REKLAMA
ZAGŁOSUJ

Cios w prosumenta, czyli zmiany w przepisach o fotowoltaice

2021-12-06 06:55
publikacja
2021-12-06 06:55
Cios w prosumenta, czyli zmiany w przepisach o fotowoltaice
Cios w prosumenta, czyli zmiany w przepisach o fotowoltaice
fot. manfredxy / / Shutterstock

W efekcie zmiany przepisów impet rozwoju fotowoltaiki prosumenckiej w Polsce spadnie o połowę - pisze poniedziałkowa "Rzeczpospolita".

"Według ekspertów Instytutu Energetyki Odnawialnej, jeżeli w bieżącym roku przybyło w systemie elektroenergetycznym 2 GW z mikroinstalacji, to w przyszłym roku ten wynik stopnieje do 1 GW. Jeszcze dalej idzie Stowarzyszenie Branży Fotowoltaicznej Polska PV, zapowiadając, że w 2022 r. czeka nas spadek liczby nowych instalacji o 70 proc." - czytamy w "Rz".

Zdaniem dziennika, taki będzie efekt przyjętego przez Sejm systemu rozliczeń dla właścicieli takich instalacji. "Kto zdąży do 1 kwietnia 2022 r., będzie mógł korzystać jeszcze przez 15 kolejnych lat z dotychczasowych udogodnień dla przydomowych inwestycji. Maruderzy zderzą się z nowym, mniej korzystnym i bardziej skomplikowanym w +obsłudze+, systemem rozliczeń oraz kurczącymi się dopłatami" - informuje "Rzeczpospolita".

Paradoksalnie - jak tłumaczy - to wciśnięcie hamulca dla prosumenckiej energetyki jest efektem klęski urodzaju. "Przez ostatnie dwa lata domowe instalacje PV były najszybciej rozwijającym się źródłem energii. Dzięki dotacjom Polacy sięgnęli po oszczędności, szybko zwiększając udział OZE w produkcji energii w Polsce. W efekcie rząd mógł się pochwalić szybkim marszem w kierunku wyznaczonych przez UE celów w zakresie użycia OZE – z 350 MW mocy na dachach w trzy lata dobiliśmy do 4,5 GW mocy realnej. Co więcej, przydomowe instalacje PV pozwalały latem niwelować ryzyko przerw w dostawach" - pisze gazeta.

Dodaje, że eksperci oceniają jednak, że zmiany nie zniechęcą wszystkich. "Mimo nowych rozwiązań prosument wciąż będzie w korzystniejszej sytuacji niż konsument zdany tylko na prąd z gniazdka. Oszczędności mogą sięgać 50–60 proc. wysokości rachunków. Część udogodnień zostanie wszakże utrzymana, a instalację trzeba będzie precyzyjnie dobrać pod potrzeby własnego domu, byleby nie produkować więcej, niż się samemu zużywa" - pisze "Rz". (PAP)

mkr/ amac/

Sunday class=

Fotowoltaika

Zostało niewiele czasu

Wyceń za darmo

Źródło:PAP
Tematy
Pożyczka gotówkowa w PKO Banku Polskim RRSO 7,45%

Pożyczka gotówkowa w PKO Banku Polskim RRSO 7,45%

Komentarze (9)

dodaj komentarz
1984
Naprawdę myśleliście, że nasz system energetyczny przyjmie tę PV? Moc już przekracza 7 GW, nawet po zmianach przepisów za rok będzie 10 GW. Do tego dodajmy 10 GW w el. wiatrowych i mamy 20 GW w słoneczne i wietrzne dni. A popyt w letnie weekendy i święta czesto nie przekracza 18 GW. Za kilka lat zaczną sie planowe wyłaczenia Naprawdę myśleliście, że nasz system energetyczny przyjmie tę PV? Moc już przekracza 7 GW, nawet po zmianach przepisów za rok będzie 10 GW. Do tego dodajmy 10 GW w el. wiatrowych i mamy 20 GW w słoneczne i wietrzne dni. A popyt w letnie weekendy i święta czesto nie przekracza 18 GW. Za kilka lat zaczną sie planowe wyłaczenia PV bo inaczej sie nie da! Obecnie są nieplanowe gdy w jakiejś okolicy jest za dużo PV i napiecie wzrośnie do 253V. I proszę darować bajki o niedoinwestowaniu sieci. Moc dostarczana do sieci zawsze musi być równa odbieranej, tak działa system energetyczny bo INACZEJ NIE MOZE!

https://www.pse.pl/jak-funkcjonuje-krajowy-system-elektroenergetyczny
300_pala
Jasne.. Każdy market ma centralę klimatyzacyjną, w ogóle nie potrzeba prądu
dididif
Zieleńsze od najzieleńszych, komusze maski opadły.
peluquero
i możemy zobaczyć jak wygląda adaptacja petycji producentów świec Bastiata
endes
…. I nie waż się kasować wpisu!
(usunięty)
(wiadomość usunięta przez moderatora)
ameba1
Ej, ale ja bym chciał przeczytać wiadomość usuniętą, nawet jeśli mi matkę obraża, na własną odpowiedzialność
(usunięty)
(wiadomość usunięta przez moderatora)

Powiązane: Fotowoltaika

Polecane

Najnowsze

Popularne

Ważne linki