REKLAMA

Spadki na Wall Street pociągnęły za sobą WIG20

2021-12-03 17:15
publikacja
2021-12-03 17:15
Spadki na Wall Street pociągnęły za sobą WIG20
Spadki na Wall Street pociągnęły za sobą WIG20
fot. Borys Skrzyński / / Puls Biznesu

Czerwone otwarcie sesji w Nowym Jorku podcięło skrzydła giełdowym bykom na GPW. Był to drugi z rzędu dzień spadków na warszawskim parkiecie. Czerwoną latarnią w WIG-u 20 okazały się walory Mercatora.

Do momentu wejścia na rynek inwestorów zza Atlantyku sytuacja była pod kontrolą. Owszem, WIG20 szybko roztrwonił zyski z otwarcia, ale utrzymywał się na niewielkim plusie. Jednakże znacznie słabsze od oczekiwań (aczkolwiek nie jednoznacznie negatywne) dane z amerykańskiego rynku pracy pogorszyły sentyment na Wall Street, gdzie piątkowy handel rozpoczął się od spadków, szczególnie dobrze widocznych na Nasdaqu.

To przeważyło szalę na GPW. WIG20 zakończył piątkową sesję ze stratą 1% i na poziomie 2 179,71 pkt. WIG osunął się o 0,69%, kończąc tydzień na wysokości 67 730 punktów. Nieco lepiej spisała się tzw. druga linia. mWIG40 stracił tylko 0,2%, a sWIG80 zdołał zyskać skromne 0,2%. Obroty na szerokim rynku podsumowano na przeszło 1,2 miliarda złotych.

Wśród największych spółek negatywnie wyróżniły się przeceniono o ponad 7% walory Mercatora. Notowania producenta rękawic medycznych w poprzednim tygodniu podjęły póki co nieudaną próbę wyswobodzenia się z trwającego od ponad roku silnego trendu spadkowego. O blisko 5% spadł kurs Orange Polska, czemu nie towarzyszyły nowe informacje w kanale ESPI. To o tyle interesujące, że blisko 3-procentową przecenę zaliczyły także notowania Cyfrowego Polsatu, czyli właściciela sieci Plus.

Zniżkowały także spółki energetyczne: PGE o prawie 4%, Tauron o 1,9%, a Enea o 0,6%. Po zielonej stronie rynku znalazł się sektor gamingowy. Akcje CD Projektu zyskały 0,8%, 11 bit 5%, a notowania TS Games poszły w górę o 2,4%.

Na szerokim rynku uwagę zwracały papiery Unimy, które podrożały o 32% po informacji o nabyciu dużego pakietu akcji spółki przez Januarego Ciszewskiego. Po niedawnych spadkach odreagowywały notowania Groclinu, które w piątek wzrosły o prawie 10%. Znacznie mniej musieli być zadowoleni akcjonariusze Milkilandu, którego kurs spadł o ponad 15% po publikacji raportu za III kwartał.

KK

Źródło:
Nawet 360 zł z Kontem 360° w Banku Millennium

Nawet 360 zł z Kontem 360° w Banku Millennium

Komentarze (5)

dodaj komentarz
analizy
Czy ktoś ma wiedzę ile jeszcze fal tej pandemii przewidują naukowcy ? Czy można całkowicie wykluczyć że nie będzie to jeszcze 10 czy 20 fal??? Bo pandemia zacznie, oprócz gospodarek, wykańczać ludzi psychicznie....
qwertas
Przecież tak jest zawsze na warszawskiej giełdzie. Ameryka zacznie dzień na minusie ale skończy na plusie. Tymczasem Warszawa zacznie nawet na plusie ale skończy na minusie jest zły początek dnia w NYC. Klasyk
langdon25
Co u kukiza ?
Nadal się myli ?
Wciąż się szmaci ?
bha
W miarę spokojnie, w miarę dobrze i w miarę perspektywicznie to już było.
obiektywny_komentator
Sytuacja książkowa:

inflacja + kreacja + ujemne realne stopy + wirus = bieda + recesja + korekta na giełdzie + zerowanie wartości altcoinów.

Powiązane

Polecane

Najnowsze

Popularne

Ważne linki