane działa instytucji? Póki do odpowiedzialności nie będą pociągani realni sprawcy, a spółki-wraki, z których stare władze zdążyły już uciec, trudno będzie uznać, że kary KNF-u spełniają swoją funkcję.

Adam Torchała

Źródło:
Tematy

To żabkość na rynku

17 000 zł przychodu gwarantowanego przez rok do 12 000 zł na rozwój biznesu tylko 5000 zł wkładu własnego w pełni wyposażony sklep

Komentarze (1)

dodaj komentarz
pajda757
A co z prezesami innych spółek którzy najnormalniej w świecie okradli ulicę z pieniędzy i dali nogę ?

Powiązane: Giełdowe kontrowersje

Polecane

Najnowsze

Popularne

Ważne linki