REKLAMA

TARCZA ANTYINFLACYJNAZerowy VAT na żywność przedłużony? Jest komunikat Ministerstwa Finansów

2023-03-21 13:46
publikacja
2023-03-21 13:46

Choć rzecznik rządu Piotr Muller zapewniał, że w kwietniu zostanie podjęta decyzja w sprawie przedłużenia zerowej stawki VAT na żywność, już teraz prospekt emisyjny Ministerstwa Finansów sugeruje przedłużenie jej do końca 2023 roku. 

Zerowy VAT na żywność przedłużony? Jest komunikat Ministerstwa Finansów
Zerowy VAT na żywność przedłużony? Jest komunikat Ministerstwa Finansów
fot. rblfmr / / Shutterstock

"Stopa inflacji została w pewnym stopniu ograniczona, dzięki działaniom antyinflacyjnym wprowadzonym przez rząd. W odpowiedzi na rosnącą inflację wprowadzono zestaw działań mających na celu złagodzenie negatywnego wpływu rosnących cen na gospodarstw domowych (tzw. tarcze antyinflacyjne 1.0 i 2.0). Opierały się one na dwóch instrumentach: obniżeniu podatków, w tym podatku od towarów i usług (VAT), akcyzy i niektórych innych podatków od energii, paliwa i artykułów spożywczych, oraz bezpośredniej, jednorazowej pomocy z budżetu państwa dla gospodarstw domowych o niższych dochodach" - napisano w prospekcie.

"Część środków wdrożonych w ramach tarcz antyinflacyjnych wygasła z końcem 2022 r., ale zerowa stawka VAT na podstawowe produkty żywnościowe została przedłużona do końca 2023 roku" - dodano.

Według obecnych przepisów, zerowa stawka VAT na żywność obowiązuje przez pierwszą połowę 2023 r. Przedstawiciele rządu zaznaczali jednak, że rozwiązanie to może zostać przedłużone na cały 2023 r.

Resort finansów w odpowiedzi na pytania PAP Biznes poinformował, że cały czas monitoruje sytuację.

"Jeśli będzie taka potrzeba, będą podejmowane decyzje o dalszym przedłużeniu zerowej stawki VAT na żywność" - napisał MF. 

pat/ gor/

Źródło:PAP Biznes
Tematy
Ranking kont firmowych z rachunkiem walutowym

Ranking kont firmowych z rachunkiem walutowym

Komentarze (2)

dodaj komentarz
dermanka
A co najmniej do dnia wyborów...

Powiązane: Żywność

Polecane

Najnowsze

Popularne

Ważne linki