REKLAMA

PKO BP przesuwa start ugód z frankowcami

2021-07-29 07:22
publikacja
2021-07-29 07:22
PKO BP przesuwa start ugód z frankowcami
PKO BP przesuwa start ugód z frankowcami
fot. ksokolowska / / Shutterstock

PKO BP chce uruchomić proces zawierania ugód z klientami posiadającymi kredyt we frankach jesienią. Bank przesunął o kilka miesięcy termin rozpoczęcia procesu zawierania ugód, aby dostosować się do oczekiwań KNF w zakresie kredytu po konwersji – wynika z odpowiedzi PKO BP na pytania zadane przez PAP.

PKO BP opóźnił termin rozpoczęcia procesu zawierania na szerszą skalę ugód z klientami, którzy posiadają kredyt hipoteczny we franku szwajcarskim – wynika z odpowiedzi banku na pytania zadane przez PAP.

„Priorytetem jest uruchomienie procesu jesienią. Przesunięcie terminu o kilka miesięcy wynika z konieczności dostosowania się do oczekiwań Komisji Nadzoru Finansowego w zakresie oferty kredytu po konwersji. Przygotowaliśmy proces w oparciu o symulację kredytu złotowego ze zmienną stopą procentową. KNF oczekuje, że na etapie negocjacji ugody bank przedstawi również symulację ze stałą stopą procentową – planowaliśmy zrobić to dopiero po podpisaniu ugody” – napisano w odpowiedzi PKO BP przesłanej PAP.

Jak zaznaczono w odpowiedzi banku, w istotnej części przypadków rata kredytu po konwersji byłaby wyższa niż obecnie.

„(…)co rodzi pytanie: czy należy w takiej sytuacji badać zdolność kredytową klientów czy też zrezygnować z badania wychodząc z założenia, że po wyeliminowaniu ryzyka kursowego umowa jest kontynuowana na bezpieczniejszych warunkach. Innym rozwiązaniem, eliminującym wzrost raty, byłaby częściowa spłata kapitału przez klienta. Wszystkie te warianty i wątpliwości są obecnie dyskutowane z Komisją” – napisano w odpowiedzi banku.

PKO BP wyjaśnił, że cały czas trwa pilotaż procesu zawierania ugód.

„Testujemy dwie ścieżki oferowania ugód. Pierwsza zakłada kierowanie ugód do klientów pozostających w sporze sądowym z bankiem - w takiej sytuacji do zawarcia ugody dochodzi przed sądem powszechnym. Druga ścieżka obejmuje negocjacje warunków ugody przed Sądem Polubownym przy KNF i jeśli strony dojdą do porozumienia to ugoda podpisywana jest w oddziale banku” – napisano w odpowiedzi PKO BP.

Bank dodał, że po kilku miesiącach pozytywnych doświadczeń z prowadzenia mediacji przed sadem polubownym przy KNF pracuje nad rozszerzeniem tego procesu na nowe grupy klientów. Chce to zrobić jeszcze przed „uruchomieniem automatycznego procesu masowego”.

„Bank zawarł dotychczas kilkadziesiąt ugód, zakładających zarówno kontynuację umowy, jak również całkowitą spłatę oraz zwrot części kwoty ze strony banku. Jesteśmy w trakcie negocjacji kolejnych kilkudziesięciu umów” – napisano w odpowiedzi PKO BP, udzielonych PAP.

Na koniec I kw. 2021 r. w sądach było blisko 7 tys. spraw przeciwko PKO BP, dotyczących kredytów frankowych. Wartość roszczeń klientów z tego tytułu wynosiła w tamtym czasie ponad 1,87 mld zł. (PAP)

Autor: Marek Siudaj

ms/ je/

Źródło:PAP
Tematy
Otwórz Konto Firmowe Godne Polecenia i zyskaj nawet 1300 zł premii!

Otwórz Konto Firmowe Godne Polecenia i zyskaj nawet 1300 zł premii!

Advertisement

Komentarze (18)

dodaj komentarz
sartan
Banki czekają z ugodami, sądy zawieszają sprawy i nie wydają wyroków mimo zakończenia postępowania. Jeśli tym razem SN nie wyda uchwały to w PiSdu z tym wymiarem sprawiedliwości.
jarunia
kwaterować bezdomnych w willach wyłudzonych przez frankowców
jkl777
kwaterować bezdomnych w willach wyłudzonych przez rajmundowcow i jadwigowcow k. zoliborskich
greg2k
weź proszki bo gwiazdorzysz
bartosz_chf
Po pierwsze, nie podpisywać jakiejkolwiek ugody z bankiem. Po drugie, marsz do sądu , pozwac oszukańczy bank, po trzecie, jak najszybciej wstrzymać spłaty rat kredytu. Po prostu przestać je spłacać. Niech bank bezprawnie wypowiada umowę. Sam sobie pętle na szyję zarzuci bo każdy kredytobiorca "frankowy" ma obecnie Po pierwsze, nie podpisywać jakiejkolwiek ugody z bankiem. Po drugie, marsz do sądu , pozwac oszukańczy bank, po trzecie, jak najszybciej wstrzymać spłaty rat kredytu. Po prostu przestać je spłacać. Niech bank bezprawnie wypowiada umowę. Sam sobie pętle na szyję zarzuci bo każdy kredytobiorca "frankowy" ma obecnie minimum 2 letnie nadpłaty rat. Tylko tak można w tym banksterskim świecie i wygrać z oszustami. STOP spłacaniu oszukańczych rat. Tylko to ich zaboli.
greg2k
Kolego ty chyba z banku jesteś. :)
Płacimy normalnie raty a w tym samym czasie pozywamy bank.
Wtedy bank nie ma żadnej podstawy do naliczania karnych odsetek.
Po co ich jeszcze paść ponad miarę?
damamad odpowiada greg2k
Jest lepsze wyjście. Składać pozew i wnieść o zabezpieczenie roszczeń. Wtedy na legalu nie płacisz rat a bank nic nie może naliczać.
greg2k odpowiada damamad
o to jest dobra rada !
mrbeast
Polityczne gierki PiSowskie, na koszt ludzi. Kaczyńscy to największe szkodniki w Polsce postkomunistycznej.
greg2k
jak tu spodziewać się uczciwego podejścia od PKO BP, który wciskał kredyty "ALICJA" gdzie dopisywali odsetki do kapitału.
TO DOPIERO BYŁA LICHWA !!!

Powiązane: Frankowcy w sądach

Polecane

Najnowsze

Popularne

Ważne linki