REKLAMA
WEBINAR

Płaca wyższa niż średnia krajowa. W tym sektorze można zarobić i nie jest to IT

Alan Bartman2022-01-24 15:00redaktor Bankier.pl
publikacja
2022-01-24 15:00

Blisko co druga firma z branży energetycznej spodziewa się trudności w rekrutacji nowych pracowników – wynika z raportu Hays Poland. Przekłada się to na pensje specjalistów, które zaczynają się od 7 tys. brutto, natomiast kadra zarządzająca w tym sektorze może liczyć na wynagrodzenia prawie dwukrotnie większe.

Płaca wyższa niż średnia krajowa. W tym sektorze można zarobić i nie jest to IT
Płaca wyższa niż średnia krajowa. W tym sektorze można zarobić i nie jest to IT
fot. PRAPAN CHANKAEW / / Reuters

Transformacja energetyczna niesie ze sobą duże zapotrzebowanie na specjalistów, których na rynku pracy zaczyna brakować. Jak wynika z raportu „Raport Płacowy 2022” zrealizowanego przez Hays Poland, dla 53 proc. firm z sektora energetycznego wyzwaniem może okazać się znalezienie odpowiednich specjalistów w nowych rekrutacjach. W badaniu wypowiedzieli się też sami pracownicy, spośród których to 44 proc. przyznało, że rozważa zmianę w trwającym roku.

Wynagrodzenia a stanowiska

Na największe wypłaty w branży (w oparciu o UoP – red.) może liczyć kadra zarządzająca. Zgodnie z danymi z raportu w najwyższym przedziale płacowym znaleźli się pracownicy na stanowisku dyrektora projektu oraz dyrektora ds. konsultingu – w obu przypadkach pensja waha się pomiędzy 20 a 35 tys. zł brutto, przy czym najczęściej oferowanym wynagrodzeniem jest 25 tys. zł brutto. Widełki pozostałych dyrektorów zaczynają się od 17 tys. zł brutto i dochodzą do maksymalnie 30 tys. zł brutto.

Na nieco niższe zarobki mogą liczyć kierownicy poszczególnych sekcji. Pensję zbliżoną do dyrektorskich otrzymuje kierownik ds. inżynierii procesowej, ta zaczyna się od 16 tys., a kończy na 22 tys. zł brutto, kierownik budowy – pomiędzy 15 a 24 tys. zł brutto, czy kierownik projektu – od 13 do 27 tys. zł brutto. Jak zauważają autorzy raportu, na wynagrodzenia ma wpływ kilka czynników, w tym m.in.: doświadczenie pracownika, skala kontraktu czy wielkości firmy i zespołu. Jednak w przypadku kadry kierowniczej w branży energetycznej pensja nie schodzi poniżej pięciocyfrowych liczb.

fot. Hays Poland / Hays Poland

Jednocześnie w przypadku specjalistów ich wynagrodzenia podstawowe startują z poziomu wyższego niż średnia krajowa, która w listopadzie ubiegłego roku wynosiła 6 022,49 zł brutto. Na najwyższą pensję spośród specjalistów mogą liczyć traderzy, czyli specjaliści ds. sprzedaży. W ich przypadku minimalne wynagrodzenie zaczyna się od 9 tys., a skończyć się może na 17 tys. zł brutto. Podobna wypłata spływa na konto specjalisty ds. harmonogromowania – pomiędzy 9 a 15 tys. zł brutto. Starszy inżynier elektryk zarabia od 9 do 13 tys. zł, natomiast najniższa pensja w zestawieniu przypadła specjaliście ds. wsparcia projektu, który może liczyć na od 7 do 12 tys. zł brutto.

AB

Źródło:
Tematy
 Ubezpieczenie NNW dla dzieci. Dla każdego dziecka od 4 miesiąca do 25 roku życia.

Ubezpieczenie NNW dla dzieci. Dla każdego dziecka od 4 miesiąca do 25 roku życia.

Komentarze (4)

dodaj komentarz
(usunięty)
(wiadomość usunięta przez moderatora)
jas2
prawdziwą robotę robią ci z wykształceniem zawodowym
dziadekjarek odpowiada jas2
To już wiemy jakie masz wykształcenie
lancealot
Już niedługo. Rząd zaorał fotowoltaikę nowelizacją ustawy o odnawialnych źródłach energii wprowadzającą zmiany do systemu rozliczeń prosumentów.

Powiązane: Praca

Polecane

Najnowsze

Popularne

Ważne linki