REKLAMA

Zapowiedź dnia - 23 czerwca 2021 r.

Michał Żuławiński2021-06-23 07:25analityk Bankier.pl
publikacja
2021-06-23 07:25
Zapowiedź dnia - 23 czerwca 2021 r.
Zapowiedź dnia - 23 czerwca 2021 r.
/ Bankier.pl

Przed nami środa, 23 czerwca, 173. dzień roku. Oto zapowiedź najważniejszych wydarzeń dnia oraz krótka lista tematów, o których warto wiedzieć od samego rana.

Tematy dnia

Dzień domów w Bankier.pl. Prezentujemy prawdziwą pigułkę informacyjną dla każdego, kto planuje budowę domu, już realizuje taką inwestycję albo też ma na oku popularne "bliźniaki" czy "szeregi" sprzedawane przez deweloperów.

Dzień domów w Bankier.pl. Specjalne wydanie serwisu

Domy w największych miastach drożeją mocniej od mieszkań. Nowy raport Bankier.pl. Od 27 proc. w Poznaniu i Łodzi do nawet 59 proc. w Gdańsku podrożały w ciągu ostatnich pięciu lat domy jednorodzinne – wynika z danych Bankier.pl udostępnionych przez Cenatorium.

Pięć lat rajdu cen działek w województwach [Raport Bankier.pl]. Działki budowlane położone poza stolicami województw podrożały w ostatnich pięciu latach o kilkadziesiąt procent – wynika z danych Bankier.pl udostępnionych przez Cenatorium.

"Takiego sezonu jeszcze nie było". W budowlance fachowców jak na lekarstwo. „W tym roku sezon jest podwójny”, mówi w rozmowie z Bankier.pl właściciel firmy budowlanej z Łodzi. W związku z liczbą zleceń potrzeba pracowników.

KNF przygotowuje się do zawierania ugód dot. kredytów frankowych. Komisja Nadzoru Finansowego przygotowuje się do zwiększonego zainteresowania ugodami banków i klientów dotyczących kredytów frankowych, przede wszystkim zwiększając potencjał Centrum Mediacji Sądu Polubownego przy KNF.

Dodatkowe dwa tygodnie urlopu tylko dla ojców coraz popularniejsze. Coraz częściej i chętniej mężczyźni korzystają z urlopu na opiekę nad dzieckiem przeznaczonego specjalnie dla nich. Taką opcję przewidziano nie tylko dla zatrudnionych na etat, ale także dla przedsiębiorców.

Hiszpanie protestują przeciwko wzrostowi opłat za prąd i ich zróżnicowaniu w ciągu doby. Hiszpanie protestują przeciwko podwyżkom cen prądu i zróżnicowaniu stawek w ciągu doby, pomimo tego, że socjalistyczny rząd zapowiedział obniżenie do końca roku podatku VAT od energii elektrycznej, z obecnych 21 proc. do 10 proc.

Wydarzy się w Polsce

Sejm. Sejm dzisiaj rozpocznie dwudniowe posiedzenie; zajmie się m.in. wnioskami Koalicji Obywatelskiej o odwołanie: wicepremiera i szefa MAP Jacka Sasina, szefa MSWiA Mariusza Kamińskiego i szefa KPRM Michała Dworczyka w związku z organizacją wyborów prezydenckich w trybie korespondencyjnym zarządzonych na 10 maja ub. roku.

Sejm ma zająć się też m.in. wspólnym projektem Kukiz'15 i PiS tzw. ustawy antykorupcyjnej. Przeprowadzone ma zostać też drugie czytanie projektu PiS noweli ustawy o partiach politycznych.

Sejm ma też kontynuować pracę nad projektem noweli ustawy o utrzymaniu czystości i porządku w gminach, czyli tzw. ustawy śmieciowej, który zakłada m.in. doprecyzowanie metody naliczania opłaty śmieciowej od zużytej wody.

Sejm ma też przeprowadzić drugie czytanie przedstawionego przez prezydenta, na wniosek prezesa NBP, projektu noweli ustawy o usługach płatniczych, dotyczący obowiązku akceptowania gotówki przez podmioty prowadzące działalność gospodarczą w Polsce.

Sejm na też przeprowadzić drugie czytanie rządowego projektu noweli ustawy o Policji, którego celem jest uregulowanie statusu zwierząt w służbach mundurowych podległych MSWiA, w Służbie Więziennej i w Siłach Zbrojnych RP.

Zdrowie. 10:30 Debata pn. "Pacjent po pandemii?", z udziałem ministra zdrowia Adama Niedzielskiego połączona z uroczystym rozstrzygnięciem konkursu dla dziennikarzy lubuskich mediów "Pandemia 2020 – lubuska perspektywa"

Zdrowie. 13:30 Konferencja prasowa ministra zdrowia Adama Niedzielskiego poświęcona obsłudze pacjentów na poziomie podstawowej

Orlen. 09:00 Konferencja prasowa online poświęcona otwarciu nowych formatów sklepowo-gastronomicznych pod marką "ORLEN w ruchu", z udziałem prezesa PKN Orlen Daniela Obajtka.

PGE. 10:00 Transmisja online z okazji podpisania umowy na budowę nowej elektrociepłowni gazowej w Siechnicach.

W. Kieżun. Dziś w Warszawie odbędzie się pogrzeb prof. Witolda Kieżuna - weterana AK, powstańca warszawskiego, ekonomisty. Uroczystości pogrzebowe prof. Kieżuna rozpoczną się mszą świętą o godz. 10.30 w Bazylice św. Krzyża przy Krakowskim Przedmieściu 3.

Wydarzy się na świecie

Sankt Petersburg. W ramach trzeciego meczu grupowego na Euro 2020, reprezentacja Polski zagra z kadrą Szwecji (18:00). Zwycięstwo polskiej drużyny da jej awans do 1/8 finału rozgrywek.

Montreal. Oczekiwana jest publikacja wstępnego raportu Organizacji Międzynarodowego Lotnictwa Cywilnego (ICAO) w sprawie wymuszonego przez władze Białorusi lądowania 23 maja w Mińsku samolotu linii Ryanair, lecącego z Aten do Wilna. Na pokładzie maszyny podróżował białoruski opozycjonista Raman Pratasiewicz, który po lądowaniu został aresztowany wraz ze swoją partnerką.

Paryż. Prezydent Francji Emmanuel Macron spotka się z przewodniczącą Komisji Europejskiej Ursulą von der Leyen. Podczas jej wizyty zatwierdzony ma zostać francuski krajowy plan odbudowy.

Waszyngton. Minister gospodarki Niemiec Peter Altmaier z wizytą w Waszyngtonie (do 25 czerwca), podczas której ma prowadzić rozmowy polityczne m.in. ze specjalnym wysłannikiem prezydenta USA ds. klimatu Johnem Kerrym oraz z przedstawicielką USA ds. handlu Katherine Tai.

Berlin. Sekretarz stanu USA Antony Blinken z wizytą w Niemczech, podczas której spotka się z kanclerz Angelą Merkel i ministrem spraw zagranicznych Heiko Maasem.

Watykan. Audiencja generalna papieża Franciszka na dziedzińcu św. Damazego.

Berlin. Druga międzynarodowa konferencja pokojowa ws. Libii. Gospodarzami spotkania są szef dyplomacji Niemiec Heiko Maas i sekretarz generalny ONZ Antonio Guterres.

Paryż. Prezydent Francji Emmanuel Macron spotka się z premierem Kosowa Albinem Kurtim.

Moskwa. Wizyta sekretarz generalnej Organizacji Bezpieczeństwa i Współpracy w Europie (OBWE) Helgi Schmid w Rosji (do 24 czerwca). W programie - rozmowy z szefem dyplomacji rosyjskiej Siergiejem Ławrowem i innymi przedstawicielami władz Rosji.

Moskwa. Doroczna Międzynarodowa Konferencja na temat Bezpieczeństwa, organizowana przez Ministerstwo Obrony Rosji. Wśród uczestników - przywódca junty w Birmie, gen. Mi Aung Hlaing (do 24 czerwca).

Hongkong. Proces bez ławy przysięgłych pierwszego Hongkończyka oskarżonego o złamanie narzuconych przez komunistyczne władze ChRL kontrowersyjnych przepisów bezpieczeństwa państwowego. 24-letni Tong Ying-kit jest oskarżony o terroryzm i podżeganie do secesji; według władz wjechał motocyklem w grupę policjantów w czasie antyrządowego protestu 1 lipca 2020 roku.

Kalendarium ekonomiczne 23 czerwca 2021 r.

Indeksy PMI obejmie Francję (09:15), Niemcy (09:30), strefę euro (10:00), Wielką Brytanię (10:30) i USA (15:45).

Koniunktura konsumencka w Polsce (10:00)

Decyzja Narodowego Banku Czech ws. stóp procentowych (po południu)

Podsumowanie sesji

Polska: Na GPW bez zmian. Słabszy dzień spółek gamingowych

USA: Wzrosty na Wall Street. Nasdaq najwyżej w historii

Zobacz tabele notowań | Aktualne notowania kontraktów na indeksy |

Kalendarium giełdowe

GPW - VII edycja konferencji online #GPWInnovationDay - dzień 2/3

BOS. 09:00 Konferencja prasowa prezentująca "Strategię Rozwoju Banku Ochrony Środowiska S.A. na lata 2021-2023"

TSGAMES – ZWZA ws. m.in. podziału zysku za rok 2020.

FORTE – Dzień ustalenia prawa do dywidendy 4 zł na akcję.

APS – Publikacja jednostkowego oraz skonsolidowanego raportu za 2020 rok.

PLAYWAY – Dzień ustalenia prawa do dywidendy 12,74 zł na akcję.

KRUK – Pierwszy dzień notowań bez dywidendy 11 zł na akcję.

Pełne kalendarium spółkowe | Wiadomości z rynków | Komunikaty ESPI

#TegoDnia 23 czerwca

1724 – Imperium Osmańskie i Rosja zawarły w Konstantynopolu układ wyznaczający strefy ich wpływów.

1828 – Rozpoczęto budowę cytadeli Twierdzy Poznań.

1919 – Zgromadzenie Narodowe Niemiec ratyfikowało Traktat wersalski.

1940 – Adolf Hitler przybył do zdobytego Paryża.

1949 – Rozpoczęto budowę Nowej Huty.

1970 – PRL i RFN zawarły układ o obrocie towarowym i współpracy gospodarczej.

1974 – Na X Mistrzostwach Świata w Piłce Nożnej w RFN Polska, mająca już zapewniony awans do II rundy, pokonała w trzecim meczu grupowym Włochy 2:1.

1990 – Parlament Mołdawii uchwalił deklarację suwerenności republiki.

2000 – Został podpisany Układ z Kotonu pomiędzy Wspólnotami Europejskimi i 77 krajami Afryki, Karaibów i Pacyfiku.

2016 – Obywatele Wielkiej Brytanii opowiedzieli się w referendum za wystąpieniem z Unii Europejskiej.

Źródła: PAP, Investing.com, Wikipedia

Źródło:
Michał Żuławiński
Michał Żuławiński
analityk Bankier.pl

Redaktor prowadzący działu Rynki Bankier.pl. Wraz z zespołem śledzi bieżące wydarzenia na polskiej giełdzie i globalnych rynkach finansowych, analizuje dane gospodarcze z kraju i ze świata, monitoruje politykę banków centralnych itp. Miłośnik nowych technologii, zarówno w obszarze mediów, jak i szeroko pojętego inwestowania. Laureat nagrody specjalnej w konkursie dla dziennikarzy ekonomicznych Narodowego Banku Polskiego im. Władysława Grabskiego. Tel: 604 678 518

Tematy
Sprawdź jak zyskać 300 zł z Kontem Jakie Chcę

Sprawdź jak zyskać 300 zł z Kontem Jakie Chcę

Advertisement

Komentarze (0)

dodaj komentarz

Powiązane: Zapowiedź dnia

Polecane

Najnowsze

Popularne

Ważne linki