REKLAMA

Bank Anglii podnosi stopy najwyżej od 2008 r. Kolejny zdecydowany ruch

Michał Kubicki2022-09-22 13:00redaktor Bankier.pl
publikacja
2022-09-22 13:00

Bank Anglii dalej jest zdeterminowany w walce z inflacją. To już siódma podwyżka w bieżącym cyklu zacieśniania polityki monetarnej i szósta z rzędu. Jednocześnie dokonana kolejny raz za pomocą znacznego ruchu. 

Bank Anglii podnosi stopy najwyżej od 2008 r. Kolejny zdecydowany ruch
Bank Anglii podnosi stopy najwyżej od 2008 r. Kolejny zdecydowany ruch
fot. aslysun / / Shutterstock

Zgodnie z decyzją MPC (Komitet Polityki Monetarnej) referencyjna stopa procentowa Banku Anglii została podniesiona z 1,75 proc. do 2,25 proc., czyli o 50 punktów bazowych. To już druga z rzędu 50-punktowa podwyżka, po tym jak w sierpniu decydenci po raz pierwszy od 1995 r. zdecydowali się tak gwałtownie podnieść poziom stóp procentowych. Decyzja o podniesieniu stóp zapadła jednogłośnie. Natomiast w głosowaniu o skali, pięciu członków zagłosowało za podwyżką o 50 pb., trzech za 75 pb. a jeden za 25 pb. 

tradingeconomics.com

Tym samym Bank Anglii dokonał już siódmej podwyżki stóp procentowych w cyklu zacieśniania polityki monetarnej rozpoczętym w grudniu 2021 r. Następnie Bank podnosił stopy w lutym, marcu,  maju oraz czerwcu i sierpniu, kiedy po raz pierwszy od 1995 r. zdecydowano się na podwyżkę o 50 pb. Za taką skalą głosowało wtedy 8 członków MPC, a tylko jeden optował o 25 pb. 

Reklama

Obecny poziom kosztu pieniądza w Wielkiej Brytanii jest tym samym najwyższy od listopada 2008 r. kiedy stopy wyniosły 3 proc. Bank Anglii wydaje się coraz bardziej zdeterminowany w stłumieniu inflacji, sięgając po skalę podwyżek niewidzianą od 27 lat. Mocniej stopy podnoszono w czasie „czarnej środy” i ataku spekulacyjnego George’a Sorosa na brytyjskiego funta 30 lat temu,, ale tego samego dnia wycofywano się z tych decyzji. Jeszcze większa skala to już lata 80'.

Prognozy ekspertów mówiły o podwyżce o 50 pb. jednak nie brakowało opinii, że wobec np. historycznej słabości funta wobec amerykańskiej waluty, która razem z japońskim jenem ustanowiła w bieżącym tygodniu kilkudziesięcioletnie minima, stopy powędrują o 75 pb., nawiązując tym samym do reakcji innych banków centralnych. Z drugiej strony słabe dane gospodarcze czy wprowadzony przez brytyjski rząd pakiet energetyczny przemawiały za ograniczaniem jastrzębich zapędów członków MPC.

Nie ulega jednak wątpliwości, że bankierzy są mocno spóźnieniu w korygowaniu wzrostu cen, a na efekty ich decyzji będzie trzeba jeszcze poczekać. Nad Tamizą inflacja konsumencka, według wrześniowych danych za sierpień wyniosła 9,9 proc. rdr i była nieznacznie niższa od pierwszego od 40 lat dwucyfrowego odczytu za lipiec.  Inflacja producencka wyniosła w sierpniu 16,1 proc. rdr  i też była już niższa niż w odczycie za lipiec (17,1 proc.). Cel inflacyjny Banku Anglii wynosi 2 proc.

Jak wskazuje komunikat po posiedzeniu MPC, szczyt inflacji mierzonej CPI prawdopodobnie będzie niższy niż przewidywany w sierpniowym raporcie i wyniesie prawie 11 proc. w październiku (poprzednio ok. 13 proc.). Głównie ze względu na wprowadzony pakiet energetyczny. Komitet spodziewa się jednak dalszych wzrostów kosztów energii, co w połączeniu z jej pośrednimi skutkami ma utrzymać inflację powyżej 10 proc. w ciągu najbliższych kilku miesięcy, zanim zacznie ona spadać.

Według prognoz Banku, techniczna recesja jest już w trzecim kwartale przy przewidywanym spadku PKB o 0,1 proc. kdk. 

W komunikacie napisano, że rządowe limity na ceny energii dla gospodarstw domowyh ograniczają ryzyko dalszego wzrostu inflacji, ale jednocześnie ograniczą spadek konsumpcji, co zwiększy fundamentalną presją inflacyjną.

Obok stóp procentowych członkowie jednomyślnie przegłosowali, że Bank Anglii powinien w ciągu następnych dwunastu miesięcy zredukować wielkość zakupów obligacji rządowych, finansowanych z rezerw banku centralnego, o 80 miliardów funtów, do łącznej kwoty 758 miliardów funtów.

Decyzja Banku Anglii wpisuje się w trwający globalny trend zdecydowanego podnoszenia stóp procentowych w krajach najbardziej rozwiniętych. W bieżącym tygodniu swoje decyzje ogłosiła już Rezerwa Federalna (+75 pb.), stopy podnieśli w czwartek Szwajcarzy (+75 pb.), Norwegowie (+50 pb.) we wszystkich przypadkach zgodnie z oczekiwaniami rynku. Prognozy spełniły się także w przypadku czwartkowej decyzji Banku Japonii, która oznacza brak podwyżki i kontynuowanie luźniej polityki monetarnej. Natomiast zaskoczyli Szwedzi, gdzie decyzją Riksbanku stopy po raz pierwszy od 30 lat podniesiono o 100 pb. Na początku września o 75 pb. stopy podniósł EBC. Decyzja banku Anglii kończy maraton decyzyjny banków centralnych zaplanowany na ten tydzień.  

Wszędzie jednak stopy procentowe pozostają znacznie poniżej zrealizowanej inflacji CPI, co stawia bankierów centralnych w bardzo trudnym położeniu i wymusza kolejne mocne zaciskanie (a raczej normalizację) polityki monetarnej.

MKu

Źródło:
Michał Kubicki
Michał Kubicki
redaktor Bankier.pl

Redaktor działu Rynki Bankier.pl. Absolwent finansów i rachunkowości na UMCS w Lublinie. W czasie studiów zainteresował się giełdą i rynkami finansowymi, które to zainteresowania rozwinął na SGH w Warszawie na kierunku Bankowość Inwestycyjna. Na co dzień obserwuje notowania warszawskiej giełdy, by przekazać czytelnikom portalu najważniejsze informacje z parkietu oraz przybliżyć istotne wiadomości ze spółek. Telefon 728 927 242

Tematy
Najtańsze konta firmowe dla oszczędzających z premią

Najtańsze konta firmowe dla oszczędzających z premią

Komentarze (7)

dodaj komentarz
zoomek
no to polscy kredyciarze mają smutne info - Glapa będzie musiał bo złotówka utonie
lpg_plus_benzyna
...a tymczasem w Polsce may Glapińskiego, który zupełnie zasłużenie został wybrany najgorszym spośród prezesów banków centralnych w Europie. Jak żaden inny przychodzi na konferencje kompletnie nieprzygotowany i próbuje improwizować. Niestety improwizuje równie "imponująco", jak i dba o założenia NBP.
bha
Kolejne krajowe w białych rękawiczkach szczytnych celów i intencji dla niby wszystkich ludzi ????,dodatkowe dojenie milionów osób na rynku z ich kasy i oszczędności dla systemu mamonowego. Krótkowidztwo które ma takich wpływ na światową i nie tylko rynkową inflację nienasyconej wciąż zachłanności na mamonę i zyski , na ceny walut Kolejne krajowe w białych rękawiczkach szczytnych celów i intencji dla niby wszystkich ludzi ????,dodatkowe dojenie milionów osób na rynku z ich kasy i oszczędności dla systemu mamonowego. Krótkowidztwo które ma takich wpływ na światową i nie tylko rynkową inflację nienasyconej wciąż zachłanności na mamonę i zyski , na ceny walut ,ceny surowców rynkowych i najważniejsze na wzrost cen w detalu - ma taki wpływ jak zeszłoroczny śnieg !!!. Cóż ...Mamy furtkowe dodatkowe dojenie stopami zwykłych ludzi na rynku z ich kasy i ich oszczędności na dodatkowe miliardy mamony w skali roku niestety wielu krajach nie bez celu dla wielu nią zainteresowanych!.
men24a
Sądzisz że darmowy pieniądz i kawalerki po pół mln to normalne ?
aleusz
Glapa damy radę!! z tobą lub bez..
zlomufka
Ląduj jastrząb - polski profesorze - śmiało zmieścisz się bez ILS we mgle.
zlomufka
Dawaj jastrząb, śmiało zmieścisz się.

Powiązane: Gospodarka i dane makroekonomiczne

Polecane

Najnowsze

Popularne

Ważne linki