REKLAMA

Sasin: Robimy wszystko, aby uniknąć podwyżek cen energii

2021-05-05 22:37
publikacja
2021-05-05 22:37
Sasin: Robimy wszystko, aby uniknąć podwyżek cen energii
Sasin: Robimy wszystko, aby uniknąć podwyżek cen energii
fot. Sunshine Studio / / Shutterstock

Robimy wszystko, aby uniknąć podwyżek za energię w związku z rosnącymi cenami uprawnień do emisji CO2 - zadeklarował w środę wicepremier Jacek Sasin. Zwrócił jednak uwagę, że w tej sprawie konieczne będzie porozumienie z Komisją Europejską.

W środę wicepremier i minister aktywów państwowych Jacek Sasin był pytany na antenie Polsat News, czy w związku z drożejącymi uprawnieniami do emisji CO2 czekają nas w Polsce drastyczne podwyżki opłat za prąd i energię cieplną.

We wtorek po raz pierwszy w historii cena uprawnień do emisji CO2 w Unii Europejskiej przekroczyła 50 euro za tonę. Od początku roku ceny praw do emisji wzrosły o ponad 50 proc. Przed rokiem cena wynosiła ok. 20 euro za tonę. Eksperci szacują, że do końca tej dekady ceny uprawnień mogą sięgnąć nawet ok. 90 euro za tonę.

"Rzeczywiście mamy do czynienia z gwałtownym wzrostem opłat za emisje CO2. To jest bardzo trudna dla Polski i dla polskiej gospodarki sytuacja, ponieważ mamy wciąż, pomimo wielu działań, które zostały podjęte, energetykę opartą przede wszystkim o węgiel" - przyznał wicepremier.

Szef resortu aktywów państwowych zapewnił, że rząd prowadzi działania mające zapobiec podwyżkom cen energii.

"Właśnie w MAP przygotowaliśmy cały projekt transformacji sektora energetycznego. Zakłada oddzielenie tych aktywów węglowych od spółek energetycznych, danie tym spółkom możliwości inwestowania, pozyskiwania finansowania dla szybkich inwestycji w inne źródła energii niż węgiel, czyli przejściowo w energetykę gazową, energetykę odnawialną, offshore (morskie farmy wiatrowe - PAP) w przyszłości również w energetykę jądrową, co spowoduje, że unikniemy tych złych konsekwencji polityki klimatycznej UE" - powiedział wicepremier.

Sasin dodał, że według ekspertów, gdyby Polska nie podjęła żadnych działań w kierunku transformacji energetyki, to w bardzo krótkim czasie wzrost cen energii dla polskich rodzin byłby bardzo odczuwalny, a rachunki wzrosłyby rocznie o 250 zł.

Pytany, czy może zapewnić, że w ciągu najbliższych lat nie będzie drastycznych podwyżek cen energii, wicepremier odpowiedział, że "robimy wszytko, by tych podwyżek dzisiaj uniknąć".

"Nie jestem oczywiście w stanie przewidzieć, jaka będzie dalsza polityka klimatyczna UE, bo widzimy, że zmienia się ona bardzo szybko i rzeczywistość, w której byliśmy jeszcze dwa-trzy lata temu, była inna, dziś jest inna, te ceny są dużo wyższe (...). Ja mogę zapewnić jedno, że my robimy wszystko, żeby wygrać ten wyścig, żebyśmy szybciej zdołali przestawić naszą energetykę na te inne źródła, które pozwolą Polakom korzystać z taniej energii i nie dać się dogonić tym rosnącym cenom emisji" - powiedział.

Wicepremier zwrócił uwagę, że konieczne będzie porozumienie z KE, byśmy mogli energetykę węglową utrzymywać przez niezbędny czas bez drastycznego podwyższania cen za energię dla konsumentów.

W połowie kwietnia resort aktywów złożył wniosek o wpisanie do wykazu prac rządu programu transformacji sektora elektroenergetycznego, zakładającego, że do Narodowej Agencji Bezpieczeństwa Energetycznego (NABE) trafią aktywa związane z wytwarzaniem energii z węgla od PGE, Tauronu i Enei. Obecnie grupy te są właścicielami 70 bloków węglowych.

W lutym w resorcie klimatu i środowiska powołano zespół ds. wsparcia odbiorcy wrażliwego energii elektrycznej i gazu ziemnego oraz redukcji ubóstwa energetycznego. Według MKiŚ ma on zaproponować "optymalne rozwiązania, bazujące na już funkcjonujących i nowych środkach ochrony odbiorców wrażliwych". Minister Michał Kurtyka informował, że w połowie roku należy się spodziewać propozycji zmian legislacyjnych w tej sprawie.

autor: Michał Boroń

Źródło:PAP
Tematy
Kredyt dla firm do 350 tys. na dowolny cel z decyzją online nawet w 10 minut

Kredyt dla firm do 350 tys. na dowolny cel z decyzją online nawet w 10 minut

Advertisement

Komentarze (22)

dodaj komentarz
itso_agresja_indukowana
ciekawe co znowu s.......
lilly
Towarzyszu SASIN
W mojej firmie, z powodu opłaty mocowej +39% już dziś oraz następne 40% zapowiedziane na kolejny rok.
jpelerj
Chcemy +. Ale jak zwykle nam się nie uda, więc kochani Polacy, przygotujcie sie na podwyżki.
samsza
Podpisują coraz ambitniejsze zobowiązania redukcji emisji CO2, ale dlatego, żeby było czysto i klimat uratowany.
A ceny, cóż, rosną same z siebie...
samsza
Kurtyka: To ja zaprosiłem Thunberg do Katowic na COP24.

Mamy ministrów, oszołomów, to potem to mamy w cenach.
antek10
NBP tez robi wszystko aby inflacja nie szła w górę . PIIINOOOKKIIIIEEEEEE :-)
300_pala
Po latach błędów i wypaczeń wracamy do OZE……
pozhoga
A wracajcie. Tylko nie ciągnijcie na dno za sobą normalnych ludzi.
300_pala odpowiada pozhoga
Za późni Górnictwo robi to od 30 lat.
Wystarczyło w 2003 sprywatyzować.... zamiast ładować kasę w trupa
marxs
"Dług naszego kraju rósł od lat, lecz znacznie wolniej. Prognozowany wzrost o 433 miliardy złotych w latach 2020-21 odpowiada przyrostowi zadłużenia zanotowanemu w ciągu wcześniejszych 11 lat. W przeliczeniu na jednego mieszkańca Polski dług na koniec roku wyniesie około 39 tysięcy złotych, przy czym aż 11 tysięcy "Dług naszego kraju rósł od lat, lecz znacznie wolniej. Prognozowany wzrost o 433 miliardy złotych w latach 2020-21 odpowiada przyrostowi zadłużenia zanotowanemu w ciągu wcześniejszych 11 lat. W przeliczeniu na jednego mieszkańca Polski dług na koniec roku wyniesie około 39 tysięcy złotych, przy czym aż 11 tysięcy z tej kwoty zostanie "wypracowane" wyłącznie w latach 2020-21."-Interia.pl

Powiązane: Podwyżki cen prądu

Polecane

Najnowsze

Popularne

Ważne linki