REKLAMA

Zapowiedź dnia - 6 grudnia 2021 r.

Michał Żuławiński2021-12-06 07:27analityk Bankier.pl
publikacja
2021-12-06 07:27
Zapowiedź dnia - 6 grudnia 2021 r.
Zapowiedź dnia - 6 grudnia 2021 r.
/ Bankier.pl

Przed nami poniedziałek, 6 grudnia, 340. dzień roku. Oto zapowiedź najważniejszych wydarzeń dnia oraz krótka lista tematów, o których warto wiedzieć od samego rana.

Tematy dnia

„Uczucie niemocy”, czyli co nas denerwuje w hipotekach. Tylko 14 proc. przebadanych przez EY kredytobiorców hipotecznych nie spotkało się z żadnym problemem podczas starania o finansowanie nieruchomości.

"Jest to splunięcie w twarz". Pracownicy Kauflandu domagają się podwyżek i będą protestować. Pracownicy Kauflandu zapowiedzieli manifestację. Domagają się podwyżek, komisji antymobbingowej oraz zwiększenia zatrudnienia, ale przede wszystkim spotkania, które zostało odwołane.

Tym będą żyły rynki: Krajobraz przed i po decyzji RPP. Nowy tydzień podzielić można na dwie niemal równe części – przed środowym posiedzeniu Rady Polityki Pieniężnej, i po nim. Na GPW św. Mikołaj przyniesie dwa spore debiuty.

Prezes Pekao: Inflacja uderza w te kraje, gdzie jest dobra koniunktura. Inflacja uderza w te kraje, gdzie jest dobra koniunktura - powiedział w niedzielę w radiowej Jedynce prezes Pekao Leszek Skiba.

Cios w prosumenta, czyli zmiany w przepisach o fotowoltaice. W efekcie zmiany przepisów impet rozwoju fotowoltaiki prosumenckiej w Polsce spadnie o połowę - pisze poniedziałkowa "Rzeczpospolita".

Polska i kraje bałtyckie mogą wydać środki UE na budowę ogrodzenia na granicy. Polska i kraje bałtyckie będą mogły przeznaczyć środki UE z budżetu na 2022 r. na budowę ogrodzenia na granicy.

Wydarzy się w Polsce

Cyfryzacja. Pięciodniowy Szczyt Cyfrowy ONZ rozpoczyna się dziś w Katowicach. W międzynarodowym spotkaniu udział wezmą m.in. przedstawiciele ONZ, rządów, organizacji pozarządowych i biznesu z całego świata. Do udziału w wydarzeniu (na miejscu i online) zarejestrowało się ok. 5,7 tys. osób.

Parlament. 09:00 Otwarcie XI Sesji Zgromadzenia Parlamentarnego Sejmu i Senatu Rzeczypospolitej Polskiej, Sejmu Republiki Litewskiej i Rady Najwyższej Ukrainy.

Senat. 09:45 - spotkanie marszałka Senatu Tomasza Grodzkiego z przewodniczącym Rady Najwyższej Ukrainy Rusłanem Stefanczukiem.

10:35 - spotkanie marszałka Senatu Tomasza Grodzkiego z Przewodniczącą Sejmu Republiki Litewskiej Viktoriją Čmilyte-Nielsen.

S19. 14:00 Konferencja prasowa z udziałem ministra infrastruktury Andrzeja Adamczyka oraz wiceministra infrastruktury Rafała Webera w związku z udostępnieniem do ruchu 3 odcinków drogi ekspresowej S19, szlaku Via Carpatia w województwie podkarpackim.

Wydarzy się na świecie

Ateny. W ostatnim dniu wizyty w Grecji papież Franciszek spotka się rano z młodzieżą w szkole urszulanek. Około południa powróci do Rzymu.

Bruksela. Posiedzenie Rady UE ds. Zatrudnienia, Polityki Społecznej, Zdrowia i Ochrony Konsumentów. Ministrowie będą dążyć do wypracowania ogólnego podejścia do dyrektywy o adekwatnych wynagrodzeniach minimalnych w UE oraz do dyrektywy o wiążących środkach w dziedzinie przejrzystości wynagrodzeń. Mają też zatwierdzić konkluzje o wpływie sztucznej inteligencji na równość płci na rynku pracy.

Nowe Delhi. Prezydent Rosji Władimir Putin składa wizytę w Indiach. Towarzyszą mu szef dyplomacji Siergiej Ławrow i minister obrony Siergiej Szojgu.

Berlin. Oczekiwane jest ogłoszenie wyników głosowania niemieckich Zielonych w B umowy koalicyjnej z socjaldemokratami z SPD i z liberałami z FDP. We wtorek ma zostać podpisana umowa koalicyjna, a w środę Olaf Scholz (SPD) ma zostać wybrany przez Bundestag na kanclerza Niemiec.

Bruksela. Konferencja prasowa europosła Bartosza Arłukowicza w związku z głosowanie raportu końcowego Specjalnej Komisji do Spraw Walki z Rakiem (BECA). Po 15 miesiącach prac europosłowie poddadzą pod głosowanie pierwsze w historii stanowisko Parlamentu Europejskiego określające działania, jakie UE powinna podjąć, by wesprzeć krajowe wysiłki na rzecz walki z rakiem. Dokument zawiera szereg rekomendacji dotyczących zarówno wzmocnienia prewencji, jak i lepszej organizacji leczenia, szybkiej diagnozy, zapewnienia dostępu do leków i najnowszych technologii, a także wsparcia pacjentów i ich rodzin.

Bruksela. Posiedzenie ministrów finansów państw strefy euro. Komisja Europejska i Europejski Bank Centralny poinformują Eurogrupę o głównych ustaleniach zawartych w sprawozdaniach z nadzoru poprogramowego w sprawie Cypru, Portugalii, Irlandii i Hiszpanii. Nadzór poprogramowy rozpoczyna się automatycznie po zakończeniu programów pomocy finansowej i trwa do momentu spłaty co najmniej 75 proc. otrzymanej pomocy finansowej. Raportowanie odbywa się dwa razy w roku.

Londyn. W ambasadzie Szwecji uroczystość wręczenia literackiej Nagrody Nobla pochodzącemu z Zanzibaru brytyjskiemu prozaikowi Abdulrazakowi Gurnahowi.

Kalendarium ekonomiczne 6 grudnia 2021 r.

08:00 - Niemcy - Zamówienia w przemyśle m/m (10/2021)

10:30 - UE - Wskaźnik zaufania inwestorów Sentix (12/2021)

10:30 - Markit - Wielka Brytania - PMI w budownictwie wg Markit (11/2021)

Podsumowanie sesji

Spadki na Wall Street pociągnęły za sobą WIG20

Spadki na Wall Street. Nowa mutacja wirusa nadal straszy inwestorów

Zobacz tabele notowań | Aktualne notowania kontraktów na indeksy |

Kalendarium giełdowe

ASMODEV – Debiut spółki na NC. Dzień pierwszego notowania 1.000.000 akcji serii A, 2.000.000 akcji serii B, 450.000 akcji serii C, 550.000 akcji serii D, 400.000 akcji serii E.

10:00 - MILLENNIUM - Konferencja prasowa spółki - Ogłoszenie strategii Grupy Banku Millennium na lata 2022 – 2024

PROCAD – Zakończenie zapisów na sprzedaż akcji po 2,10 zł za sztukę w wezwaniu ogłoszonym przez Jarosław Jarzyńskiego, Janusza Szczęśniaka, Pawła Kowalskiego, Macieja Horeczego.

KRUK – Wprowadzenie do obrotu na GPW 272.853 akcji zwykłych na okaziciela serii F.

Pełne kalendarium spółkowe | Wiadomości z rynków | Komunikaty ESPI

#TegoDnia 6 grudnia

1764 – Wprowadzono zunifikowany system miar.

1768 – Ukazała się Encyklopedia Britannica.

1877 – Ukazało się pierwsze wydanie dziennika „The Washington Post“.

1910 – W Krakowie ukazało się pierwsze wydanie dziennika Ilustrowany Kurier Codzienny.

1922 – Wszedł w życie traktat brytyjsko-irlandzki. Powstało Wolne Państwo Irlandzkie.

1916 – Państwa centralne powołały Tymczasową Radę Stanu.

1970 – Rozpoczęła się wizyta kanclerza RFN Willy’ego Brandta w Polsce.

1990 – Została zarejestrowana Unia Polityki Realnej.

1991 – Jan Olszewski został premierem RP.

2009 – Przeprowadzono denominację wona północnokoreańskiego.

Źródła: PAP, Investing.com, Wikipedia

Źródło:
Michał Żuławiński
Michał Żuławiński
analityk Bankier.pl

Redaktor prowadzący działu Rynki Bankier.pl. Wraz z zespołem śledzi bieżące wydarzenia na polskiej giełdzie i globalnych rynkach finansowych, analizuje dane gospodarcze z kraju i ze świata, monitoruje politykę banków centralnych itp. Miłośnik nowych technologii, zarówno w obszarze mediów, jak i szeroko pojętego inwestowania. Laureat nagrody specjalnej w konkursie dla dziennikarzy ekonomicznych Narodowego Banku Polskiego im. Władysława Grabskiego. Tel: 604 678 518

Tematy
Najlepsze konta dla płacących kartą lub telefonem - styczeń 2022 r.

Najlepsze konta dla płacących kartą lub telefonem - styczeń 2022 r.

Komentarze (0)

dodaj komentarz

Powiązane: Zapowiedź dnia

Polecane

Najnowsze

Popularne

Ważne linki