REKLAMA

mBank zwiększył zakładaną liczbę spraw sądowych. Wciąż bez decyzji w sprawie ugód frankowych

2021-08-03 07:32, akt.2021-08-03 11:00
publikacja
2021-08-03 07:32
aktualizacja
2021-08-03 11:00
mBank zwiększył zakładaną liczbę spraw sądowych. Wciąż bez decyzji w sprawie ugód frankowych
mBank zwiększył zakładaną liczbę spraw sądowych. Wciąż bez decyzji w sprawie ugód frankowych
fot. ASkwarczynski / / Shutterstock

mBank zakłada, że około 22 proc. kredytobiorców walutowych, czyli 18,6 tys. kredytobiorców posiadających zarówno aktywne, jak i spłacone kredyty, złożyło lub złoży przeciwko niemu pozew - poinformował bank w raporcie. Po I kwartale bank za zakładał, że kredytobiorców takich będzie około 18 proc.

"Założenie to, ze względu na znaczną niepewność prawną dotyczącą spraw związanych z CHF, jak również inne czynniki zewnętrzne, które mogą wpływać na preferencje klientów co do składania pozwów, jest wysoce subiektywne i może podlegać korekcie w przyszłości" - napisał mBank w raporcie półrocznym.

mBank podał, że do końca czerwca otrzymał 229 prawomocnych orzeczeń w sprawach indywidualnych z tego 79 rozstrzygnięć było korzystne dla banku, a 150 rozstrzygnięć było niekorzystne. Bank poinformował, że jednocześnie 367 postępowań przed sądami drugiej instancji pozostało zawieszone z uwagi na zagadnienia prawne skierowane do Sądu Najwyższego i TSUE.

mBank poinformował, że pod koniec II kwartału toczyło się 10 568 indywidualnych postępowań sądowych, które zostały wszczęte przez jego klientów w związku z umowami kredytów CHF. Oznacza to, że w samym II kwartale przybyło 1587 postępowań. Łączna wartość roszczeń wynosi 2424,2 mln zł.

Bank podał, że nie podjął decyzji o zaproponowaniu klientom porozumień według propozycji Przewodniczącego KNF, ani nie podjął żadnych kroków w celu uzyskania jakichkolwiek zgód korporacyjnych w tej sprawie.

"Będzie to przedmiotem dalszej analizy i dyskusji z organami nadzoru. Bank nie uwzględnił propozycji Przewodniczącego KNF w kwocie wpływu ryzyka prawnego związanego z portfelem kredytów indeksowanych do waluty obcej" - napisano w raporcie.

Wartość bilansowa kredytów hipotecznych i mieszkaniowych mBanku udzielonych klientom indywidualnym wynosi 11 mld zł.

Koszty ryzyka prawnego związanego z kredytami walutowymi w II kwartale wyniosły 248,5 mln zł, podczas gdy rok wcześniej były na poziomie 189 mln zł, a w I kwartale wynosiły 66,3 mln zł. Koszty te były na poziomie raportowanym wcześniej przez bank.

Prezes: Obecny poziom rezerw na kredyty we frankach jest "satysfakcjonujący"

"Mamy pewien model, którym się posługujemy. (...) Obecny poziom jest satysfakcjonujący. Oczywiście w miarę tego, jak będzie wpływało tych spraw więcej, będziemy musieli dotwarzać rezerwy na poszczególne przypadki" - powiedział Stypułkowski.

Bank podał we wtorek, że rezerwy utworzone na sprawy indywidualne dotyczące klauzul indeksacyjnych w kredytach w CHF stanowią obecnie 13,5 proc. portfela tych kredytów. (PAP Biznes)

seb/ ana/

Źródło:PAP Biznes
Tematy
Sprawdź jak zyskać nawet 420 zł z Kontem Jakie Chcę

Sprawdź jak zyskać nawet 420 zł z Kontem Jakie Chcę

Advertisement

Komentarze (7)

dodaj komentarz
pagodzik
Jakie ugody? Żeby wszyscy frankofrajerzy się rzucili? Procesy, procesy, jeśli co piąty złoży proces i 3/4 z nich przegramy, to i tak będziemy zarobienia na leszczach.
franek_bez_franka2
A świstak siedzi i zawija w papierki.
1 instancja 2kw 620:13; 3kw 214:4
2 instancja 2kw 41:0; 3kw 12:0
prawomocne
2kw 39:0; 3kw 12:1.
Jakby nie patrzeć w sądzie 2 i 3 kwartał 938:18 dla frankofrajerów.
greg2k odpowiada franek_bez_franka2
ciekawe, że są jednak przypadki, że bank wygrywa
ciekawe czy to sami ludzie idą bez prawnika?
sartan odpowiada greg2k
Wiesz co. Pytanie co znaczy rozstrzygnięcie korzystne dla banku. To może być taki "słowny" wytrych. Np. klient pozwał bank i żądał unieważnienia umowy, a sąd orzekł usunięcie klauzul abuzywnych i pozostawił umowę w mocy. Takie rozwiązanie bank może w w/w raporcie pokazać jako korzystne dla siebie bo umowa Wiesz co. Pytanie co znaczy rozstrzygnięcie korzystne dla banku. To może być taki "słowny" wytrych. Np. klient pozwał bank i żądał unieważnienia umowy, a sąd orzekł usunięcie klauzul abuzywnych i pozostawił umowę w mocy. Takie rozwiązanie bank może w w/w raporcie pokazać jako korzystne dla siebie bo umowa dalej trwa. Bank musi być cwany aby oficjalnie nie pokazać, że dostaje łomot w sądzie.

Jedyna nadzieja dla banków to uchwała SN która zabroni unieważniania umów. Jeśli natomiast umożliwi unieważnianie umów bez możliwości dochodzenia odsetek za pożyczony kapitał to bank będą miały fakap w wynikach.
sartan
Hehe,
Mamy w Polsce sytuację patową.
Banki wstrzymują prace nad ugodami do momentu wydania uchwały SN.
Sądy zawieszają postępowania i wstrzymują się z wydaniem wyroku do momentu uchwały SN.

Ciekawe jaki numer odwali SN we wrześniu?
greg2k
Ludki z mBank już przestańcie walić głupoty bo nie będzie żadnej ugody. To co proponujecie to jest kpina z uczciwych ludzi a nie ugody.
Teraz to jest czas aby zaorać was w sądzie i unieważnić umowy a nie iść na ugodę.
GOŃCIE SIĘ GNOJE ZAKŁAMANE !!!

Powiązane: Frankowcy w sądach

Polecane

Najnowsze

Popularne

Ważne linki