REKLAMA

Zapowiedź dnia - 9 września 2021 r.

Adam Torchała2021-09-09 07:45redaktor Bankier.pl
publikacja
2021-09-09 07:45

Przed nami czwartek, 9 września, 252. dzień roku. Oto zapowiedź najważniejszych wydarzeń dnia oraz krótka lista tematów, o których warto wiedzieć od samego rana.

Zapowiedź dnia - 9 września 2021 r.
Zapowiedź dnia - 9 września 2021 r.
/ Bankier.pl

Tematy dnia

Na wrześniowym posiedzeniu Rada Polityki Pieniężnej nie zmieniła stóp procentowych. Komunikat niewiele zmienił się względem sierpniowego, rada wciąż liczy, że inflacja jest zjawiskiem przejściowym.

Polski Ład. Zmiany wysokości i zasad rozliczenia składki zdrowotnej, wydłużony okres rozliczania niektórych ulg podatkowych, doprecyzowanie ulgi na powrót, zmiana stawek estońskiego CIT-u oraz podatek od korporacji - to 5 najważniejszych zmian po konsultacjach zaprezentowanych w środę przez resort finansów. 

Pożegnanie ze starą hipoteką może być kosztowne. Osoby, które zaciągnęły kredyt hipoteczny przed lipcem 2017 r., mogą nie być świadome, że za wcześniejszą spłatę zobowiązania bank może pobrać opłatę.

Fikcyjny zgon, fałszywa dokumentacja medyczna czy stłuczka, która nigdy się nie wydarzyła. Wartość ujawnionych przestępstw ubezpieczeniowych w Polsce w 2020 r. jest rekordowo wysoka. Wyłudzaniom odszkodowań i świadczeń "sprzyja" także pandemia COVID-19.

Raciborskie Rafako to jeden z największych w Europie producentów kotłów i wykonawców bloków energetycznych. Spółka znalazła się jednak na poważnym zakręcie, a jej problemy mogą odbić się na strategicznej inwestycji polskiego sektora energetycznego.

Zarobki lekarzy. 16 tys. 700 złotych brutto wynosi mediana zarobków lekarzy; pielęgniarki zarabiają prawie trzy razy mniej - 5 tys. 900 zł, a fizjoterapeuci jeszcze mniej, bo 3 tys. 600 złotych - informuje "Dziennik Gazeta Prawna" w czwartek.

Stan wyjątkowy. Rada Ministrów przyjęła projekt ustawy o rekompensacie w wysokości 65 proc. utraconych dochodów, dla firm z obszaru objętego stanem wyjątkowym - poinformowało w środę w komunikacie Ministerstwo Administracji i Spraw Wewnętrznych.

Spór o Turów. Czescy uczestnicy negocjacji z Polską ws. Turowa przedstawili w środę ich stan komisji do spraw środowiska naturalnego Izby Poselskiej. Uznano, że w rokowaniach daleko się posunięto, ale wciąż są kwestie otwarte.

Wydarzy się w Polsce

Konferencje. W Karpaczu zakończy się XXX Forum Ekonomiczne z udziałem około 3 tysięcy gości. Na marginesie trzeciego dnia Forum Ekonomicznego premier Mateusz Morawiecki odbędzie spotkania dwustronne zarówno z szefem słoweńskiego, jak i ukraińskiego rządu. Premier weźmie dziś udział w wydarzeniu dotyczącym utworzenia Dolnośląskiej Doliny Wodorowej, a po południu spotka się z mediami.

Lex TVN. Senat, który dziś rozpoczyna dwudniowe posiedzenie, zajmie się nowelizacją ustawy o radiofonii i telewizji.

Wynagrodzenia. Senat zajmie się też nowelizacją ustawy o wynagrodzeniu osób zajmujących kierownicze stanowiska państwowe, która zakłada wzrost o 40 proc. wynagrodzenia prezydenta, wzrost wysokości diet dla radnych o 60 proc. oraz wzrost wynagrodzenia pracowników samorządowych.

Zdrowie. Senat zajmie się też nowelizacją ustawy o świadczeniach opieki zdrowotnej finansowanych ze środków publicznych. Celem regulacji jest przyspieszenie osiągnięcia poziomu 6 proc. produktu krajowego brutto (PKB) na ochronę zdrowia w 2023 r., a także określenie ścieżki dalszego wzrostu do 7 proc. PKB w 2027 r.

Budapeszt. Polska para prezydencka przebywa z wizytą na Węgrzech. 

Wydarzy się na świecie

Rzym. Wizyta przewodniczącego Rady Europejskiej Charlesa Michela, który spotka się z premierem Włoch Mario Draghim.

Watykan. Briefing w biurze prasowym na temat podróży papieża Franciszka do Budapesztu na zakończenie Międzynarodowego Kongresu Eucharystycznego i na Słowację w dniach od 12 do 15 września.

Sztokholm. Wizyta prezydenta Niemiec Franka-Waltera Steinmeiera z małżonką w Szwecji (do 9 września).

Grenoble. Sąd apelacyjny decyduje w sprawie siedmiu działaczy humanitarnych skazanych w 2018 r. za nielegalne pomaganie migrantom w przedostaniu się na terytorium UE.

Waszyngton. Wystąpienie prezydenta Joe Bidena na temat walki z wariantem Delta Covid-19.

Tokio. Konferencja prasowa MAEA na temat uwolnienia do morza skażonej wody zgromadzonej w elektrowni jądrowej w Fukushimie.

Kalendarium ekonomiczne 9 września 2021 r.

W środku nocy (3:30) na rynek trafią inflacyjne dane z Chin, gdzie w lipcu odnotowano kompletną anomalię cenową. Według oficjalnych statystyk ceny producentów (PPI) wzrosły aż o 9% rdr, podczas gdy ceny płacono przez konsumentów (CPI) ledwie o 1% rdr.

Na Starym Kontynencie gwoździem czwartkowego programu będzie decyzja Europejskiego Banku Centralnego (o 13:45) oraz zwyczajowa konferencja prasowa szefowej EBC (jak zwykle o 14:30). Rynek nie oczekuje zmiany polityki pieniężnej w eurolandzie, ale Christine Lagarde może zmierzyć się z niewygodnymi pytaniami o sensowność trzymania zerowych stóp procentowych przy inflacji HICP o połowę przekraczającej cel EBC. O 15:00 zacznie się z kolei konferencja prezesa NBP dla wyselekcjonowanych dziennikarzy.

Na kolację dostaniemy całą serię wystąpień publicznych oficjeli amerykańskiej Rezerwy Federalnej. Według kalendarium głos zabiorą szefowie Fedu z Chicago, San Francisco, Nowego Jorku, Bostonu oraz Minneapolis. Rynek będzie się w nich doszukiwał wskazówek w sprawie harmonogramu ograniczenia programu skupu obligacji (QE).

Podsumowanie sesji

Polska: Spadki na GPW. W dół KGHM i CD Projekt

USA: Trzecia z rzędu spadkowa sesja Dow Jonesa

Zobacz tabele notowań | Aktualne notowania kontraktów na indeksy

Kalendarium giełdowe

INTERCARS - Wyniki spółek - Publikacja raportu za I półrocze 2021 roku.

FERRO - Dywidendy - Dzień ustalenia prawa do dywidendy 2,20 zł na akcję.

PEKABEX - Wyniki spółek - Publikacja skonsolidowanego raportu za I półrocze 2021 roku.

EUROTEL - Wyniki spółek - Publikacja skonsolidowanego raportu za I półrocze 2021 roku.

GRUPAAZOTY - Wyniki spółek - Publikacja rozszerzonego skonsolidowanego raportu za I półrocze 2021 roku.

PEKAO - Dywidendy - Pierwszy dzień notowań bez dywidendy 3,21 zł na akcję.

Pełne kalendarium spółkowe | Wiadomości z rynków | Komunikaty ESPI

#TegoDnia 9 września

1791 – Stolica USA otrzymała nazwę Waszyngton.

1911 – Zniesiono ograniczenia budowlane na esplanadach fortecznych w zlikwidowanej 16 sierpnia carskiej Twierdzy Warszawa. Rozpoczęła się rozbudowa miasta.

1939 – Rozpoczęła się bitwa nad Bzurą

1948 – Proklamowano Koreańską Republikę Ludowo-Demokratyczną.

1972 – Podczas salonu motoryzacyjnego w Turynie odbyła się oficjalna prezentacja Fiata 126.

1978 – Kopalnia soli Wieliczka została wpisana na Listę Światowego Dziedzictwa UNESCO.

1993 – Utworzono Biebrzański Park Narodowy.

Źródła: PAP, Investing.com, Wikipedia

Źródło:
Adam Torchała
Adam Torchała
redaktor Bankier.pl

Redaktor zajmujący się rynkami kapitałowymi. Zdobywca tytułu Herosa Rynku Kapitałowego 2018 przyznanego przez Stowarzyszenie Inwestorów Indywidualnych. Swoją uwagę skupia głównie na Giełdzie Papierów Wartościowych w Warszawie, gdzie trzyma rękę na pulsie nie tylko całego rynku, ale także poszczególnych spółek. Z uwagą śledzi również ogólnogospodarcze wydarzenia w kraju i poza jego granicami.

Tematy
Karta kredytowa - wygodny dostęp do dodatkowych pieniędzy

Karta kredytowa - wygodny dostęp do dodatkowych pieniędzy

Komentarze (0)

dodaj komentarz

Powiązane: Zapowiedź dnia

Polecane

Najnowsze

Popularne

Ważne linki