
Afera Panama Papers skupiła się na wielu znanych nazwiskach. Przywódcy państw, piłkarze, sławni reżyserzy i biznesmeni z list najbogatszych to jednak nie jedyni, którzy zostaną najprawdopodobniej pociągnięci do odpowiedzialności za ukrywanie majątku. W sprawę są zaangażowane także banki, które prowadziły rachunki firm rejestrowanych w rajach podatkowych.
W raportach dziennikarzy śledczych wskazano największe banki międzynarodowe. Afera Panama Papers przyniosła 2,6 TB materiałów, w których znalazły się haczyki m.in. na HSBC Bank, Deutsche Bank, Credit Suisse, UBS (bankowi niedawno udowodniono także ukrywanie kont Francuzów), a także DNB, Nordeę czy Raiffeisen International Bank – donoszą media zaangażowane w sprawę.

Norwegowie przepraszają za Panama Papers
Norweski bank DNB już przeprosił za swój udział w zakładaniu spółek na Seszelach. Procesem zajęło się luksemburskie ramię spółki DNB Luxembourg. Firma pomagała ok. 40 klientom stworzyć w raju podatkowym spółki w latach 2006-2010.
W oficjalnym stanowisku bank nie unika odpowiedzialności, ale tłumaczy, że większość winy spoczywa na klientach, którzy z premedytacją próbowali ukryć majątek przed organami podatkowymi. – Niemniej czujemy, że nie powinniśmy brać udziału w tworzeniu tych przedsiębiorstw – pisał prezes banku w oficjalnym komunikacie prasowym. Zapowiedział także wewnętrzne śledztwo w tej sprawie.
Przeczytaj także
Panama Papers: największy wyciek danych w historii
Przeczytaj także
Regulatorzy biorą banki w obroty
Krajowe urzędy nadzoru finansowego już badają sprawę i żądają od banków wyjaśnień. W komunikatach rzecznicy instytucji mówią otwarcie – jeśli wykryją nieprawidłowości, sprawy trafią do organów ścigania.
Panama Papers stanowią dla nadzoru gigantyczną bazę materiałów dowodowych. W sumie ponad 500 banków z całego świata było zaangażowanych w zarejestrowanie ok. 15 600 firm w rajach podatkowych we współpracy z Mossack Fonseca. Sam HSBC Bank wraz z podległymi spółkami założył ponad 2300 przedsiębiorstw. Należy pamiętać, że brytyjska instytucja już nie pierwszy raz jest zaangażowana w nielegalny proceder. Rok temu reputacja banku ucierpiała w wyniku afery Swiss Leaks.
UOKiK: Getin i Credit Agricole będą uwzględniać ujemne oprocentowanie

Getin Noble Bank i Credit Agricole Bank Polska rozliczając kredyty we frankach szwajcarskich, mogły naruszać umowy zawarte z konsumentami. Banki dobrowolnie zobowiązały się do zmiany praktyk zakwestionowanych przez UOKiK i będą stosować ujemną stawkę LIBOR, gdy jest ona niższa od marży. Zwrócą także kredytobiorcom naliczone wcześniej kwoty.
