REKLAMA
ZAGŁOSUJ

BOŚ Bank chce w '19 udzielić kredytów za ponad 3 mld zł, suma bilansowa wzrośnie rdr

2019-01-21 12:42
publikacja
2019-01-21 12:42
BOŚ Bank chce w '19 udzielić kredytów za ponad 3 mld zł, suma bilansowa wzrośnie rdr
BOŚ Bank chce w '19 udzielić kredytów za ponad 3 mld zł, suma bilansowa wzrośnie rdr
fot. Marek Wiśniewski / / FORUM

BOŚ Bank liczy, że w 2019 roku sprzedaż kredytów wzrośnie do ponad 3 mld zł z przeszło 2 mld zł w roku ubiegłym, a około połowę stanowić będą kredyty proekologiczne. Bank spodziewa się, że jego suma bilansowa w 2019 r. wzrośnie, w 2020 r. planuje emisję obligacji, a z zysku za 2022 r. chce wypłacić dywidendę - poinformował PAP Biznes Bogusław Białowąs, prezes banku.

W trzech kwartałach 2018 roku bank udzielił kredytów i pożyczek na kwotę 1,7 mld zł, tj. o 2,1 proc. więcej niż rok wcześniej.

„W bieżącym roku zakładamy wzrost akcji kredytowej - o ile w całym 2018 roku sprzedaż kredytów wyniosła przeszło 2 mld zł, to w 2019 roku zakładamy kontynuację wzrostu do poziomu ponad 3 mld zł” - powiedział PAP Biznes Białowąs.

„Udział kredytów proekologicznych w nowej sprzedaży banku będzie w 2019 roku wyższy. Aktywizujemy mocno sprzedaż w tym zakresie. Chcemy, by w 2019 roku stanowiły one około 50 proc. w wartości udzielonych kredytów portfela 2019 roku” - dodał.

Suma bilansowa grupy na koniec września 2018 roku wyniosła 18,4 mld zł i była niższa o 6,5 proc. w porównaniu do stanu z końca 2017 roku.

„Konsekwentnie przebudowujemy portfel kredytowy - rezygnujemy z obszarów niedochodowych, wychodzimy z obszarów zbyt ryzykownych. Już w I kwartale zobaczymy wyraźnie zahamowanie spadku sumy bilansowej, natomiast w całym 2019 roku odnotujemy wzrost sumy bilansowej w stosunku do 2018 roku” - powiedział Białowąs.

Saldo kredytów proekologicznych pod koniec III kwartału 2018 roku wynosiło 4,45 mld zł, w tym kwota kredytów udzielonych na farmy wiatrowe 1,9 mld zł.

„Oceniamy, że sytuacja tych podmiotów jest stabilna i bezpieczna, nie widzimy na tym polu zagrożeń. Zarówno obszar dotyczący stabilizacji prawnych aspektów funkcjonowania branży jak i sytuacja ekonomiczna poszczególnych podmiotów potwierdzają zdolności do bieżącej obsługi swoich zobowiązań” - powiedział Białowąs.

W połowie stycznia agencja Fitch podwyższyła rating długoterminowy IDR w walucie obcej BOŚ Banku do "BB-" z "B+", perspektywa ratingu jest stabilna.

"Po podwyższeniu ratingu bank uzyskuje dostęp do potencjalnie tańszego finansowania co wprost przekłada się na poprawę wyniku odsetkowego, a tym samym pozwoli bankowi zrealizować plany wynikające z programu naprawczego i z zaktualizowanej strategii w horyzoncie końca 2021 roku" - powiedział Białowąs.

W listopadzie 2018 roku rada nadzorcza banku zaakceptowała aktualizację strategii na lata 2018-2021 roku. Bank podtrzymał cel osiągnięcia w 2021 roku zysku powyżej 180 mln zł, ROE powyżej 7,7 proc. i wskaźnika C/I poniżej 47 proc.

„Zmierzamy z banku uniwersalnego w bank specjalistyczny, który finansuje projekty proekologiczne” - powiedział Białowąs.

Zgodnie ze strategią w 2021 roku udział kredytów proekologicznych w portfelu ogółem banku wzrosnąć ma do ponad 40 proc.

Grupa BOŚ wypracowała w trzech kwartałach 2018 roku zysk netto w wysokości 58,7 mln zł, czyli 3 proc. więcej niż rok wcześniej. Wskaźnik ROE wynosi 2,4 proc. Prezes poinformował, że w odróżnieniu do lat poprzednich nie ma przesłanek do dociążania wyniku czwartego kwartału dodatkowymi odpisami z tytułu utraty wartości portfela kredytów.

"Po trzech kwartałach 2018 roku jesteśmy zdecydowanie w lepszym miejscu niż wynika to z przyjętego planu finansowego. Czwarty kwartał potwierdza, że poprawa rentowności ma charakter trwały, a osiągane wyniki pokazują stabilny wzrost. W 2019 roku będziemy dalej konsekwentnie poprawiać rentowność banku” - powiedział Białowąs.

Prezes poinformował, że bank planuje emisję obligacji w wysokości 250 mln zł, ale stanie się to raczej w 2020 roku.

„Mamy plan pozyskiwania emisji obligacji podporządkowanych związany z zapewnieniem wymogu kapitałowego wynikającego z MREL. Nie ma potrzeby wyjścia na rynek jeszcze w 2019 roku, myślę, że nastąpi to w połowie, albo pod koniec 2020 roku” - powiedział Białowąs.

W 2018 roku bank podniósł kapitał zakładowy w drodze emisji nowych akcji o wartości ponad 300 mln zł.

„Po dokapitalizowaniu z 2018 roku nie ma obecnie konieczności dalszego dokapitalizowania banku, jesteśmy na bardzo bezpiecznej pozycji z punktu widzenia norm regulacyjnych. Pozyskane w 2018 r. z emisji środki przeznaczone są na rozwój akcji kredytowej i wdrożenie strategii – planujemy realizację dużych projektów proekologicznych” - powiedział Białowąs.

„Zgodnie z naszymi przewidywaniami, bank wypłaci dywidendę z zysku osiągniętego w 2022 roku. Dzięki wdrożeniu strategii bank osiągnie rentowność i wyniki umożliwiające wypłatę z zysku dla akcjonariuszy” - dodał.

Głównym akcjonariuszem BOŚ Banku jest Narodowy Fundusz Ochrony Środowiska i Gospodarki Wodnej, który ma 58 proc. udziału w kapitale zakładowym banku. (PAP Biznes)

seb/ gor/

Źródło:PAP Biznes
Tematy
Najlepsze konta dla płacących kartą lub telefonem - styczeń 2022 r.

Najlepsze konta dla płacących kartą lub telefonem - styczeń 2022 r.

Komentarze (1)

dodaj komentarz
kornelia19990
Bardzo dobry pomysł ma prezes Białowąs. Zwiększenie udziału kredytów na inwestycje ekologiczne bez wątpienia zwiększy ilość tych inwestycji. A to z kolei przyczyni się do oczyszczenia środowiska.

Powiązane

Polecane

Najnowsze

Popularne

Ważne linki