REKLAMA

Bank Anglii dokonał największej od 27 lat podwyżki stóp procentowych

2022-08-04 13:00, akt.2022-08-04 13:19
publikacja
2022-08-04 13:00
aktualizacja
2022-08-04 13:19
Bank Anglii dokonał największej od 27 lat podwyżki stóp procentowych
Bank Anglii dokonał największej od 27 lat podwyżki stóp procentowych
/ Wikimedia Commons

Bank Anglii dokonał piątej z rzędu podwyżki stóp procentowych, oddalając się od zera w obliczu najwyższej od 40 lat inflacji CPI. Była to najsilniejsza podwyżka od 1995 roku.

Decyzją Komitetu Polityki Monetarnej (MPC, brytyjski odpowiednik Rady Polityki Pieniężnej) referencyjna stopa procentowa Banku Anglii została podniesiona z 1,25 proc. do 1,75 proc., czyli o 50 punktów bazowych. Ta pierwsza 50-punktowa podwyżka od 1995 roku wyniosła oprocentowanie funta do najwyższego poziomu od 2009 roku. Decyzja zapadła stosunkiem głosów 8 do 1. Jeden z decydentów optował za podwyżką tylko o 25 pb.

Trading Economics

To szósta w tym cyklu podwyżka stawki referencyjnej. W czerwcu Bank Anglii dokonał podwyżki o 25 pb., przy czym 3 z 9 bankierów głosowało za podniesieniem stóp o 50 pb. Wcześniejsze podwyżki miały miejsce w maju, w marcu oraz w lutym. Zerwanie z prowadzoną od 2009 roku polityką prawie zerowych stóp procentowych nastąpiło jednak już w grudniu, co wtedy było sporą niespodzianką.

W ten sposób stopy procentowe w Wielkiej Brytanii znalazły się na najwyższym poziomie od przeszło 13 lat. Niemniej jednak sama stawka na poziomie zaledwie 1,75 proc. pozostaje bardzo niska zarówno w ujęciu nominalnym jak i realnym. W czerwcu inflacja CPI w Wielkiej Brytanii przyspieszyła do 9,4% i osiągnęła najwyższy poziom od 40 lat. Zatem realna stopa procentowa dla funta pozostaje głęboko ujemna. Cel inflacyjny Banku Anglii wynosi 2%.

Bank Anglii oczekuje, że inflacja CPI osiągnie swój szczyt w IV kwartale 2022 roku i przekroczy 13%, pozostając na „bardzo podwyższonym” poziomie przez większość przyszłego roku. A jeszcze w marcowym komunikacie MPC spodziewano się osiągnięcia inflacyjnego piku na poziomie 7,25 proc. w… poprzednim kwartale. W maju była mowa o szczycie w IV kw., ale na poziomie 10%. W związku z tym kierownictwo Banku Anglii spodziewa się kolejnych podwyżek stóp procentowych na następnych posiedzeniach MPC. Jednakże tym razem nie podano docelowego poziomu stóp, jak to miało miejsce w poprzednich komunikatach.

[Aktualizacja 13:15] Mimo że decyzja Banku Anglii wpisała się w oczekiwania ekonomistów, to funt zareagował gwałtownym osłabieniem. Po kwadransie od publikacji komunikatu BoE kurs GBP/USD spadł z blisko 1,22 w okolice 1,21 dolara za funta.

- Prognozujemy, że Wielka Brytania wejdzie w recesję od IV kwartału tego roku. Realne dochody netto gospodarstw domowych mają gwałtownie spaść w 2022 i 2023, co doprowadzi do spadku konsumpcji – czytamy w sierpniowym komunikacie MPC. To pierwszy ważny bank centralny, który wprost zapowiada nadejście recesji.

Decyzja Banku Anglii wpisuje się w trwający od kilku miesięcy globalny trend podnoszenia stóp procentowych w krajach rozwiniętych. W Stanach Zjednoczonych. Europejski Bank Centralny w lipcu zdecydował się na pierwszą podwyżkę od przeszło dekady, zrywając z polityką niedodatnich stóp procentowych. Zaskakujący, 50-punktowy ruch w czerwcu wykonali Szwajcarzy. Stóp wciąż nie podniósł za to Bank Japonii, utrzymując je na poziomie -0,1%.

KK

Źródło:
Tematy
10% zwrotu za paliwo! Sprawdź iKonto Biznes z kartą z Plusem!

10% zwrotu za paliwo! Sprawdź iKonto Biznes z kartą z Plusem!

Komentarze (17)

dodaj komentarz
tecdswv4t
Czy FED USA, Bank Anglii i Europejski Central Bank wywodzą się z: Szkoły Magii i Czarodziejstwa finansowego z siedzibą w Hogwarcie z internatem dla bankierów w wieku od osiemnastu do sto lat i stanowi główną scenerię dla pozostałych uczelni? To główne miejsce szkolące w uniwersum Czarodziejskiego Świata finansowego Rothschildów? Czy FED USA, Bank Anglii i Europejski Central Bank wywodzą się z: Szkoły Magii i Czarodziejstwa finansowego z siedzibą w Hogwarcie z internatem dla bankierów w wieku od osiemnastu do sto lat i stanowi główną scenerię dla pozostałych uczelni? To główne miejsce szkolące w uniwersum Czarodziejskiego Świata finansowego Rothschildów? Czy pani J. K. Rowling mogłaby napisać kolejny tom, Czy ja mam zacząć?

tecdswv4t
Ciekawe, że nie słyszy się o pożarach banków na świecie, tylko o witalnych ośrodkach i przetwórniach spożywczych oraz magazynach Od Rosji po USA. Co za przypadek.?
jas2
W banku nie ma się co palić.
tecdswv4t
Już niedługo wszyscy będziemy bardzo wysoko podnosić stopy i to nie z powodu upałów. Bo Chazarska mafia zaciska pętlę. Szukaj w Google Khazarian Mafia
tecdswv4t
Polskj Minister mającej nazwisko Moskwa? Co za przypadek ?

https://www.klubinteligencjipolskiej.pl/2022/03/ukryta-historia-niesamowitego-zla-chazarskiej-mafii-the-hidden-history-of-the-incredibly-evil-khazarian-mafia-2/comment-page-1/
bha
Cóż...Decyzjami w białych rękawiczkach kolejny kraj dociska do muru coraz mocniej garstkę procentową kredytobiorców w ogromnym wielomilionowym kraju!!!! niestety przy tym dojąc dodatkowo z kasy miliony osób oczywiście w imię dobrych i szczytnych intencji dla niby wszystkich w kraju ??? . Podnoszą stopy niby żarliwie walcząc z inflacją Cóż...Decyzjami w białych rękawiczkach kolejny kraj dociska do muru coraz mocniej garstkę procentową kredytobiorców w ogromnym wielomilionowym kraju!!!! niestety przy tym dojąc dodatkowo z kasy miliony osób oczywiście w imię dobrych i szczytnych intencji dla niby wszystkich w kraju ??? . Podnoszą stopy niby żarliwie walcząc z inflacją wewnątrz rynkową tą podawaną oficjalnie. Tyle że owa inflacja jest o wiele wyższa w detalu od tej oficjalnie podawanej i to tam gdzie większość % osób robi codzienne zakupy!!! . Tak naprawdę jest to tylko po to by stwarzać pozory jakieś wielkiej walki z rynkową nienasyconą zachłannością, która i tak szczególnie w detalu golonym od lat non stop coraz mocniej nic z tego sobie nie robi!!! . Taka stworzona wygodna dla wielu Muzyczka dla muzyczki i nie tylko dla niej !!!. Niestety.
prawdziwynierobot
straszna choroba...
vskritsk
Mam nadzieję, że Polska uniknie przemocy, gdy rząd zacznie upadać. Rzucanie pieniędzmi w panice pokazuje, że przywództwo jest dość świadome co ich czeka.
vskritsk
Muszę kogoś zatrudnić, kto pomoże mi wypełnić co kilka tygodni wnioski na różny dopłaty.
Z ostatnich: za Ukrainców, na węgiel, do banku, na bony. Chyba jeszcze czegoś przegapiłem?
zlomufka
Polacy są rozbrojeni, a przesiedleńcy uzbrojeni. Jak w Bitwie Warszawskiej. Resztę historii znasz. będzie powtórka egzekucji Polaków przez sąsiadów.

Powiązane

Polecane

Najnowsze

Popularne

Ważne linki