Choć rzecznik rządu Piotr Muller zapewniał, że w kwietniu zostanie podjęta decyzja w sprawie przedłużenia zerowej stawki VAT na żywność, już teraz prospekt emisyjny Ministerstwa Finansów sugeruje przedłużenie jej do końca 2023 roku.


"Stopa inflacji została w pewnym stopniu ograniczona, dzięki działaniom antyinflacyjnym wprowadzonym przez rząd. W odpowiedzi na rosnącą inflację wprowadzono zestaw działań mających na celu złagodzenie negatywnego wpływu rosnących cen na gospodarstw domowych (tzw. tarcze antyinflacyjne 1.0 i 2.0). Opierały się one na dwóch instrumentach: obniżeniu podatków, w tym podatku od towarów i usług (VAT), akcyzy i niektórych innych podatków od energii, paliwa i artykułów spożywczych, oraz bezpośredniej, jednorazowej pomocy z budżetu państwa dla gospodarstw domowych o niższych dochodach" - napisano w prospekcie.
"Część środków wdrożonych w ramach tarcz antyinflacyjnych wygasła z końcem 2022 r., ale zerowa stawka VAT na podstawowe produkty żywnościowe została przedłużona do końca 2023 roku" - dodano.
Według obecnych przepisów, zerowa stawka VAT na żywność obowiązuje przez pierwszą połowę 2023 r. Przedstawiciele rządu zaznaczali jednak, że rozwiązanie to może zostać przedłużone na cały 2023 r.
Resort finansów w odpowiedzi na pytania PAP Biznes poinformował, że cały czas monitoruje sytuację.
"Jeśli będzie taka potrzeba, będą podejmowane decyzje o dalszym przedłużeniu zerowej stawki VAT na żywność" - napisał MF.
pat/ gor/