REKLAMA

mBank "przejmuje" Krakchemię. Zgarnął akcje Almy

2017-10-04 15:38
publikacja
2017-10-04 15:38

[Aktualizacja, godz. 16.54] Krakchemia poinformowała o istotnych zmianach w akcjonariacie. Należące do Almy akcje przedsiębiorstwa zostały przejęte przez mBank, co oznacza jednocześnie, że bank "tylnymi drzwiami" został największym akcjonariuszem Krakchemii. mBank przejął też od Almy 6,75 mln akcji Vistuli.

fot. / / Bankier.pl

mBank wszedł w posiadanie akcji Krakchemii w dosyć niecodziennych okolicznościach. 2 października przejął on wszystkie akcje posiadane wcześniej przez Almę w związku z realizacją zabezpieczenia kredytu w formie zastawu rejestrowego. Przed operacją w rękach banku nie było żadnych papierów Krakchemii, teraz jego udziały w spółce sięgają 25,39 proc. Tym samym mBank zastąpił Almę w roli największego udziałowca Krakchemii.

Pakiet akcji Krakchemii w Almie to pozostałość po Jerzym Mazgaju. To wieloletni prezes i założyciel Almy, który kontrolował także Krakchemię. Część akcji Mazgaj trzymał we własnych rękach, część w funduszu, a część miała właśnie jego Alma. Sytuacja uległa zmianie na początku roku, gdy w delikatesowej spółce pojawiły się problemy finansowe. Mazgaj, widząc zapewne, że Almy już nie uratuje, zaczął wyprzedawać udziały i uciekł z tonącego statku. Teoretycznie wówczas stracił także i kontrolę nad Krakchemią, choć nadal odgrywał główną rolę w akcjonariacie tej spółki.

fot. Tomasz Pikula / / FORUM

Wczoraj Mazgaj poinformował jednak, że sprzedał spory pakiet akcji Krakchemii. Jego zaangażowanie spadło z 19,3 proc. do ledwie 7,5 proc. Ruch ten zbiegł się więc - przypadkowo bądź nie - z działaniami mBanku. Teraz drugim największym - po mBanku - akcjonariuszem Krakchemii jest OFE PZU Złota Jesień, która posiada 10,8 proc. udziałów. W akcjonariacie wciąż obecny jest także wiązany z Mazgajem fundusz Ipopema 2 FIZAN (6,3 proc.).

mBank przejął od Alma Market 6,75 mln akcji Vistula Group - podała Alma Market w komunikacie. Przejęte akcje stanowiły zastaw kredytu. Przejęte przez bank akcje stanowią odpowiednio 4,8 proc. wszystkich akcji Vistula Group. Wartość rynkowa przejętego pakietu to obecnie około 24 mln zł (kurs z godz. 16.45).

Długa lista długów Almy

Warto jeszcze także zajrzeć do raportu Almy za zeszły rok. Spółka informowała w nim o dwóch kredytach zaciągniętych w mBanku. Pierwszy na 12 mln zł, drugi na 15 mln zł (z czego 7,5 mln zł wykorzystane). W obu w rubryce zabezpieczenie wpisany "zastaw rejestrowy na papierach wartościowych, blokada papierów", w tym pierwszym przypadku występował on jednak wraz z wekslami i hipotekami. W drugim całe zabezpieczenie miało następujący zakres: "zastaw rejestrowy na papierach wartościowych, blokada papierów wartościowych, pełnomocnictwo do sprzedaży zablokowanych papierów wartościowych i zaspokojenia się z uzyskanych w ten sposób środków pieniężnych". Pakiet akcji Krakchemii zajęty przez mBank wart jest według obecnej wyceny giełdowej spółki 5 mln zł.

fot. / / Bankier.pl

We wspomnianym zestawieniu kredytów znalazły się także inne pozycje. Około 60 mln zł kredytu w banku PKO oraz 14 mln zł w BZ WBK. Swoje kredyty miały także spółki zależne. Pokazuje to, że operacja mBanku to była ledwie kropla w morzu. Widać to zresztą po bilansie. Aktywa Almy wynosiły 30 czerwca 2017 roku 143 mln zł, podczas gdy suma zobowiązań sięgała aż 370 mln zł. Kapitał własny spółki był zatem ujemny i wynosił -227 mln zł, co oznacza, że według teorii finansów Alma jest już bankrutem. 

Adam Torchała

Źródło:
Tematy
Karta kredytowa - wygodny dostęp do dodatkowych pieniędzy

Karta kredytowa - wygodny dostęp do dodatkowych pieniędzy

Komentarze (1)

dodaj komentarz
bankierkomentuje
Zobaczymy po ile beda akcje Krakchemii w ciagu najblizszego roku:

- z wykresu wychodzilo ze przed przejeciem wykres chcial robic podwojne dno na dlugoterminowym wykresie z cena docelowa w okolicach 1.35-1.40zl, kurs do tego zmierza i nawet po takiej nowinie ze mBank przejal jakos szalu zakupow nie widac wiec to zla informacja

https:
Zobaczymy po ile beda akcje Krakchemii w ciagu najblizszego roku:

- z wykresu wychodzilo ze przed przejeciem wykres chcial robic podwojne dno na dlugoterminowym wykresie z cena docelowa w okolicach 1.35-1.40zl, kurs do tego zmierza i nawet po takiej nowinie ze mBank przejal jakos szalu zakupow nie widac wiec to zla informacja

https://stooq.com/q/?s=kch&c=10y&t=c&a=lg&b=0

- zla informacja dlatego ze mBank zechce sie pozbyc akcji ktore moga dalej spadac

- w USA zadyszka i pierwsze zjazdy ? opor na Nasdaqu nie zostal zlamany ?

- bojcie sie inwestorzy jezeli idzie bessa (energetyka juz robi ostry zjazd wiec niebawem caly rynek moze sie zalamac a potwierdzi sie to w ciagu 6 mcy)

- mBank chcialby sie teraz odbic i odzyskac kase a tu pakiet warty 5 mln zl wiec moze zaczac sypac akcjami Krakchemii wiec aby wyprzedac taki wielki pakiet to kurs zapewne spadnie nawet jak caly rynek bylby neutralny lub by rosl; jezeli bedzie bessa na calym globie to nie wroze tym akcjom wiele bo mBank bedzie sypal na maxa wiec z 2.38zl latwo moze zrobic sie 50gr

- ciekawe czy PZU czy Quercus nie zechca wyjsc przy takim obrocie sprawy

- nie zdziwie sie jak indywidualni zaczna sypac szybciej niz mBank w obawie ze wolumeny banku moga zalamac kurs wiec lepiej wyjsc przed mBankiem

Powiązane

Polecane

Najnowsze

Popularne

Ważne linki