REKLAMA

Banki też odpowiedzą za Panama Papers

2016-04-05 09:47
publikacja
2016-04-05 09:47
YAY Foto

Afera Panama Papers skupiła się na wielu znanych nazwiskach. Przywódcy państw, piłkarze, sławni reżyserzy i biznesmeni z list najbogatszych to jednak nie jedyni, którzy zostaną najprawdopodobniej pociągnięci do odpowiedzialności za ukrywanie majątku. W sprawę są zaangażowane także banki, które prowadziły rachunki firm rejestrowanych w rajach podatkowych.

W raportach dziennikarzy śledczych wskazano największe banki międzynarodowe. Afera Panama Papers przyniosła 2,6 TB materiałów, w których znalazły się haczyki m.in. na HSBC Bank, Deutsche Bank, Credit Suisse, UBS (bankowi niedawno udowodniono także ukrywanie kont Francuzów), a także DNB, Nordeę czy Raiffeisen International Bank – donoszą media zaangażowane w sprawę.

TOP10 banków, które założyły najwięcej firm w rajach podatkowych dla swoich klientów / The Panama Papers

Norwegowie przepraszają za Panama Papers

Norweski bank DNB już przeprosił za swój udział w zakładaniu spółek na Seszelach. Procesem zajęło się luksemburskie ramię spółki DNB Luxembourg. Firma pomagała ok. 40 klientom stworzyć w raju podatkowym spółki w latach 2006-2010.

W oficjalnym stanowisku bank nie unika odpowiedzialności, ale tłumaczy, że większość winy spoczywa na klientach, którzy z premedytacją próbowali ukryć majątek przed organami podatkowymi. – Niemniej czujemy, że nie powinniśmy brać udziału w tworzeniu tych przedsiębiorstw – pisał prezes banku w oficjalnym komunikacie prasowym. Zapowiedział także wewnętrzne śledztwo w tej sprawie.

Regulatorzy biorą banki w obroty

Krajowe urzędy nadzoru finansowego już badają sprawę i żądają od banków wyjaśnień. W komunikatach rzecznicy instytucji mówią otwarcie – jeśli wykryją nieprawidłowości, sprawy trafią do organów ścigania.

Panama Papers stanowią dla nadzoru gigantyczną bazę materiałów dowodowych. W sumie ponad 500 banków z całego świata było zaangażowanych w zarejestrowanie ok. 15 600 firm w rajach podatkowych we współpracy z Mossack Fonseca. Sam HSBC Bank wraz z podległymi spółkami założył ponad 2300 przedsiębiorstw. Należy pamiętać, że brytyjska instytucja już nie pierwszy raz jest zaangażowana w nielegalny proceder. Rok temu reputacja banku ucierpiała w wyniku afery Swiss Leaks.

UOKiK: Getin i Credit Agricole będą uwzględniać ujemne oprocentowanie

UOKiK: Getin i Credit Agricole będą uwzględniać ujemne oprocentowanie

Getin Noble Bank i Credit Agricole Bank Polska rozliczając kredyty we frankach szwajcarskich, mogły naruszać umowy zawarte z konsumentami. Banki dobrowolnie zobowiązały się do zmiany praktyk zakwestionowanych przez UOKiK i będą stosować ujemną stawkę LIBOR, gdy jest ona niższa od marży. Zwrócą także kredytobiorcom naliczone wcześniej kwoty.

Źródło:
Tematy
Otwórz Konto w aplikacji mobilnej GOmobile.

Otwórz Konto w aplikacji mobilnej GOmobile.

Advertisement

Komentarze (16)

dodaj komentarz
~plazowicz
Mossac miał siedzibę także w PL. Warszawa, Saska Kępa. W małych Czechach miał 800 klientów, w 38-mln Polsce ...trzech. Wierzycie w to?
~stefcio
Przeczesać wszystkie firmy w rajach podatkowych,znajdą się pieniądze na wszystko,nowe hasło dla KOD.....firmy z rajów pod sąd...
~Daffa
Banki nie odpowiedza, poniewaz to oni rzadza.
~Belka_13proc
A może to dobry moment, by obniżyć zbyt drastyczne opodatkowanie w rodzaju podatku Belki.
15 procent , zamiast 19 procent to i tak relatywnie sporo. Jeszcze lepiej brzmi 13 procent, bo dobrze się kojarzy. Zamiast Panamy kasa zostałaby by w Polsce.
~xxl
Uczciwie zarobionych pieniążków by nie chowali.
~Marta
to po prostu odpowiedz na bezprawie urzednicze i podatki z kosmosu, naturalna odpowiedz rynku
~sdsd
Ci wszyscy bogacze i banki powinny zapłacić karę w wysokości 100 mln EUR i ta kasa powinna pójść na budowę autostrad w Polsce i nowe pociągi dla InterCity :D
~cicha_woda
i program 500+ powinien byc 5000+

wtedy wyruszam na miasto
~miro
co to znaczy "banki odpowiedza", trzeba pazernych pejsatych prezesów rolziczyc
~kretyn
hehehe ukrywanie dochodów przed opodatkowaniem raje podatkowe ładne sobie zgodne z prawem? hehehe to są zwykli złodzieje i resztę życia wraz z tymi spółkami doradczymi powinni spędzić w kamieniołomach! by potomni wiedzieli że tak się nie opłaci!!! a majątki sprzedać i zasilić zus bo przez nich ukradziono z ofe 158 hehehe ukrywanie dochodów przed opodatkowaniem raje podatkowe ładne sobie zgodne z prawem? hehehe to są zwykli złodzieje i resztę życia wraz z tymi spółkami doradczymi powinni spędzić w kamieniołomach! by potomni wiedzieli że tak się nie opłaci!!! a majątki sprzedać i zasilić zus bo przez nich ukradziono z ofe 158 mld złotych.i tych złodzieji też wsadzić

Powiązane: Panama Papers

Polecane

Najnowsze

Popularne

Ważne linki