REKLAMA

Zapowiedź dnia - 5 maja 2021 r.

Michał Żuławiński2021-05-05 07:25analityk Bankier.pl
publikacja
2021-05-05 07:25
Bankier.pl

Przed nami środa, 5 maja, 125. dzień roku. Oto zapowiedź najważniejszych wydarzeń dnia oraz krótka lista tematów, o których warto wiedzieć od samego rana.

Tematy dnia

Dziś decyzja RPP. W tle wielki spór o coraz większą inflację. Rada Polityki Pieniężnej najpewniej nie zmieni dziś stóp procentowych, jednak nie znaczy to, że posiedzenie będzie nudne. Wszystko przez rosnącą inflację.

Sejm podjął decyzję ws. ustawy o 770 mld zł z Funduszu Odbudowy dla Polski. Sejm przyjął ustawę wyrażającą zgodę na ratyfikację decyzji o zwiększeniu zasobów własnych UE.

Rząd zwleka z ustawą o kompensatach za powikłania poszczepienne. Szczepienie idzie pełną parą, ale odszkodowania za utratę zdrowia po zastrzyku są tylko na papierze - donosi w środę "Rzeczpospolita".

Zakochani w gotówce Szwajcarzy wycofali „franki z twarzami”. Koniec pewnej epoki – papierowe franki szwajcarskie z wizerunkami znanych osób odchodzą do lamusa. Preferujący gotówkowe płatności Helweci od teraz płacić będą banknotami bez ludzkich twarzy.

Brytyjczycy powyżej pięćdziesiątki zaszczepią się trzecią dawką. Osoby w wieku powyżej 50 lat będą mogły zaszczepić się przeciwko Covid-19 jesienią po raz trzeci, aby całkowicie wyeliminować ryzyko zakażenia do świąt Bożego Narodzenia - poinformował w środę dziennik "The Times".

KE zawiesiła starania o ratyfikowanie umowy inwestycyjnej z Chinami. Komisja Europejska zawiesiła we wtorek starania o ratyfikowanie przez państwa UE i przez PE umowy inwestycyjnej, zawartej pod koniec 2020 roku z Chinami, uznając obecne okoliczności polityczne za nieodpowiednie.

Wydarzy się w Polsce

Kongres 590. Dziś rozpoczyna się dwudniowy Kongres 590, zorganizowany jest on w formule hybrydowej przy zachowaniu standardów bezpieczeństwa sanitarnego. Wydarzenie otworzy wystąpienie Prezydenta Rzeczpospolitej Polskiej Andrzeja Dudy o godz. 9.30., który to objął patronat honorowy nad wydarzeniem. 5. edycja Kongresu 590 koncentruje się na pięciu obszarach tematycznych: bezpieczeństwo zdrowotne i ekologia, społeczeństwo, gospodarka, eksport i ekspansja gospodarcza oraz infrastruktura.

Matury. Maturzyści dziś rano przystąpią do obowiązkowego pisemnego egzaminu z matematyki na poziomie podstawowym. Po południu będzie egzamin z historii muzyki. Nie jest obowiązkowy. Historia muzyki należy do tzw. przedmiotów do wyboru. Przystępują do nich tylko ci abiturienci, którzy zadeklarowali taką wolę.

Szczepienia. Zgodnie z harmonogram szczepień dziś przyszła kolej na rejestrację osób w wieku 30 i 31 lat, które w I kwartale tego roku nie zgłosiły chęci zaszczepienia. To urodzeni w latach 1990-1991. Równocześnie trwają zapisy starszych roczników i wszystkich osób pełnoletnich, którym udało się zadeklarować wolę szczepienia w wyznaczonym na to czasie.

Estonia. Dziś rano premier Mateusz Morawiecki spotka się z prezydent Estonii Kersti Kaljulaid, która przebywa z wizytą w Polsce. Spotkanie będzie okazją do podkreślenia dobrej współpracy regionalnej oraz omówienia kwestii dwustronnych. Agenda spotkania obejmuje również kwestie bezpieczeństwa oraz obecnej sytuacji na Ukrainie i Białorusi.

GPW. 09:30 Podpisanie porozumienia między Giełdą Papierów Wartościowych w Warszawie, Ministerstwem Klimatu i Środowiska oraz Krajową Administracją Skarbową w sprawie Polskiego Cyfrowego Operatora Logistycznego

Rolnictwo. 11:00 Konferencja prasowa AGROunii. Temat: „Głosowanie za KPO pokazało, że rolnicy nie są reprezentowani w Sejmie przez nikogo. Rozpoczynamy odbijanie polskiej wsi PIS-owi”

Ekonomia. 13:00 Debata WEI i prezentacja projektu pt. "Wskaźnik Bogactwa Narodów."

Wydarzy się na świecie

Kijów. Sekretarz Stanu USA Antony Blinken z wizytą na Ukrainie.

Londyn. Ostatni dzień spotkania ministrów spraw zagranicznych państw grupy G7 w ramach przygotowań do czerwcowego szczytu przywódców.

Watykan. Audiencja generalna papieża Franciszka transmitowana z biblioteki Pałacu Apostolskiego.

Bruksela. Wizyta króla Jordanii Abdullaha II.

Kalendarium ekonomiczne 5 maja 2021 r.

11:00 - UE - Wskaźnik PPI (3/2021)

14:15 - USA - ADP liczba utworzonych nowych miejsc pracy (4/2021)

16:00 - USA - PMI dla usług wg ISM (4/2021)

16:00 – Polska – Komunikat po posiedzeniu RPP

Podsumowanie sesji

Polska: Majowe spadki na GPW. Wielka przecena Allegro, KGHM i paliwa w górę

USA: Spółki technologiczne pociągnęły Wall Street w dół

Zobacz tabele notowań | Aktualne notowania kontraktów na indeksy |

Kalendarium giełdowe

16:00 - COGNOR - Wideokonferencja spółki poświęcona omówieniu wyników za 2020 r.

ASBIS - ZWZA ws. m.in. dywidendy za rok zakończony 31 grudnia 2020 roku w wysokości 0,20 USD za akcję tj. łącznie 11.100.000 USD.

GAMFACTOR - ZWZA ws. m.in. podziału zysku netto za rok obrotowy 2020 oraz ustalenia dnia dywidendy i terminu jej wypłaty.

MOSTALPLC SYNERGA EKOPOL FOREVEREN CDA - Publikacja raportu za I kwartał 2021 roku.

Pełne kalendarium spółkowe | Wiadomości z rynków | Komunikaty ESPI

#TegoDnia 5 maja

1228 – We wsi Cienia koło Kalisza książę wielkopolski Władysław III Laskonogi wydał pierwszy w Polsce przywilej gwarantujący prawa poddanych wobec władzy.

1821 – Na wyspie św. Heleny zmarł Napoleon Bonaparte.

1939 – Minister spraw zagranicznych Józef Beck odrzucił w przemówieniu sejmowym żądania Niemiec włączenia Gdańska do III Rzeszy i wyznaczenia eksterytorialnych linii komunikacyjnych.

1943 – Premier RP na uchodźstwie gen. Władysław Sikorski zaapelował w przemówieniu radiowym do Polaków o pomoc powstańcom z warszawskiego getta.

1974 – Vint Cerf i Bob Kahn w raporcie badawczym dotyczącym protokołu TCP po raz pierwszy w historii użyli słowa Internet.

1984 – Na rzece Parana na granicy paragwajsko-brazylijskiej oddano do użytku zaporę wodną Itaipu.

1990 – Z połączenia PSL – Odrodzenie oraz PSL wilanowskiego utworzono Polskie Stronnictwo Ludowe.

1993 – Rozpoczął się strajk sfery budżetowej.

2006 – Powstała koalicja PiS-Samoobrona-LPR.

Źródła: PAP, Investing.com, Wikipedia

Źródło:
Michał Żuławiński
Michał Żuławiński
analityk Bankier.pl

Redaktor prowadzący działu Rynki Bankier.pl. Wraz z zespołem śledzi bieżące wydarzenia na polskiej giełdzie i globalnych rynkach finansowych, analizuje dane gospodarcze z kraju i ze świata, monitoruje politykę banków centralnych itp. Miłośnik nowych technologii, zarówno w obszarze mediów, jak i szeroko pojętego inwestowania. Laureat nagrody specjalnej w konkursie dla dziennikarzy ekonomicznych Narodowego Banku Polskiego im. Władysława Grabskiego. Tel: 604 678 518

Tematy
Jak otrzymać nawet 1500 zł od Alior Banku + 300 zł od Bankier.pl SPRAWDŹ!

Jak otrzymać nawet 1500 zł od Alior Banku + 300 zł od Bankier.pl SPRAWDŹ!

Komentarze (0)

dodaj komentarz

Powiązane: Zapowiedź dnia

Polecane

Najnowsze

Popularne

Ważne linki