REKLAMA
KONFLIKT ROSJA-UKRAINA

Tym będą żyły rynki: Krajobraz przed i po decyzji RPP

Michał Żuławiński2021-12-03 14:00analityk Bankier.pl
publikacja
2021-12-03 14:00
Tym będą żyły rynki: Krajobraz przed i po decyzji RPP
Tym będą żyły rynki: Krajobraz przed i po decyzji RPP
fot. Krystian Maj / / FORUM

Nowy tydzień podzielić można na dwie niemal równe części – przed środowym posiedzeniu Rady Polityki Pieniężnej, i po nim. Na GPW św. Mikołaj przyniesie dwa spore debiuty.

Poniedziałek, 6 grudnia

Św. Mikołaj nie przyniesie zbyt wielu danych makroekonomicznych. O 08:00 poznamy raport o zamówieniach w niemieckim przemyśle. O 10:30 pojawi się indeks Sentix, obrazujący nastroje inwestorów w strefie euro.

O 10:00 Bank Millennium ogłosi strategię na lata 2022 – 2024. Z kolei o 11:30 na NewConnect zadebiutuje spółka Asmodev.

Wtorek, 7 grudnia

Nad ranem z Chin nadejdą ostatnie w tym roku dane o handlu zagranicznym. W Japonii w centrum uwagi znajdą się wydatki gospodarstw domowych (00:30). O 04:30 o stopach procentowych decydował będzie Bank Rezerwy Australii.

W Europie dzień zainaugurują Szwajcarzy, raportem z rynku pracy (07:45). W Niemczech kolejne dane z fabryk – tym razem dotyczące produkcji przemysłowej (08:00). Analogiczne raporty nadejdą też z Norwegii (08:00), Węgier (09:00), Czech (09:00) i Szwecji (09:30).

O 11:00 Eurostat przedstawi finalne dane o wzroście PKB w państwach UE w III kwartale 2021 r. Równolegle poznamy też najnowszy odczyt niemieckiego indeksu ZEW. O 14:00 NBP przedstawi dane o aktywach rezerwowych.

W USA w centrum uwagi znajdzie się handel zagraniczny (14:30). O 21:00 poznamy najnowsze dane o kredycie konsumenckim w największej gospodarce świata.

Środa, 8 grudnia

O 00:50 z Japonii nadejdą finalne dane o PKB. Na Węgrzech pojawi się inflacja (09:00), a w Czechach stopa bezrobocia (10:00).

Najważniejszym wydarzeniem dnia i tygodnia będzie ostatnia w tym roku decyzja Rady Polityki Pieniężnej. Jak zwykle nie znamy dokładnej godziny ogłoszenia decyzji czy publikacji komunikatu po posiedzeniu. W momencie publikacji tego artykułu wciąż nie wiemy też, czy i kiedy na konferencji prasowej pojawi się prezes NBP Adam Glapiński.

Na dwóch ostatnich posiedzeniach RPP zaskakiwała rynek, więc trudno orzec ze stuprocentową pewnością, że ciało decydujące o polskich stopach procentowych podniesie je tak, jak życzy sobie tego rynek (np. o 0,5 czy 0,75 punktu procentowego, od obecnego poziomu 1,25 proc.).

Również w czwartek o stopach procentowych decydował będzie Bank Kanady. Ekonomiści nie spodziewają się zmian.

Czwartek, 9 grudnia

O 02:30 z Chin nadejdą dane o inflacji CPI i PPI. W Niemczech o poranku pojawi się raport o handlu zagranicznym (08:00).

W USA, jak co czwartek, poznamy liczbę wniosków o zasiłek dla bezrobotnych (14:30).

Na 9 grudnia zaplanowano giełdowy debiut Grupy Pracuj.pl.

Wyniki: LPP

Piątek, 10 grudnia

Na równo dwa tygodnie przed Wigilią, żyć będziemy tematem inflacji. O 08:00 nadejdzie finalny raport z Niemiec i Norwegii, o 09:00 z Czech, a o 14:30 z USA. Za oceanem opublikowany zostanie też raport o oczekiwaniach inflacyjnych (16:00).

Osobną wiązkę danych stanowić będą raporty o produkcji przemysłowej, które nadejdą z Wielkiej Brytanii (08:00; dodatkowo Brytyjczycy poinformują też o PKB), Hiszpanii (09:00), Słowacji (09:00) i Włoch (10:00).

Zwieńczeniem tygodnia naznaczonego decyzją RPP będzie publikacja protokołu po listopadowym posiedzeniu (14:00).

Źródło:
Michał Żuławiński
Michał Żuławiński
analityk Bankier.pl

Redaktor prowadzący działu Rynki Bankier.pl. Wraz z zespołem śledzi bieżące wydarzenia na polskiej giełdzie i globalnych rynkach finansowych, analizuje dane gospodarcze z kraju i ze świata, monitoruje politykę banków centralnych itp. Miłośnik nowych technologii, zarówno w obszarze mediów, jak i szeroko pojętego inwestowania. Laureat nagrody specjalnej w konkursie dla dziennikarzy ekonomicznych Narodowego Banku Polskiego im. Władysława Grabskiego. Tel: 604 678 518

Tematy
Pożyczka gotówkowa w PKO Banku Polskim RRSO 7,45%

Pożyczka gotówkowa w PKO Banku Polskim RRSO 7,45%

Komentarze (33)

dodaj komentarz
michal1678
Forum pełne hejterów bez zdolności którzy zacierają ręce bo wszyscy z kredytem zapłacą trochę wyższą ratę. Oczywiście najgłośniej płaczą tylko oni , bo wszyscy z kredytem i tak są wygrani bo zaoszczędzili kilkaset tysięcy na kupnie mieszkania. 200zł miesięcznie czy 300zł to jest coś co robi wrażenie tylko Forum pełne hejterów bez zdolności którzy zacierają ręce bo wszyscy z kredytem zapłacą trochę wyższą ratę. Oczywiście najgłośniej płaczą tylko oni , bo wszyscy z kredytem i tak są wygrani bo zaoszczędzili kilkaset tysięcy na kupnie mieszkania. 200zł miesięcznie czy 300zł to jest coś co robi wrażenie tylko na forumowych hejterach mieszkających z mamą czekajacych na czyjeś potknięcie czy nieszczęście. I dlatego moje drogie golasy nigdy nic nie będziecie posiadać poza telefonem w promocji i chwilówką na czynsz w wynajmowanym mieszkaniu w obskórnej kamienicy.
men24a
"Witold Orłowski jasno powiedział - kredyty złotowe skończą się tym samym co frankowe. Tyle że na wiekszą skalę.
Jak sądzisz ile jeszcze Polacy mogą wchłonąć mieszkań ?
A potem.....Chiny przez pięć lat będą sprawdzać, jak wprowadzenie podatku katastralnego odbije się na rynku
"Witold Orłowski jasno powiedział - kredyty złotowe skończą się tym samym co frankowe. Tyle że na wiekszą skalę.
Jak sądzisz ile jeszcze Polacy mogą wchłonąć mieszkań ?
A potem.....Chiny przez pięć lat będą sprawdzać, jak wprowadzenie podatku katastralnego odbije się na rynku mieszkaniowym
crank
stopy pojda na 3% w przyszlym roku wibor na 6.5% i beda ludzie placic prawoe 2 krotnie wyzsze raty tak to sie kończy
jaho31
każda podwyżka stóp to sypanie kasy do wora banksterów
którzy to i tak już sobie ustalili wibor3m na 2,18% i golą z zaskórniaków kredytobiorców
a nic to nie pomoże w walce z inflacją, bo co ma cena ropy czy gazu do stóp procentowych NBPtrolley
Było się nie kredytować pod korek.
men24a
Trzeba było przyjąć euro to byś wiedział na czym stoisz a nie głupoty opowiadał jakie euro jest złe. W Hiszpanii kredyty mieszkaniowe są o stałej stopie na 30 lat i rrso 2%. A u nas masz narodową walutę, inflację 7 % lokaty 1 % a kredyty wkrótce WIBOR 3 % i wyżej, jak to mówią, że wkrótce ludzie się przekonają Trzeba było przyjąć euro to byś wiedział na czym stoisz a nie głupoty opowiadał jakie euro jest złe. W Hiszpanii kredyty mieszkaniowe są o stałej stopie na 30 lat i rrso 2%. A u nas masz narodową walutę, inflację 7 % lokaty 1 % a kredyty wkrótce WIBOR 3 % i wyżej, jak to mówią, że wkrótce ludzie się przekonają że kredyty frankowie to był pikuś do tego co populiści wkrótce zgotują polskiemu społeczeństwu. Tak też dla przypomnienia z historii, to PiS załadował polskie społeczeństwo w kredyty walutowe, teraz tego nie chcą pamiętać.
bartek_kaboom
Podniosą stopy procentowe to Aliorowi pogorszy się portfel kredytowy, ciekawe ile będzie niespłacanych kredytów? W 2020 roku musieli zrobić odpis ponad 500 mln zł !!! ja cię kręcę.
Te akcje nie są warte 40 zł.
drzaraza
Kiedy instytucje rozdające nasze pieniądze będą wiedziały ile w sumie rozdały na każdą rodzinę z imienia i nazwiska i jak to się ma do zarobków osób, które nic nie dostają.
Uważam ,że osoba pracująca powinna tyle zarabiać aby zapewnić godne życie sobie i swojej rodzinie.
men24a
To Polskie społeczeństwo wybrało taką drogę. To rząd ma zadbać aby wykarmić wasze/nasze dzieci a przy okazji sobie pobierajac niezłą prowizje i 70 % podwyżki.
Winston Churchill mawiał, demokracja jest to bardzo sprawiedliwy system, jak wybierzesz tak masz.

Powiązane: Co się wydarzy w nadchodzącym tygodniu?

Polecane

Najnowsze

Popularne

Ważne linki