REKLAMA

Buda: Reforma planowania przestrzennego wpłynie na ceny mieszkań, mogą spaść nawet o 15 proc.

2023-03-24 09:31
publikacja
2023-03-24 09:31

Reforma planowania przestrzennego wpłynie na dostępność i ceny działek pod budownictwo mieszkaniowe, a co za tym idzie - na ceny mieszkań - podkreślił w piątek w TVP1 minister rozwoju i technologii Waldemar Buda. Mieszkańcy chcą mieć dostępne mieszkania, cena może spaść nawet o 15 proc. - dodał.

Buda: Reforma planowania przestrzennego wpłynie na ceny mieszkań, mogą spaść nawet o 15 proc.
Buda: Reforma planowania przestrzennego wpłynie na ceny mieszkań, mogą spaść nawet o 15 proc.
fot. Adam Chełstowski / / FORUM

Szef MRiT ocenił, że "Bezpieczny kredyt o stałej stopie" nie spowoduje wzrostu cen mieszkań. "Dziś jest zupełnie inny problem. Budujemy 250 tys. mieszkań, nie jest problem z liczbą mieszkań, tylko z nabywcami. Polacy dziś nie mają zdolności kredytowej, nie mają środków na zakup mieszkania. To jest problem. Obawiamy się, że deweloperzy przestaną budować w takiej dynamice, bo nie ma klienta" - powiedział Buda.

"Na ceny mieszkań wpływają różne inne elementy, jak chociażby brak planów zagospodarowania przestrzennego. I tu jest wielki przytyk do włodarzy miast" - wskazał minister rozwoju.

Reklama

Dodał, że w Warszawie planem zagospodarowania przestrzennego jest objęte 40 proc. obszaru. "Jeśli mamy taką sytuację, to jest ogromny problem z pozyskaniem działek pod budowę. Dziś działki pod budownictwo mieszkaniowe kosztują nawet dużo więcej niż w krajach zachodnich. Gdyby były plany i działek było więcej, ceny tych działek by spadły, plus przeniosłoby się to na ceny mieszkań" - stwierdził Buda.

Przypomniał, że jego resort opracował reformę planowania przestrzennego, a projekt przepisów został już przyjęty przez Radę Ministrów i skierowany do Sejmu. "Wprowadzamy przepisy, które nakazują samorządom do 2026 roku objąć wszystkie miasta w całości planem. Robimy z tym porządek, bo warszawiacy, łodzianie, mieszkańcy Lublina, Gdańska chcą mieć dostępne mieszkania. Cena może spaść nawet o 15 proc., jeśli wprowadzimy plany zagospodarowania przestrzennego na obszarach całych miast" - powiedział Buda.

Bezpieczny kredyt 2% - najważniejsze fakty

Bezpieczny kredyt 2% - najważniejsze fakty

Na czym polega? Kto może skorzystać? Ile kredytu można dostać? Co z wkładem własnym? Czy dopłaty można stracić? Pobierz e-book bezpłatnie lub kup za 10 zł.
Masz pytanie? Napisz na marketing@bankier.pl

Pole wypełnione niepoprawnie!
Pole wypełnione niepoprawnie!
Jeśli chcesz fakturę, to wypełnij dalszą część formularza:
Pole wypełnione niepoprawnie!
Pole wypełnione niepoprawnie!
Pole wypełnione niepoprawnie!
Podaj kod w formacie xx-xxx!
Pole wypełnione niepoprawnie!

Projekt nowelizacji ustawy o planowaniu i zagospodarowaniu przestrzennym wprowadza nowe narzędzie planistyczne dla całej gminy – plan ogólny. Pozwoli on określić m.in: strukturę funkcjonalno-przestrzenną gminy poprzez wydzielenie stref planistycznych; granice obszaru, na którym możliwe będzie uzupełnianie zabudowy w oparciu o decyzję o warunkach zabudowy oraz zasady lokalizacji nowej zabudowy mieszkaniowej w relacji do obsługujących je obiektów, które realizują usługi publiczne – dotyczy to np. szkoły podstawowej czy obszaru zieleni publicznej.

Jak poinformowała Kancelaria Prezesa Rady Ministrów po przyjęciu przez rząd projektu, od 2026 r. każda gmina będzie musiała posiadać strategię rozwoju gminy, która zawierać będzie kierunki polityki lokalnej, w tym przestrzennej. Wytyczne zawarte w strategii będą przekładane i doprecyzowane na konkretne uregulowania w planie ogólnym. Ustalenia planu ogólnego będą natomiast podstawą do uchwalania planów miejscowych oraz wydawania decyzji o warunkach zabudowy.

kmz/ mmu/

Źródło:PAP
Tematy
Otwórz konto firmowe mBiznes Standard w mBanku wraz z kartą firmową np. Mastercard i zyskaj 350 zł premii

Otwórz konto firmowe mBiznes Standard w mBanku wraz z kartą firmową np. Mastercard i zyskaj 350 zł premii

Komentarze (33)

dodaj komentarz
lancealot
Przecież ustawa Bezpieczny Kredyt 2%, która ma wejść od lipca, spowoduje gwałtowny wzrost cen mieszkań. Przy kredycie na 300 tys pozwala zaoszczędzić ok 90 tys zł w porównaniu do normalnego kredytu hipotecznego, A dodatkowo przy tym kredycie mocno rośnie zdolność kredytowa, więc ludzie się rzucą na dostępne w sprzedaży mieszkania.Przecież ustawa Bezpieczny Kredyt 2%, która ma wejść od lipca, spowoduje gwałtowny wzrost cen mieszkań. Przy kredycie na 300 tys pozwala zaoszczędzić ok 90 tys zł w porównaniu do normalnego kredytu hipotecznego, A dodatkowo przy tym kredycie mocno rośnie zdolność kredytowa, więc ludzie się rzucą na dostępne w sprzedaży mieszkania.
Teraz mieszkanie sprzedaje tylko desperat.
velazquez
Bzdura. W 2021 roku udzielono ponad ćwierć miliona kredytów na kwotę prawie 90 mld zł. W 2022 roku połowę tego, co w 2021 (czyli ok. 125 tys. na kwotę ok. 45 mld zł). Szacunki BIK na 2023 rok to ok. 80-90 tys. kredytów. Dlatego dodatkowe 10-40 tys. kredytów, które dodasz do 80-90 tys. nic nie zmieni, bo nadal to będzie połowa tego,Bzdura. W 2021 roku udzielono ponad ćwierć miliona kredytów na kwotę prawie 90 mld zł. W 2022 roku połowę tego, co w 2021 (czyli ok. 125 tys. na kwotę ok. 45 mld zł). Szacunki BIK na 2023 rok to ok. 80-90 tys. kredytów. Dlatego dodatkowe 10-40 tys. kredytów, które dodasz do 80-90 tys. nic nie zmieni, bo nadal to będzie połowa tego, co jeszcze w 2021 roku. Przy czym ten program „2%” będzie na zakup nieruchomości z rynku wtórnego, pierwotnego, ale i na budowę własnego domu, więc pewnie zostanie z tego jakieś 20-25 tys. na mieszkania z rynku pierwotnego czy wtórnego, a to jest „kropa” w morzu potrzeb dla zawodników z teamu dev, cesje, flipy & prowizje XD

Ten program w dłuższej perspektywie będzie miał wpływ przede wszystkim na rynek najmu (zmniejszy rentowność). Bo jeśli każdego roku, popyt na najem będzie malał o 10-40 tys. jednostek, to już jednak coś będzie – zwłaszcza w kontekście zakończenia działań zbrojnych za naszą wschodnią granicą, co „za jakiś czas” powinno nastąpić i zwolnić sporo lokali mieszkalnych.

Parafrazując „kto nie sprzedał w 2021 roku nieruchomości ten przegrał życie”.
XD
jpelerj
Gryząca ironia. Tak, ten kredyt2% to kiełbasa przedwyborcza dla swojaków (administracja głównie) w mniejszych miejscowościach, przeznaczone na szybkie zakupy na RW. To tak w lipcu i sierpniu (wakacje i nikt nie zauważy). Potem nastąpi "korekta wymuszona głosami społeczeństwa", a po wyborach cały program się zawiesi i przebuduje.Gryząca ironia. Tak, ten kredyt2% to kiełbasa przedwyborcza dla swojaków (administracja głównie) w mniejszych miejscowościach, przeznaczone na szybkie zakupy na RW. To tak w lipcu i sierpniu (wakacje i nikt nie zauważy). Potem nastąpi "korekta wymuszona głosami społeczeństwa", a po wyborach cały program się zawiesi i przebuduje. Do tego czasu trochę przyhamuje się spadki cen i banki przed wyborami nie będą żądały doubezpieczenia kredytu od tych ostatnio nagonionych przez Glapińskiego jeleni. A potem poleci już z górki, bo po wyborach niczego nie trzeba będzie pudrować.
max50
Nic nie spadną - co spadło przez 8 lat rządów tej ekipy się pytam ? spadła złotówka tylko.
Przy takiej polityce rozdawnictwa, 'transferów socjalnych' czyli janosikowania, pogardy dla pieniądza które demonstruje władza, na spadki szans nie ma, chyba że będzie wojna lub demograficzne tsunami (za 10 lat). Po prostu zbliża
Nic nie spadną - co spadło przez 8 lat rządów tej ekipy się pytam ? spadła złotówka tylko.
Przy takiej polityce rozdawnictwa, 'transferów socjalnych' czyli janosikowania, pogardy dla pieniądza które demonstruje władza, na spadki szans nie ma, chyba że będzie wojna lub demograficzne tsunami (za 10 lat). Po prostu zbliża się czas wyborów, problem mieszkań jest społecznie ważny więc władza wymyśla cudowne rozwiązania, tak było 4, 8, i wiele innych lat temu a problem jak był tak pozostał i będzie.
lancealot
Jak to co spadło? Wyceny spółek Skarbu Państwa. Średnio o 50%.
Wina Tuska
simonsoft8
reforma powinna coś dać
dawid_gmyrek
Komu oraz ile - oto jest pytanie :)
velazquez
Co tu taka pustka w komentarzach? Informacja o nowych przepisach, które mogą wpłynąć na zmianę cen nieruchomości „nawet o 15%”, a zawodnicy z teamu flipy, cesje & prowizje jacyś tacy nieobecni?
Czyżby chodziło o to, że ta 15-procentowa zmiana dotyczy >>spadku<< cen?

XD
jsunday
jak widać ciężko dyskutować z faktami ;-)
velazquez odpowiada jsunday
Hehe, „siedzą cicho, jak mysz pod miotłą”.
XD

Powiązane: Polityka mieszkaniowa

Polecane

Najnowsze

Popularne

Ważne linki