REKLAMA

Zapowiedź dnia - 4 grudnia 2020 r.

Michał Żuławiński2020-12-04 06:25analityk Bankier.pl
publikacja
2020-12-04 06:25
Bankier.pl

Przed nami piątek, 4 grudnia, 339. dzień roku. Oto zapowiedź najważniejszych wydarzeń dnia oraz krótka lista tematów, o których warto wiedzieć od samego rana.

Tematy dnia

Pfizer miał problemy z dostawami surowców do szczepionki. Akcje w dół. Do końca 2020 r. Pfizer dostarczy na rynek o 50 mln mniej dawek szczepionki niż pierwotnie planowano. Powodem są problemy z pozyskaniem surowców odpowiedniej jakości.

Kolejny dzień awarii ING Makler. "Walczymy o każdą minutę". Nie działa ING Makler. W piątek nadal trwa awaria usługi domu maklerskiego. Klienci ING Banku Śląskiego pozostają "bez dostępu do swoich pieniędzy" od środy.

Po premierze "Wiedźmina 3" hossa na CD Projekcie wyhamowała. Wielkimi krokami zbliża się premiera najprawdopodobniej najważniejszej gry polskiej branży gamingowej - "Cyberpunka 2077". Pięć lat temu przełomem był "Wiedźmin 3". Przypominamy, jaka panowała wtedy atmosfera wokół CD Projektu.

Transformacja, zwolnienia, 2049. Powodów do świętowania Barbórki brakuje. Likwidacja, sprawiedliwa transformacja, 2049, zwolnienia, wygaszanie – to hasła, które w tym roku towarzyszyły górnikom. Najgorsze jeszcze przed górnikami, a transformacja polskiej energetyki dopiero się rozpoczyna.

Gowin przekonuje, że możliwy jest kompromis ws. budżetu UE. Wicepremier Jarosław Gowin na konferencji w Brukseli przekonywał, że możliwy jest kompromis ws. budżetu UE i mechanizmu warunkowości.

NBP: Szok po pandemii nie zagraża stabilności systemu finansowego. Szok spowodowany pandemią COVID-19 nie zagraża stabilności systemu finansowego w Polsce, choć ryzyko pozostaje podwyższone - wynika z grudniowej edycji "Raportu o stabilności systemu finansowego" NBP.

S&P zakłada kompromis Polski z UE, obniża prognozę PKB Polski w 2021 r. Agencja S&P Global Ratings zakłada, że Polska i UE wypracują kompromis ws. uzależniania wypłaty funduszy UE od przestrzegania zasad praworządności - wynika z raportu agencji z 2 grudnia.

Szał na Wall Street jak w roku 1929. Wyceny amerykańskich akcji przekroczyły rekord z roku 1929, po którym nastąpił pamiętny krach i Wielki Kryzys.

Naftowy kartel porozumiał się w sprawie zwiększenia wydobycia. Kraje OPEC i inni producenci ropy, którym przewodzi Rosja, czyli grupa OPEC+, postanowiły podnieść poziom wydobycia ropy o 500 tys. baryłek dziennie od 1 stycznia 2021 roku - podała agencja Reuters.

Wydarzy się w Polsce

Szczepionki. O 09:30 - zgodnie z zapowiedzią szefa KPRM Michała Dworczyka - odbędzie się konferencja, podczas której ma zostać przedstawiona procedura szczepień przeciw COVID-19. Według deklaracji premiera Mateusza Morawieckiego szczepienia rozpoczną się w lutym lub marcu przyszłego roku.

OECD. Konferencja prasowa nt. raportu OECD "Przegląd Gospodarczy Polski", z udziałem ministra rozwoju, pracy i technologii Jarosława Gowina oraz sekretarza generalnego OECD Jose Angela Gurrii (09:00)

Warszawa. Konferencja prasowa "Powstaje nowe centrum Warszawy", z udziałem prezydenta stolicy Rafała Trzaskowskiego (10:00)

Apteki. Debata "Obrotowe drzwi na rynku aptecznym i granice kompetencji samorządów zawodowych", organizowana przez Związek Przedsiębiorców i Pracodawców (11:00)

Kierowcy. Wideokonferencja prasowa z udziałem m.in. ministra infrastruktury Andrzeja Adamczyka nt. wejścia w życie pakietu deregulacyjnego dla kierowców i ułatwień związanych z nowymi przepisami (11:30)

Polska kontra UE. Konferencja prasowa Solidarnej Polski z udziałem m.in. Janusza Kowalskiego i Jacka Ozdoby nt. "Prezentacja raportu +Łamanie praworządności przez Holandię – nadużycia podatkowe w UE+" (12:00)

Strajk Kobiet. Konferencja prasowa Ogólnopolskiego Strajku Kobiet nt. nadchodzącego szczytu Rady Europejskiej i postawy polskiego rządu (12:00)

Wydarzy się na świecie

Nowy Jork. Zakończenie dwudniowej, specjalnej sesji Zgromadzenia Ogólnego ONZ na temat pandemii koronawirusa.

Bruksela. Konferencja prasowa przewodniczącego Rady Europejskiej Charles'a Michela.

Siewierodonieck. Ambasador RP na Ukrainie Bartosz Cichocki wraz z ambasadorami Czech, Słowacji i Węgier złoży wizytę w przedstawicielstwie OBWE, gdzie przeprowadzi rozmowy z jego kierownictwem. Dyplomaci przebywają w Donbasie, gdzie trwa konflikt z prorosyjskimi separatystami.

Podgorica. Parlament Czarnogóry ma głosować w sprawie powołania nowego rządu.

Kalendarium ekonomiczne 4 grudnia 2020 r.

Zamówienia w przemyśle Niemiec (08:00)

Protokół z posiedzenia RPP (14:00)

Sytuacja na rynku pracy w USA, w tym liczba nowych miejsc pracy w sektorze pozarolniczym (14:30)

Handel zagraniczny (14:30) i zamówienia w przemyśle USA (16:00)

Podsumowanie sesji

Polska: Zadyszka dużych spółek. Spadki Pekao i Dino

USA: Szał na Wall Street jak w roku 1929.

Zobacz tabele notowań | Aktualne notowania kontraktów na indeksy |

Kalendarium giełdowe

PCF Group - Zakończenie budowania księgi popytu wśród inwestorów instytucjonalnych.

CDPROJEKT - Wprowadzenie do obrotu na GPW 4.534.624 akcji zwykłych na okaziciela serii M.

AUTOSPA - Publikacja raportu za III kwartał 2020 roku.

ASBIS - Pierwszy dzień notowań bez dywidendy 0,10 USD na akcję

Pełne kalendarium spółkowe | Wiadomości z rynków | Komunikaty ESPI

#TegoDnia 4 grudnia

1520 – Na Sejmie w Bydgoszczy zatwierdzono wydany 7 stycznia tego roku przez króla Zygmunta Starego przywilej toruński, którego głównym postanowieniem było wprowadzenie przymusu pańszczyzny w wysokości jednego dnia w tygodniu, w miejsce 2-4 dni w roku.

1926 – Założono polską ligę piłkarską.

1954 – W Miami otwarto pierwszą restaurację sieci Burger King.

1955 – Otwarto Planetarium Śląskie w Chorzowie.

1962 – Rozpoczęto wydobycie w KWK „Jastrzębie” w Jastrzębiu-Zdroju.

1991 – Zarządzeniem ministra łączności w miejsce państwowej jednostki organizacyjnej Polska Poczta, Telegraf i Telefon powołano dwa oddzielne podmioty gospodarcze: Państwowe Przedsiębiorstwo Użyteczności Publicznej Poczta Polska oraz Spółkę Akcyjną Skarbu Państwa Telekomunikacja Polska

1991 – Amerykańskie linie lotnicze Pan Am ogłosiły bankructwo.

Źródła: PAP, Investing.com, Wikipedia

Źródło:
Michał Żuławiński
Michał Żuławiński
analityk Bankier.pl

Redaktor prowadzący działu Rynki Bankier.pl. Wraz z zespołem śledzi bieżące wydarzenia na polskiej giełdzie i globalnych rynkach finansowych, analizuje dane gospodarcze z kraju i ze świata, monitoruje politykę banków centralnych itp. Miłośnik nowych technologii, zarówno w obszarze mediów, jak i szeroko pojętego inwestowania. Laureat nagrody specjalnej w konkursie dla dziennikarzy ekonomicznych Narodowego Banku Polskiego im. Władysława Grabskiego. Tel: 604 678 518

Tematy

Otwórz konto w promocjach: 300 zł premii za otwarcie i polecenie konta

Advertisement

Komentarze (0)

dodaj komentarz

Powiązane: Zapowiedź dnia

Polecane

Najnowsze

Popularne

Ważne linki