REKLAMA

Pfizer miał problemy z dostawami surowców do produkcji szczepionki. Akcje w dół

2020-12-04 06:48, akt.2020-12-04 07:59
publikacja
2020-12-04 06:48
aktualizacja
2020-12-04 07:59
Pfizer miał problemy z dostawami surowców do produkcji szczepionki. Akcje w dół
Pfizer miał problemy z dostawami surowców do produkcji szczepionki. Akcje w dół
fot. Ascannio / / Shutterstock

Do końca 2020 r. Pfizer dostarczy na rynek o 50 mln mniej dawek szczepionki niż pierwotnie planowano. Powodem są problemy z pozyskaniem surowców odpowiedniej jakości.

Jak poinformował „Wall Street Journal” opierając się na stanowisku rzecznika farmaceutycznego giganta, przed końcem bieżącego roku z fabryk Pfizera wyjedzie 50 mln dawek szczepionki na koronawirusa, a nie 100 mln, które wstępnie planowano. Jako powód wskazano fakt, że część surowców pozyskiwanych od amerykańskich i europejskich dostawców nie spełniała wymogów dotyczących jakości. Tymczasem sprowadzenie w szybkim czasie większej ilości pełnowartościowych surowców okazało się trudniejsze niż oczekiwano.

Warto dodać, że o 50 mln szczepionek do końca 2020 r. Pfizer informował już 9 listopada, kiedy jako pierwsza firma farmaceutyczna poinformował o sukcesie w badaniach nad opracowaniem szczepionki na koronawirusa. Zmiana planów produkcyjnych ma dotyczyć wcześniejszych przewidywań spółki.

Jednocześnie Pfizer nadal utrzymuje, że w 2021 r. do spółki z niemiecką firmą BioNTech wyprodukuje 1,3 miliarda dawek szczepionki, a „brakujące” 50 mln uda się nadrobić w najbliższych miesiącach. Warto pamiętać, że zaszczepienie jednej osoby wymagać będzie dwóch dawek podanych w odpowiednim odstępie czasu.

„WSJ” dodaje, że zazwyczaj firmy farmaceutyczne nie czynią przygotowań do uruchomienia produkcji szczepionki nim nie otrzyma ona wszystkich wymaganych zgód od władz. W przypadku szczepionki na koronawirusa oba procesy toczyły się równolegle. Dodatkowo szczepionka chroniąca przed Covid-19 będzie pierwszą w historii szczepionką wyprodukowaną w technologii mRNA.

Rynki żyją szczepionkową nadzieją

9 listopada Pfizer jako pierwsza firma farmaceutyczna poinformował o sukcesie w badaniach nad opracowaniem szczepionki na koronawirusa. Wywołało to natychmiastową reakcję na rynkach finansowych – inwestorzy na całym świecie upatrywali przełomu, który już w 2021 r. pozwoli gospodarce wrócić na stare tory i zakończy epokę cyklicznych lockdownów.

Wczorajszy komunikat „WSJ” o problemach Pfizera trafił na rynek przed zamknięciem sesji na Wall Street. Zmiana nastrojów była ewidentna, co widać na poniższym wykresie indeksu S&P500, który momentalnie osunął się poniżej poziomu otwarcia i dzień zakończył na lekkim minusie.

Traciły też akcje samego Pfizera, które wczoraj przeceniono o 2,19 proc. po tym jak przed publikacją informacji o problemach z produkcją wyznaczyły tegoroczne maksimum.

W piątek rano czasu polskiego na minusie znajdowały się także główne indeksy giełd azjatyckich (Nikkei225 – 0,25 proc.), jednak kontrakty na S&P500 odbijały już o 0,24 proc.

Michał Żuławiński

Źródło:
Tematy
Szukasz pracownika? Opublikuj pierwsze ogłoszenie o pracę już od 59,32 zł na Pracuj.pl!

Szukasz pracownika? Opublikuj pierwsze ogłoszenie o pracę już od 59,32 zł na Pracuj.pl!

Advertisement

Komentarze (14)

dodaj komentarz
kamil92
,,14,5 mld $ kary - W sądzie udowodniono, że Pfizer starał się zwiększyć sprzedaż Detrolu płacąc łapówki lekarzom, którzy zalecali zażywanie dużych jego ilości. Ponadto udowodniono, że koncern premiował pracowników, którzy w ten sposób reklamowali ten lek, a wstrzymywał premie tym, którzy tego odmówili" ,,14,5 mld $ kary - W sądzie udowodniono, że Pfizer starał się zwiększyć sprzedaż Detrolu płacąc łapówki lekarzom, którzy zalecali zażywanie dużych jego ilości. Ponadto udowodniono, że koncern premiował pracowników, którzy w ten sposób reklamowali ten lek, a wstrzymywał premie tym, którzy tego odmówili"
Źródło:
https://www.money.pl/gospodarka/wiadomosci/artykul/medyczny;gigant;zaplaci;rekordowe;odszkodowanie,143,0,953999.html
(usunięty)
(wiadomość usunięta przez moderatora)
lelo1949
Za mało czasu upłynęło ,żeby wyprodukować dobrą szczepionkę ,nic na siłę,amoku dostali
jarekzbyszek
Ale głupoty piszecie. Szczepionki to tak skomplikowany produkt, że są ogromne problemy z dostępnością bioproduktów. Tacy światowi dostawcy jak ThermoFisher maja sprzedaną produkcje rok naprzód. A wystarczy chory na Covid pracownik i fabryka staje.
marianpazdzioch
Nie, abortowanych płodów. Reptiliany zjadły.
secundus
no i się wyjaśniło, dlaczego bankier straszy, (dziś Szwecją - bo zamknęła szkoły średnie, armagedon normalnie, wow, Włochami i Koreą Płd, szkoda że nie Północną)
(usunięty)
(wiadomość usunięta przez moderatora)
ravauw
moze intel / amd / qualcom nie wyrabiają się z produkcją chipów

Powiązane: Epidemia koronawirusa z Chin

Polecane

Najnowsze

Popularne

Ważne linki