REKLAMA

Zmiany w programie stażu podyplomowego lekarzy. Będzie można wybrać trzy dodatkowe dziedziny

2022-12-27 09:50
publikacja
2022-12-27 09:50

W programie stażu podyplomowego lekarzy zostanie wprowadzona część personalizowana – oznacza to, że lekarz może wybrać sobie dodatkowo do odbycia trzy interesujące go dziedziny medycyny. Przewiduje to projekt rozporządzenia ministra zdrowia.

Zmiany w programie stażu podyplomowego lekarzy. Będzie można wybrać trzy dodatkowe dziedziny
Zmiany w programie stażu podyplomowego lekarzy. Będzie można wybrać trzy dodatkowe dziedziny
fot. S_L / / Shutterstock

Opublikowany we wtorek w RCL projekt rozporządzenia ministra zdrowia w sprawie stażu podyplomowego lekarza i lekarza dentysty jest na etapie konsultacji publicznych.

Projekt określa program stażu podyplomowego lekarza i program stażu podyplomowego lekarza dentysty, sposób ich realizacji i czas odbywania, uwzględniający część stałą i część personalizowaną stażu.

Program stażu obejmuje doskonalenie umiejętności praktycznych i pogłębienie wiedzy teoretycznej, w przypadku lekarza w dziedzinach: chorób wewnętrznych, chirurgii ogólnej, pediatrii, medycyny rodzinnej, intensywnej terapii oraz medycyny ratunkowej.

W przypadku lekarza dentysty są to dziedziny: chirurgii stomatologicznej, stomatologii dziecięcej, ortodoncji, periodontologii i chorób błony śluzowej, protetyki oraz stomatologii zachowawczej z endodoncją – stanowiących część stałą stażu, a także pogłębienie wiedzy z zakresu transfuzjologii klinicznej, bezpieczeństwa pacjenta, w tym profilaktyki zakażeń w szczególności HIV, diagnostyki i leczenia AIDS, diagnostyki i leczenia HCV, profilaktyki onkologicznej, leczenia bólu, komunikacji z pacjentem i zespołem terapeutycznym oraz przeciwdziałania wypaleniu zawodowemu, zdrowia publicznego, w tym profilaktyki szczepień ochronnych, orzecznictwa lekarskiego, prawa medycznego, w tym bioetyki.

Nowością jest uwzględnienie w programie stażu (przeznaczonym wyłącznie dla lekarzy) części personalizowanej, w ramach której lekarz będzie mógł wybrać sobie dodatkowo do odbycia nie więcej niż trzy interesujące go dziedziny medycyny, w nie więcej niż trzech podmiotach uprawnionych do prowadzenia stażu albo do prowadzenia szkolenia specjalizacyjnego w danej dziedzinie medycyny.

Jak uzasadniono, intencją wprowadzenia ścieżki personalizowanej jest umożliwienie młodym lekarzom zapoznania się z pracą w dziedzinach z ich kręgu zainteresowania, by mogli podjąć w przyszłości świadomy wybór dalszej drogi zawodowej. Nie dotyczy to jednak lekarzy dentystów z uwagi na inny charakter stażu i konieczność opanowania w trakcie stażu niezbędnych umiejętności praktycznych w podstawowych dziedzinach lekarsko-dentystycznych. (PAP)

Autorka: Agata Zbieg

agz/ joz/

Źródło:PAP
Tematy
MINI pełne przygód.

MINI pełne przygód.

Komentarze (4)

dodaj komentarz
monuz
Po pierwsze skrócić studia do 5 lat, te 6 to pic na wodę, i tak nikt nie pamiętam na 6 roku czego uczył się na 3, po drugie zlikwidować staż, to tylko łażenie bez sensu jak kiedyś obowiązkowa służba wojskowa, zaraz po studiach zaczynać specjalizację i uczyć się konkretów a nie wszystkiego, to jakby inżyniera budownictwa wysłać na Po pierwsze skrócić studia do 5 lat, te 6 to pic na wodę, i tak nikt nie pamiętam na 6 roku czego uczył się na 3, po drugie zlikwidować staż, to tylko łażenie bez sensu jak kiedyś obowiązkowa służba wojskowa, zaraz po studiach zaczynać specjalizację i uczyć się konkretów a nie wszystkiego, to jakby inżyniera budownictwa wysłać na staż do fabryki telewizorów a inżyniera elektronika do lania betonu na posadzki
ruryk_czarny
…wybacz, ale tylko na polibudzie można być na 4tym roku z warunkiem z analizy matematycznej z 2go-bez wiedzy z 3go roku raczej nikt nie zrozumie treści z 6go roku. Nie mi oceniać, czy obecna, bądź nowa wersja stażu jest nowa, acz cel jest dość jasny: przesunąć stażystów tam, gdzie są największe braki personelu, żeby trochę zapchać …wybacz, ale tylko na polibudzie można być na 4tym roku z warunkiem z analizy matematycznej z 2go-bez wiedzy z 3go roku raczej nikt nie zrozumie treści z 6go roku. Nie mi oceniać, czy obecna, bądź nowa wersja stażu jest nowa, acz cel jest dość jasny: przesunąć stażystów tam, gdzie są największe braki personelu, żeby trochę zapchać dziurę. Typowo polskie działanie.
samsza
Jest tak źle, że trzeba sobie stażystę wyrywać, czy jest tak dużo "naprodukowane" stażystów, że się nie mieszczą tam gdzie dotąd się mieścili ?
Oto jest pytanie!
lancealot
To pierwsze niestety. Prawie co czwarty lekarz w Polsce ma więcej niż 65 lat..

Powiązane: Zarobki personelu medycznego

Polecane

Najnowsze

Popularne

Ważne linki