REKLAMA

Australijska stacja SBS wstrzymuje nadawanie programów chińskiej telewizji

2021-03-05 11:35
publikacja
2021-03-05 11:35
fot. r.classen / Shutterstock

Australijski nadawca SBS poinformował w piątek, że wstrzymuje przekazywanie programów państwowej chińskiej telewizji CCTV i należącego do niej kanału CGTN po skardze od organizacji praw człowieka dotyczącej transmitowania wymuszonych zeznań.

Publiczna australijska stacja oświadczyła na swoim portalu internetowym, że podjęła decyzję o tymczasowym wstrzymaniu nadawania biuletynów informacyjnych CCTV i CGTN, gdy „zdała sobie sprawę z poważnych obaw o prawa człowieka otaczających te kanały”.

SBS poinformowała, że analizuje skargę otrzymaną od organizacji praw człowieka Safeguard Defenders i ocenia programy CCTV oraz CGTN, która jest międzynarodowym odgałęzieniem państwowej chińskiej telewizji.

W skardze Safeguard Defenders napisano, że w latach 2013-2020 CCTV nadała „wymuszone przyznanie się do winy” 56 osób przetrzymywanych w Chinach „w ciężkich warunkach i pod wpływem tortur”. „Duża część z tych +wyznań+ była transmitowana nie tylko w Chinach, ale również za granicą poprzez CCTV-4 i CGTN” – twierdzi organizacja.

W ostatnich latach relacje chińsko-australijskie znacznie się pogorszyły, m.in. z powodu wykluczenia chińskiego koncernu Huawei z budowy sieci 5G w Australii oraz apeli rządu w Canberze o niezależne śledztwo w sprawie pochodzenia koronawirusa.

W lutym brytyjski urząd nadzoru mediów Ofcom odebrał licencję na nadawanie w tym kraju telewizji CGTN. Po śledztwie urząd doszedł do wniosku, że faktyczną kontrolę sprawuje nad nią Komunistyczna Partia Chin (KPCh), a nie podmiot, który był formalnie posiadaczem licencji.

Pekin zarzucił natomiast brytyjskiej stacji BBC złamanie zasad obiektywizmu i zakazał nadawania programów BBC World News w Chinach kontynentalnych. Programy te zniknęły również z anteny publicznej hongkońskiej stacji RTHK.

Z Kantonu Andrzej Borowiak (PAP)

anb/ ap/

Źródło:PAP
Tematy

Komentarze (0)

dodaj komentarz

Powiązane: Dziennikarze i media

Polecane

Najnowsze

Popularne

Ważne linki