REKLAMA

Medyczne nierówności. Lekarze zarabiają lepiej

2021-09-09 06:52
publikacja
2021-09-09 06:52
Medyczne nierówności. Lekarze zarabiają lepiej
Medyczne nierówności. Lekarze zarabiają lepiej
fot. Halfpoint / / Shutterstock

16 tys. 700 złotych brutto wynosi mediana zarobków lekarzy; pielęgniarki zarabiają prawie trzy razy mniej - 5 tys. 900 zł, a fizjoterapeuci jeszcze mniej, bo 3 tys. 600 złotych - informuje "Dziennik Gazeta Prawna" w czwartek. Podaje też, że lekarki zarabiają średnio 66 proc. tego co lekarze.

Dziennik publikuje wyniki analizy, którą przeprowadził Polski Instytut Ekonomiczny na podstawie danych Ministerstwa Finansów o podatkach za 2019 rok. Przychody obejmują wszystkie zarobki pracowników medycznych, niekoniecznie te związane z opieką zdrowotną.

W każdym z zawodów o wiele lepiej zarabiają mężczyźni, a przeanalizowano obok lekarzy sytuację finansową fizjoterapeutów, pielęgniarek, położnych i dentystów.

Największą dysproporcję zanotowano wśród lekarzy. Mediana przychodu lekarek – 13 tys. 900 zł – stanowi niecałe 66 proc. mediany przychodu lekarzy – 21 tys. 200 zł. Z analizy wynika, że przeciętne zarobki dentystów to 11 tys. 300 zł, diagnostów 6 tys. zł, położnych 5 tys. 700 zł, a fizjoterapeutów - 3 tys. 600 zł.

Dziennik zwraca uwagę, że wyraźne różnice widać w podziale na płeć (mężczyźni zarabiają więcej), ale także w podziale na wiek. Zgodnie z przewidywaniami mniej zarabiają młodzi lekarze. Mediana zarobków tych przed 29. rokiem życia, czyli najczęściej przed specjalizacją, wynosiła ok. 9 tys. zł. Najlepszymi przychodami mogły się pochwalić osoby między 50 a 64 rokiem życia, które zarabiają mniej więcej 21 tys. 800 zł brutto miesięcznie.

Jak podkreślają autorzy opracowania, pracownicy zawodów medycznych zazwyczaj czerpią przychody z wielu źródeł i często pracują więcej niż 40 godzin tygodniowo.

Z informacji "Dziennika Gazety Prawnej" wynika, że resort zdrowia przygląda się zarobkom lekarzy m.in. przy okazji pojawiających się postulatów finansowych w związku z zapowiadanym na sobotę protestem środowisk medycznych. Gazeta przypomina, że ministerstwo nie planuje podwyżek dla lekarzy, za to we wtorek zapowiedziało podwyżkę dla ratowników medycznych. Z dodatkowych pieniędzy mają skorzystać także pracownicy nieetatowi. (PAP)

Autor: Mieczysław Rudy

rud/ robs/

Źródło:PAP
Tematy
Nawet 360 zł z Kontem 360° w Banku Millennium

Nawet 360 zł z Kontem 360° w Banku Millennium

Komentarze (10)

dodaj komentarz
iandrew
"W każdym z zawodów o wiele lepiej zarabiają mężczyźni" - ta narracja nie wytrzymuje twardych danych, gdy policzy się zarobki na przepracowaną godzinę.
iandrew
PS. Jakby było inaczej to każdy pracodawca WOLAŁBY i zatrudniał tylko kobiety - bo po co płacić więcej za prostatę i testosteron?
wgc odpowiada iandrew
Do tego trzeba dodać że wyrównanie płac oprócz zwalczania dumpingu cenowego ma na celu zdjęcie z mężczyzn społecznych oczekiwań że to oni mają zarabiać na rodzinę. W przypadku wyrównania płac w gospodarce nie będzie można takich oczekiwań wysuwać odpowiedzialność za zapewnienie materialnego bytu rodzinie spoczywać Do tego trzeba dodać że wyrównanie płac oprócz zwalczania dumpingu cenowego ma na celu zdjęcie z mężczyzn społecznych oczekiwań że to oni mają zarabiać na rodzinę. W przypadku wyrównania płac w gospodarce nie będzie można takich oczekiwań wysuwać odpowiedzialność za zapewnienie materialnego bytu rodzinie spoczywać będzie po równi na obydwu partnerach a nie w większym stopniu na mężczyźnie. I ten partner który będzie mniej zarabiał będzie po prostu mniej dbał o rodzinne. Przełoży się to także na stosowaną praktykę prawa rodzinnego.
iandrew odpowiada wgc
"społecznych oczekiwań że to oni mają zarabiać na rodzinę" - to nie są społeczne oczekiwania, tylko NATURA. Kobieta rodzi dziecko, nie facet. Lewica promuje presję na kobiety, aby próbowały robić karierę a zaniechały szczęścia w rodzinie. To nie jest naturalne. Koniec końców kto będzie nieszczęśliwy?"społecznych oczekiwań że to oni mają zarabiać na rodzinę" - to nie są społeczne oczekiwania, tylko NATURA. Kobieta rodzi dziecko, nie facet. Lewica promuje presję na kobiety, aby próbowały robić karierę a zaniechały szczęścia w rodzinie. To nie jest naturalne. Koniec końców kto będzie nieszczęśliwy? Kobieta która przy 40-tce się zorientuje, że jednak dziecka jej brakuje, bo dyrektorem i tak nie będzie (średnia firma potrzebuje może 4 max i są to terminalne etaty),
hal9ooo
Podaje też, że lekarki zarabiają średnio 66 proc. tego, co lekarze.

...ale czy za tą samą pracę - obowiązki i czas pracy ...bo jak lekarze biodra dyżury aby utrzymać rodzina a lekarki w tym czasie wracają do domów dziećmi się opiekować szanowne panie pracują mniej ...miałyby otrzymywać średnio to samo
Podaje też, że lekarki zarabiają średnio 66 proc. tego, co lekarze.

...ale czy za tą samą pracę - obowiązki i czas pracy ...bo jak lekarze biodra dyżury aby utrzymać rodzina a lekarki w tym czasie wracają do domów dziećmi się opiekować szanowne panie pracują mniej ...miałyby otrzymywać średnio to samo wynagrodzenie?

...nowa red. naczelna bankiera Malwina Wrotniak ma straszne kompleksy ...to już któryś z kolei artykuł szczujący jednych na drugich
hal9ooo
no oczywiście brutto ...robi większe wrażenie
qonradx
Nigdy nie spotkałem kobiety Chirurga
hal9ooo
Czy GP wspomniała, że są to pensje za 200h miesięcznie z obowiązkowymi 24h dyżurami?
Czy GP wspomniała, że lekarz musi uczyć się 13 lat po maturze (6 studia + 2 starz + 5 specjalizacja)
Czy GP wspomniała, że każdy może zostać lekarzem (nawet pielęgniarka) po ukończeniu wyżej wymienionej ścieżki kształcenia?
Czy GP wspomniała, że są to pensje za 200h miesięcznie z obowiązkowymi 24h dyżurami?
Czy GP wspomniała, że lekarz musi uczyć się 13 lat po maturze (6 studia + 2 starz + 5 specjalizacja)
Czy GP wspomniała, że każdy może zostać lekarzem (nawet pielęgniarka) po ukończeniu wyżej wymienionej ścieżki kształcenia?

...cóż kolejny artykuł z serii "bankier szczuje" ...nie było na dzisiaj zleceń od budowlańców na "artykuł" o galopujących cenach ziemi / domów / mieszkań?
itso_cien_na_sciane
lekarze nie zasługują na takie wysokie pensje ! nie protestują ! wspierają rząd w oszustwie corwidowym ! a ludzie i tak umierają reszta personelu zapiernicza na ich wysokie pensje !

zabrać im pieniądze !

Powiązane: Zarobki personelu medycznego

Polecane

Najnowsze

Popularne

Ważne linki