REKLAMA

Rząd zwleka z ustawą o kompensatach za powikłania poszczepienne

2021-05-05 06:52
publikacja
2021-05-05 06:52
Rząd zwleka z ustawą o kompensatach za powikłania poszczepienne
Rząd zwleka z ustawą o kompensatach za powikłania poszczepienne
/ MON

Szczepienie idzie pełną parą, ale odszkodowania za utratę zdrowia po zastrzyku są tylko na papierze - donosi w środę "Rzeczpospolita".

"Podczas gdy rząd zapowiada, że w wyniku masowych szczepień odporność populacyjną Polska może osiągnąć już na jesieni, projekt ustawy wprowadzającej świadczenia kompensacyjne za niepożądane odczyny poszczepienne (NOP) utknął w konsultacjach publicznych. Zdaniem ekspertów część poszkodowanych przez NOP może nie doczekać się tych zmian" - podaje gazeta.

Dziennik zwraca uwagę, że projekt nowelizacji ustawy o zapobieganiu oraz zwalczaniu zakażeń i chorób zakaźnych u ludzi, wprowadzającej Fundusz Kompensacyjny Szczepień Ochronnych (FKSO), trafił do konsultacji publicznych w pierwszej dekadzie kwietnia. Jak dodaje Rz", termin konsultacji upłynął ponad tydzień temu, ale resort zdrowia nadal nie ustosunkował się do uwag.

"Rzeczpospolita" podaje, że wpłynęło ich bardzo wiele. "I to nie tylko od przedstawicieli strony społecznej, bo projekt jest też przedmiotem burzliwych konsultacji międzyresortowych. Wątpliwości zgłaszają wszystkie ministerstwa, nie tylko resort finansów" - czytamy.

Jak donosi gazeta, już teraz do Biura Rzecznika Praw Pacjenta trafia coraz więcej zgłoszeń dotyczących NOP. "Również prawnicy odbierają coraz więcej telefonów od pacjentów, u których po szczepieniu wystąpiły niepokojące objawy" - wskazuje "Rz".

Dziennik zauważa też, że zgodnie z obecnie obowiązującymi przepisami dziś odszkodowania za NOP można dochodzić na zasadach ogólnych. "Nowela wprowadzająca FKSO upraszcza ścieżkę odszkodowawczą – świadczenie kompensacyjne przyznawane ma być drogą decyzji administracyjnej wydawanej przez rzecznika praw pacjenta. Rzecznik, na podstawie opinii powołanego przez siebie zespołu ds. FKSO, podejmie ją w terminie maksymalnie 60 dni, a wypłata pieniędzy ma następować w ciągu 14 dni. Kwoty wahają się od 3 tys. zł do 100 tys. zł" - podaje "Rz".

Cytowana przez gazetę Jolanta Budzowska, radca prawny reprezentująca poszkodowanych pacjentów, zauważa, "że choć FKSO w obecnym kształcie nie jest rozwiązaniem pozbawionym wad, to należy go ocenić pozytywnie". "Wątpi jednak, czy przy takim tempie prac legislacyjnych ma on szansę wejść w życie jeszcze jesienią, jak to zapowiadano w styczniu" - czytamy.(PAP)

mm/ krap/

Źródło:PAP
Tematy
Sprawdź ile możesz zyskać z Kontem Jakie Chcę

Sprawdź ile możesz zyskać z Kontem Jakie Chcę

Advertisement

Komentarze (11)

dodaj komentarz
ajwaj_
A jakie odszkodowanie ?
PISa predzej da kary za popsucie szczepionki,
w koncu to nie jest dla zdrowia,
a Bigmoney mld. $ dla trzymyjacych wladze
taki-ktos-jak-ja
"Stale przybywa ofiar tych eksperymentalnych szczepień. W amerykańskiej bazie VAERS do 30.4.21 zarejestrowano 118 901 powikłań i 3543 zgony po tych szczepieniach, a w europejskiej/WHO bazie Vigiaccess – 602 990 powikłań i 4074 zgony. Azja, Afryka i Ameryka Południowa praktycznie nie rejestrują takich powikłań, "Stale przybywa ofiar tych eksperymentalnych szczepień. W amerykańskiej bazie VAERS do 30.4.21 zarejestrowano 118 901 powikłań i 3543 zgony po tych szczepieniach, a w europejskiej/WHO bazie Vigiaccess – 602 990 powikłań i 4074 zgony. Azja, Afryka i Ameryka Południowa praktycznie nie rejestrują takich powikłań, więc można przyjąć, że w Europie i USA łącznie zgłoszono ok. 7000 zgonów po szczepieniach covid. I to prawdopodobnie zaledwie ok. 1% wszystkich, więc w rzeczywistości mogły być setki tysięcy takich zgonów." dakowski.pl
anty12
Ale za to Vateuszek niegdy nie czeka z ogloszeniem nowego podatku. Na tomozecieliczyc. Tam ta banda tchorzy boi sie podpisac jednego papierka. To sie nazywa wygaszanie oczekiwan.
samsza
Spokojnie, obiecane kontenery przed szpitalami stanęły? Tak.
https://lovekrakow.pl/galeria/kontenery-przed-szpitalem-miejskim-do-czego-sluza-zdjecia_4964.html
To i fundusz będzie...
harrytracz
Chcieli by osoba niezaszczepione płaciła za leczenie covid? To niech osoba zaszczepiona sama płaci za leczenie i hospitalizacje po NOPie
zenonn
Kogo jest więcej? Kowidowych trupów czy poszczepiennych NOP?
petrolnuts
Ale przecież udział w eksperymencie był dobrowolny! Więc jakie odszkodowania za NOPy? Jeżeli wprowadzą przymus szczepień to wtedy tak. Ale wypłacanie obecnie szczepionym odszkodowań to jakaś paranoja!
basterek
Już widzę lekarzy orzekających o pogorszeniu stanu zdrowia po eksperymentalnej terapii genowej gdy pacjent podpisał weksel "wszystkie infoamracji zostały mi udzielone w sposó wyczerpujący i zrozumiały". Szczególnie Szczególnie lekarzy na liście płac koncernów, czyli 95%.
taki-ktos-jak-ja
Dokładnie. Lekarz NIGDY się nie przyzna że źle zakwalifikował na szczepienie. To w Polsce. W Europie pacjenci sami zglaszają NOPy do bazy.
basterek odpowiada taki-ktos-jak-ja
W Polsce też zgłaszają, do URPL. Tylko ile to robi? 0,000001% i stąd szczepienia są "bezpieczne".

Powiązane: Narodowy Program Szczepień przeciw wirusowi SARS-CoV-2

Polecane

Najnowsze

Popularne

Ważne linki