REKLAMA

Zapowiedź dnia - 6 maja 2021 r.

Michał Żuławiński2021-05-06 07:27analityk Bankier.pl
publikacja
2021-05-06 07:27
Zapowiedź dnia - 6 maja 2021 r.
Zapowiedź dnia - 6 maja 2021 r.
/ Bankier.pl

Przed nami czwartek, 6 maja, 126. dzień roku. Oto zapowiedź najważniejszych wydarzeń dnia oraz krótka lista tematów, o których warto wiedzieć od samego rana.

Tematy dnia

Wynagrodzenia nauczycieli. Związki zawodowe nadal walczą o podwyżki. Od 2800 do 4046 zł brutto minimalnie zarabiają nauczyciele w Polsce. Związki zawodowe walczą o podwyżki albo o uzależnienie stawek za wynagrodzenie od minimalnej lub średniej krajowej.

Analitycy: Złoty nie odzyska mocy przed 2023 rokiem. Rynkowy konsensus zakłada niewielkie umocnienie złotego w drugim półroczu. Lecz mało kto oczekuje, aby kurs euro powrócił do przedcovidowych poziomów przed rokiem 2023.

Sasin: Robimy wszystko, aby uniknąć podwyżek cen energii. Robimy wszystko, aby uniknąć podwyżek za energię w związku z rosnącymi cenami uprawnień do emisji CO2 - zadeklarował w środę wicepremier Jacek Sasin.

RPP sygnalizuje realną możliwość podwyżek stóp w 2022 roku [Opinia]. Poprzez zmiany w komunikacie RPP sygnalizuje realną możliwość podwyżek stóp w 2022 r. - oceniają ekonomiści. Jak zauważają, RPP nie wskazała, jak zamierza się ustosunkować do inflacji powyżej celu.

Kredyty hipoteczne ze stałym oprocentowaniem w kolejnym banku. Rośnie grupa banków, które proponują klientom kredyty hipoteczne z okresowo stałą stopą oprocentowania. Do 5 instytucji gotowych na spełnienie wymogów nadzoru dołączył BNP Paribas Bank.

Do szczytu Biden-Putin dojdzie prawdopodobnie w czerwcu. Prezydenci USA i Rosji, Joe Biden i Władimir Putin, dążą do spotkania w czerwcu - pisze dziennik "Washington Post".

Biden za zawieszeniem praw własności intelektualnej do szczepionek przeciw COVID-19. Prezydent USA wyraził w środę poparcie dla odstąpienia od zasad Światowej Organizacji Handlu (WTO) i zawieszenia praw własności intelektualnej firm farmaceutycznych do szczepionek przeciw koronawirusowi.

Wydarzy się w Polsce

Kongres 590. Dziś drugi i ostatni dzień Kongresu 590, podczas którego zaplanowano panele i debaty m.in. o bezpieczeństwie zdrowotnym i ekologii, społeczeństwie, gospodarce. Kongres rozpocznie się wystąpieniem premiera Mateusza Morawieckiego (09:30).

Prezydent. Dziś o 13:00 w Pałacu Prezydenckim prezydent Andrzej Duda powoła Radę ds. Społecznych. Według wiceszefa Kancelarii Prezydenta Piotra Ćwika działania nowej Rady obejmą całość kwestii dotyczących polityki społecznej m.in. seniorów i osób z niepełnosprawnością.

Matury. Dziś rano na maturze będzie egzamin z języka angielskiego na poziomie podstawowym. Egzamin pisemny na poziomie podstawowym z wybranego języka obcego nowożytnego jest obowiązkowy. Od lat angielski jest najczęściej wybieranym językiem obcym. Po południu będzie egzamin z historii sztuki. Nie jest obowiązkowy.

Szczepienia. Zgodnie z harmonogram szczepień w czwartek przyszła kolej na rejestrację osób w wieku 28 i 29 lat, które w I kwartale nie zgłosiły chęci zaszczepienia. To urodzeni w latach 1992-1993. Od piątku będą mogły to zrobić trzy kolejne roczniki.

Susza. 09:30 Seminarium online pt. "Przeciwdziałanie suszy", z udziałem m.in. Michała Kurtyki – ministra klimatu i środowiska

Wydarzy się na świecie

Luksemburg. Rzecznik Trybunału Sprawiedliwości Unii Europejskiej wyda opinię w sprawie skargi Komisji Europejskiej przeciwko Polsce, dotyczącej systemu dyscyplinarnego dla sędziów. KE poinformowała 10 października 2019 r., że kieruje skargę do TSUE, "aby chronić sędziów przed kontrolą polityczną". Jak uzasadniała Komisja, nowy system środków dyscyplinarnych nie zapewnia niezależności i bezstronności Izby Dyscyplinarnej Sądu Najwyższego, w skład której wchodzą wyłącznie sędziowie wybrani przez Krajową Radę Sądownictwa; tę z kolei powołuje Sejm w procedurze o charakterze politycznym.

Bruksela. Posiedzenie Rady ds. Zagranicznych (obronność). Szef unijnej dyplomacji Josep Borrell poinformuje ministrów obrony państw UE o bieżących sprawach, w tym dotyczących Sahelu, Ukrainy, Mozambiku i operacji IRINI.

Bruksela. Podczas nieformalnego roboczego lunchu ministrowie obrony państw UE wymienią poglądy z sekretarzem generalnym NATO Jensem Stoltenbergiem.

Kijów. Sekretarz Stanu USA Antony Blinken z wizytą na Ukrainie. Spotka się m.in. z prezydentem Wołodymyrem Zełenskim, premierem Denysem Szmyhalem, ministrem spraw zagranicznych Dmytrem Kułebą i zwierzchnikiem Cerkwi Prawosławnej Ukrainy metropolitą Epifaniuszem. Blinkenowi towarzyszy podsekretarz stanu ds. politycznych Victoria Nuland.

Szkocja, Walia. Wybory do tamtejszych parlamentów.

Anglia. Wybory uzupełniające do Izby Gmin w Hartlepool na północnym-wschodzie Anglii, a także wybory lokalne, w tym wybory burmistrza i zgromadzenia Londynu.

Lake Charles, Luizjana. Wizyta prezydenta Joe Bidena.

Berlin. Petersberski Dialog Klimatyczny (do 7 maja). Wśród mówców - sekretarz generalny ONZ Antonio Guterres.

Berlin. Rozmowy ministrów spraw zagranicznych Niemiec i Turcji, Heiko Maasa i Mevluta Cavusoglu.

Bejrut. Minister spraw zagranicznych Francji Jean-Yves Le Drian z wizytą w Libanie.

Watykan. Zaprzysiężenie 34 rekrutów Gwardii Szwajcarskiej. Ceremonia odbędzie się w reżimie sanitarnym.

Watykan. Prezentacja orędzia papieża Franciszka na 107. Światowy Dzień Migranta i Uchodźcy.

Florencja. Początek 10. edycji międzynarodowej konferencji Stan Unii z udziałem m.in. przedstawicieli instytucji Unii Europejskiej. Tym razem forum to będzie obradować zdalnie. Odbędzie się debata na temat ochrony praworządności, w której będzie uczestniczył ustępujący rzecznik praw obywatelskich Adam Bodnar (do 8 maja).

Kalendarium ekonomiczne 6 maja 2021 r.

08:00 - Niemcy - Zamówienia w przemyśle m/m (3/2021)

11:00 - UE - Sprzedaż detaliczna (3/2021)

13:00 - BoE - Wielka Brytania - Stopy procentowe BoE (5/2021)

14:30 - USA - Tygodniowe dane o bezrobociu

Podsumowanie sesji

Polska: Wielkie otwarcie na akcjach CCC i LPP. WIG20 mocno w górę

USA: Nasdaq w dół drugi dzień z rzędu. Rekord Dow Jonesa

Zobacz tabele notowań | Aktualne notowania kontraktów na indeksy |

Kalendarium giełdowe

09:00 - VERCOM - Debiut na rynku głównym GPW

09:30 - ASBIS - Konferencja wynikowa Spółki

09:30 - PEKAO - Konferencja wynikowa Spółki

10:00 - FEERUM - Konferencja wynikowa Spółki

10:00 - NETIA - Konferencja wynikowa Spółki

KETY, INGBSK – Publikacja raportu za I kwartał 2021 r.

PEPCO – Rozpoczęcie przyjmowania zapisów dla inwestorów indywidualnych.

ZYWIEC – Wypłata dywidendy 16 zł na akcję.

JJAUTO PEIXIN, FENGHUA - Wykluczenie akcji spółki z obrotu na GPW

Pełne kalendarium spółkowe | Wiadomości z rynków | Komunikaty ESPI

#TegoDnia 6 maja

1543 – Odbył się ślub króla Zygmunta II Augusta z Elżbietą Habsburżanką.

1840 – W Wielkiej Brytanii w obiegu oficjalnym pojawił się pierwszy znaczek pocztowy (tzw. Penny Black).

1851 – Amerykanin John Gorrie opatentował maszynę do produkcji sztucznego lodu.

1889 – W Paryżu rozpoczęła się Wystawa Światowa. Wybudowana z tej okazji Wieża Eiffla została oficjalnie udostępniona publiczności.

1937 – Niemiecki sterowiec „Hindenburg“ spłonął podczas cumowania na lotnisku w Lakehurst w amerykańskim stanie New Jersey.

1945 – Skapitulował Wrocław (Festung Breslau), jedna z ostatnich twierdz III Rzeszy.

1985 – Premiera komedii kryminalnej Vabank II, czyli riposta w reżyserii Juliusza Machulskiego.

1994 – Otwarto Eurotunel łączący Wielką Brytanię z kontynentem europejskim.

1997 – Bank Anglii uzyskał niezależność od politycznej kontroli.

1998 – Steve Jobs zaprezentował pierwszy komputer iMac.

2001 – Przebywający w Damaszku Jan Paweł II jako pierwszy papież odwiedził meczet.

2009 – U 58-letniej mieszkanki Tarnobrzega, która powróciła z USA, potwierdzono pierwszy w kraju przypadek zarażenia wirusem świńskiej grypy.

Źródła: PAP, Investing.com, Wikipedia

Źródło:
Michał Żuławiński
Michał Żuławiński
analityk Bankier.pl

Redaktor prowadzący działu Rynki Bankier.pl. Wraz z zespołem śledzi bieżące wydarzenia na polskiej giełdzie i globalnych rynkach finansowych, analizuje dane gospodarcze z kraju i ze świata, monitoruje politykę banków centralnych itp. Miłośnik nowych technologii, zarówno w obszarze mediów, jak i szeroko pojętego inwestowania. Laureat nagrody specjalnej w konkursie dla dziennikarzy ekonomicznych Narodowego Banku Polskiego im. Władysława Grabskiego. Tel: 604 678 518

Tematy
Kredyt dla firm do 350 tys. na dowolny cel z decyzją online nawet w 10 minut

Kredyt dla firm do 350 tys. na dowolny cel z decyzją online nawet w 10 minut

Advertisement

Komentarze (2)

dodaj komentarz
piotex
Dziękuję, super robota :)
stachsgh
A takie coś może wydarzyć się w....
https://www.youtube.com/watch?v=oVrdIXQ2g30

A nauczyciele niech się wezmą do roboty.

Powiązane: Zapowiedź dnia

Polecane

Najnowsze

Popularne

Ważne linki