REKLAMA
BADANIE

Prezes Pekao: Inflacja uderza w te kraje, gdzie jest dobra koniunktura

2021-12-05 16:58
publikacja
2021-12-05 16:58

Inflacja uderza w te kraje, gdzie jest dobra koniunktura - powiedział w niedzielę w radiowej Jedynce prezes Pekao Leszek Skiba. Dodał, że negatywny wpływ na inflacje w Polsce ma również słabnący złoty.

Prezes Pekao: Inflacja uderza w te kraje, gdzie jest dobra koniunktura
Prezes Pekao: Inflacja uderza w te kraje, gdzie jest dobra koniunktura
/ Ministerstwa Finansów

Na pytanie, dlaczego w Polsce inflacja jest znacznie wyższa od średniej unijnej, szef banku Pekao wskazał, że wynika to z wielu czynników. "Polska jest pod wpływem kursu walutowego i dobrej koniunktury, co jest dla gospodarki wyzwaniem (...) Inflacja uderza w te kraje, gdzie jest dobra koniunktura" - powiedział.

Jak wyjaśnił, co do zasady jest tak, że państwa biedniejsze charakteryzują się niższym poziomem cen usług. "W związku z tym proces bogacenia się krajów takich jak Polska oznacza, że te ceny rosną szybciej niż w krajach, gdzie już są one wysokie. Dlatego w normalnych warunkach, w Polsce inflacja powinna być średnio większa niż w najbogatszych krajach" - zaznaczył. Dodał, że to jest też argumentem, by Polska nie wchodziła do strefy euro, bo stopa procentowa ustalana przez Europejski Bank Centralny byłaby dla nas za niska" - zaznaczył.

Reklama

"Mamy jednak w Polsce sytuację nadzwyczajną" - dodał. Jak wyjaśnił, obok wszystkich czynników proinflacyjnych, które są widoczne w Europie i na świecie dodatkowo mamy zjawisko wpływające na osłabienie waluty, m.in. dyskusję o KPO, napięć w relacjach z Komisją Europejską. "To m.in. powoduje, że mamy słabego złotego, a słaby złoty powoduje, że za produkty importowane z zagranicy przy słabym kursie złotego musimy płacić więcej, co odpowiada za wyższą inflację, niż w innych krajach".

Według Skiby dodatkowy element proinflacyjny to koniunktura na rynku pracy. "Polska ma bardzo niskie bezrobocie, po pandemii widoczny jest popyt na pracowników, oferowane są coraz wyższe wynagrodzenia" - podał. Jak ocenił, to jest ten dobry element inflacyjny, w przeciwieństwie do elementu kursowego.

Podatkowy rozkład jazdy i wskaźniki kadrowo-płacowe na 2023. Ściąga dla przedsiębiorcy

Podatkowy rozkład jazdy i wskaźniki kadrowo-płacowe na 2023. Ściąga dla przedsiębiorcy

Od stycznia 2023 r. zmieniły się wskaźniki kadrowo-płacowe. Prezentujemy najważniejsze zmiany. I zachęcamy do pobrania pliku pdf. Pobierz e-book bezpłatnie lub kup za 20 zł.
Masz pytanie? Napisz na marketing@bankier.pl

Pole wypełnione niepoprawnie!
Pole wypełnione niepoprawnie!
Jeśli chcesz fakturę, to wypełnij dalszą część formularza:
Pole wypełnione niepoprawnie!
Pole wypełnione niepoprawnie!
Pole wypełnione niepoprawnie!
Podaj kod w formacie xx-xxx!
Pole wypełnione niepoprawnie!

lgs/ drag/

Źródło:PAP
Tematy
Konto firmowe z premią do 2000 zł od Banku Millennium + 400 zł od Bankier.pl

Konto firmowe z premią do 2000 zł od Banku Millennium + 400 zł od Bankier.pl

Komentarze (30)

dodaj komentarz
marok
Oj płacz oj lament ,że w Polsce jest dobra koniunktura, Najplepiej żeby pieniędzy nie było i miało nie być, jak oPOwiadał platformiany minister finansów.
mikh
Trzeba jechać do Zimbabwe albo Wenezueli. Tam koniunktura aż furczy...
drzaraza
Dali mu stołek prezesa i kazali mącić.
300_pala odpowiada demeryt_69
Nie, cykliści
jas2
Często to powtarzam, a tym razem zacytuję: "Co do zasady jest tak, że państwa biedniejsze charakteryzują się niższym poziomem cen usług. W związku z tym proces bogacenia się krajów takich jak Polska oznacza, że te ceny rosną szybciej niż w krajach, gdzie już są one wysokie. Dlatego w normalnych warunkach, w Polsce inflacja powinna Często to powtarzam, a tym razem zacytuję: "Co do zasady jest tak, że państwa biedniejsze charakteryzują się niższym poziomem cen usług. W związku z tym proces bogacenia się krajów takich jak Polska oznacza, że te ceny rosną szybciej niż w krajach, gdzie już są one wysokie. Dlatego w normalnych warunkach, w Polsce inflacja powinna być średnio większa niż w najbogatszych krajach"
demeryt_69
POdobno 27. grudnia będzie nowym świętem państwowym - kuriozalne!

no_comment
Kolejny piewca cudu gospodarczego. To nie jest zdrowa koniunktura tylko paniczne wydawanie coraz mniej wartej złotówki, branie kredytów oprocentowanych poniżej inflacji i przepuszczanie kasy danej przez państwo. Albo to trzeba przyhamować podnosząc stopy albo kupić popcorn, usiąść i poczekać jak to pięknie rąbnie.
jas2
Po prostu podałeś definicję dobrej koniunktury. Cieszmy się z niej, póki jest.
Jak się skończy - będziemy narzekać.
300_pala odpowiada jas2
Buhahaha….
Dobra koniunktura jest dla ludzi przy korycie dojnej zmiany to fakt

Powiązane: Gospodarka i dane makroekonomiczne

Polecane

Najnowsze

Popularne

Ważne linki