REKLAMA

Inflacja w strefie euro wystrzeliła. Cel EBC mocno przekroczony

2021-08-31 11:01
publikacja
2021-08-31 11:01
Inflacja w strefie euro wystrzeliła. Cel EBC mocno przekroczony
Inflacja w strefie euro wystrzeliła. Cel EBC mocno przekroczony
fot. M-Foto / / Shutterstock

Sierpień przyniósł silny wzrost inflacji cenowej w strefie euro. Inflacja HICP z impetem przebiła cel inflacyjny EBC, osiągając najwyższą wartość od niemal 10 lat.

Inflacja HICP w strefie euro wyniosła w sierpniu aż 3,0 rdr – wynika ze wstępnych szacunków Eurostatu. Był to odczyt wyższy od 2,7% oczekiwanych przez ekonomistów oraz zdecydowanie wyższy niż 2,2% odnotowane w lipcu.

Eurostat

W ten sposób inflacja HICP w strefie euro znalazła się daleko powyżej celu Europejskiego Banku Centralnego. EBC oficjalnie życzy sobie deprecjacji wspólnotowego pieniądza w tempie „blisko, ale poniżej 2% rocznie”.  To także najwyższy odczyt od jesieni 2011 roku, gdy wskaźnik ten zatrzymał się na 3,0%. Aby zaobserwować wyższe wartości, trzeba by cofnąć się do roku 2008.

Sierpniowy wystrzał inflacji w decydującej mierze napędziły galopujące ceny paliw. Wzrost cen w kategorii „energia” wyniósł bowiem aż 15,4% rdr. Po wyłączeniu żywności i energii (to tzw. inflacja bazowa) wskaźnik HICP wzrósłby tylko o 1,6% rdr. Warto jednak zwrócić uwagę na przyspieszenie dynamiki cen w kategorii dóbr przemysłowych, gdzie odnotowano w sierpniu cen o 2,7% rdr wobec 0,7% w lipcu.

Cała Europa przeżywa silne ożywienie gospodarcze po zeszłorocznej zapaści wywołanej antycovidowymi restrykcjami zabraniającymi prowadzenia wybranych rodzajów działalności gospodarczej. Rosnąca presja cenowa jest więc nie tylko efektem niskiej bazy sprzed roku, ale też realizacji potężnego odroczonego popytu, któremu przedsiębiorcy nie są w stanie sprostać.

Opublikowane w środę przez Eurostat dane mają charakter wstępny i nie zawierają informacji o wysokości inflacji HICP w poszczególnych krajach Unii. Przez poprzednie miesiące inflacyjnymi liderami Europy były Węgry oraz Polska, które jednak w lipcu zostały minimalnie wyprzedzone przez Estonię.

To się jednak może zmienić już w sierpniu. Główny Urząd Statystyczny poinformował, że inflacja CPI wyniosła w Polsce aż 5,4%, osiągając najwyższy poziom od ponad 20 lat. Więcej o tym piszemy w artykule zatytułowanym „Mamy najwyższą inflację od 20 lat”.

Należy zaznaczyć, że inflacja HICP jest odmienną miarą wzrostu cen od najpopularniejszego i stosowanego przez GUS wskaźnika CPI. O różnicach między wskaźnikami pisaliśmy w artykule „Jak GUS mierzy inflację? Statystycy wyjaśniają”. W skrócie: obie miary stosują nieco odmienny system wag i uwzględniają nieco inny zakres wydatków.

KK

Źródło:
Tematy

Znajdź dla siebie najlepsze konto premium!

Advertisement

Komentarze (17)

dodaj komentarz
kamil_mauel
Panie Krzyśku, proszę poprawić:
ECB w lipcu zmienił cel inflacyjny z: “blisko, ale poniżej 2% rocznie” na “symetryczne 2% w średnim terminie”.
Oznacza to akceptację chwilowych wyższych odczytów, bo do tej pory były poniżej. To samo w 2019 r. wyrzeźbił FED a nieoficjalnie nawet NBP (przy zakresie 2.5%+-1%).
(usunięty)
(wiadomość usunięta przez moderatora)
sonmi451
Sobie już inflację w podwyżkach uwzględnili za pieniądze kasjerek i emerytury nas wszystkich i przez zadłużenie państwa. dla nich inflacja od początku nie była przejściowa Szkoda tylko że społeczeństwo wielokrotnie wypowiedziało się że jest przeciwko podwyżkom dla polityków Ale kogo to obchodzi suweren konstytucja Sobie już inflację w podwyżkach uwzględnili za pieniądze kasjerek i emerytury nas wszystkich i przez zadłużenie państwa. dla nich inflacja od początku nie była przejściowa Szkoda tylko że społeczeństwo wielokrotnie wypowiedziało się że jest przeciwko podwyżkom dla polityków Ale kogo to obchodzi suweren konstytucja demokracja przedstawicielska bzdura na kołach A niech się wali. A najlepszy glapiński: dostał podwyżkę pensji pomimo że kompletnie nie zrealizował Konstytucyjnego celu NBP jakim jest dbanie o inflację pod kontrolą. To co zrobił to coś wręcz przeciwnego . po prostu masakra
jenak
I teraz wyobraźmy sobie, w ten bałagan, czyli zlikwidowanie ludzkich oszczędność. Prawdopodobnie rozruchy, ma wejść zielony ład. Czyli likwidacja przemysłu. Podrożenie energii. Masowe bezrobocie.
jenak
Glapa, to twoja robota. W każdym bądź razie Forum bankiera tak uważa.
samsza
robot nie jest winien, tylko ten co nim kieruje...
loool
Pozbywac sie fiatow, kupowac CHF , zloto, srebro i krypto. Niech sie bujają z papierkami
jas2 odpowiada michalx
Ale spekuluje się nim prawie jak kryptowalutami.

Powiązane

Polecane

Najnowsze

Popularne

Ważne linki