REKLAMA
APOGEUM IV FALI

Zapowiedź dnia - 20 października 2021 r.

Michał Żuławiński2021-10-20 07:29analityk Bankier.pl
publikacja
2021-10-20 07:29
Zapowiedź dnia - 20 października 2021 r.
Zapowiedź dnia - 20 października 2021 r.
/ Bankier.pl

Przed nami środa, 20 października, 293. dzień roku. Oto zapowiedź najważniejszych wydarzeń dnia oraz krótka lista tematów, o których warto wiedzieć od samego rana.

Tematy dnia

Dochód 7 tys. zł? Ponad 700 tys. zł kredytu hipotecznego w zasięgu jeszcze w kilku bankach. Bezdzietna para zarabiająca łącznie 7 tys. zł może otrzymać kredyt nawet na 100-krotność miesięcznej pensji. Wykorzystanie zdolności „pod korek” to jednak nierozważny krok w obliczu wzrostu stóp procentowych.

Nowe dane o gotówce. Przybyło pięćsetek i dwusetek, ubyło setek. Od wybuchu pandemii w Polsce przybyło banknotów, ale nie wszystkich w takich samym proporcjach. Polacy coraz częściej mają okazję włożyć do swoich portfeli nie tylko 200 zł, ale i 500 zł.

2 mln Polaków żyje w skrajnym ubóstwie, a co piąty Europejczyk jest nim zagrożony. 2 mln. osób w 2020 r. w Polsce żyło w skrajnym ubóstwie – wynika z raportu EAPN Polska. To więcej niż w 2019 r.

Niemcy chcą wzmocnienia kontroli na granicy z Polską. Jakie podejmą działania?. W Niemczech trwa debata na temat konieczności wzmocnienia kontroli na granicy z Polską w związku z napływem migrantów przez Białoruś.

Morawiecki: Oczekujemy przyjęcia Krajowego Planu Odbudowy. Polska przedłożyła Krajowy Plan Odbudowy zgodnie z terminami; oczekujemy, że zgodnie z regulaminem, który Komisja Europejska opracowała, zostanie on przyjęty.

Credit Agricole: Drogie nawozy zwiększą ceny żywności. Silny wzrost cen nawozów mineralnych, jaki ma miejsce w ostatnich miesiącach, wpłynie na wzrost cen żywności - uważają analitycy Credit Agricole.

Nalot FBI na posiadłość rosyjskiego oligarchy. Agenci Federalnego Biura Śledczego (FBI) weszli we wtorek do posiadłości rosyjskiego oligarchy Olega Deripaski w Waszyngtonie.

Wydarzy się w Polsce

Konkurs Chopinowski. W nocy ze środy na czwartek ogłoszone zostaną wyniki XVIII Międzynarodowego Konkursu Pianistycznego im. Fryderyka Chopina. Decyzją Jury, pod przewodnictwem Katarzyny Popowej-Zydroń, do finału zakwalifikowało się aż 12 pianistów. Wśród finalistów jest dwóch reprezentantów Polski: Jakub Kuszlik i Kamil Pacholec.

Nieruchomości. 09:00 Międzynarodowa Konferencja Naukowa pt. "Nieruchomości wczoraj, dziś i jutro", organizowana przez redakcję wydawanego przez Ministerstwo Sprawiedliwości kwartalnika naukowego "Nieruchomości@".

Szczepienia. 10:00 Briefing prasowy pt. "Szczepionki przeciw grypie sukcesywnie dostarczane do Polski", organizowany m.in. przez Ogólnopolski Program Zwalczania Grypy

Imigracja. 10:00 Konferencja prasowa prezentująca raport ZPP pt. "Polityka imigracyjna Polski - konieczne kierunki zmian", z udziałem m.in. prezesa ZPP Cezarego Kaźmierczaka

Rolnictwo. 11:00 Konferencja prasowa AGROunii nt. "Oddamy prosięta pod opiekę ministerstwa. Rolników nie stać na ich utrzymanie", z udziałem m.in. lidera AGROunii Michała Kołodziejczaka.

Wydarzy się na świecie

Wilno. Prezydent RP Andrzej Duda wraz z małżonką Agatą Kornhauser-Dudą kontynuują wizytę na Litwie. Polski przywódca spotka się z premier Litwy Ingridą Szimonyte, a razem z prezydentem tego kraju Gitanasem Nausedą weźmie udział w Litewskiej Narodowej Konferencji Bezpieczeństwa. Prezydent Duda złoży też kwiaty przy Mauzoleum Matki i Serca Syna oraz w Kaplicy Powstańców Styczniowych na Cmentarzu na Rossie.

Strasburg. Trwa sesja plenarna Parlamentu Europejskiego. Zaplanowana jest m.in. debata w sprawie pierwszej rocznicy ograniczenia w Polsce aborcji ze względów eugenicznych. Europosłowie przedstawią też swoje oczekiwania wobec szczytu Rady Europejskiej, który odbędzie się 21-22 października i którego kluczowymi obszarami tematycznymi będą pandemia Covid-19, strategia cyfrowa UE, rosnące koszty energii i migracja.

Wilno. W stolicy Litwy XXIV sesja Zgromadzenia Parlamentarnego Sejmu i Senatu RP oraz Sejmu Republiki Litewskiej; do czwartku.

Bruksela. Konferencja prasowa sekretarza generalnego NATO Jensa Stoltenberga przed zaplanowanym na czwartek i piątek spotkaniem ministrów obrony państw Sojuszu Północnoatlantyckiego.

Londyn. W brytyjskiej Izbie Gmin, która wznowiła obrady po czterotygodniowej przerwie na partyjne konferencje, sesja poselskich pytań do premiera Borisa Johnsona.

Watykan. Audiencja generalna papieża Franciszka.

Bogota. Wizyta w Kolumbii sekretarza stanu USA Antony'ego Blinkena; do czwartku.

Moskwa. W stolicy Rosji międzynarodowa konferencja na temat sytuacji w Afganistanie z udziałem talibów.

Pekin. Trwa sesja Stałego Komitetu Ogólnochińskiego Zgromadzenia Przedstawicieli Ludowych, czyli parlamentu ChRL; do soboty.

Strasburg. Konferencja Przewodniczących PE (szef europarlamentu i przewodniczący grup politycznych) wybierze tegorocznego laureata Nagrody im. Sacharowa. Na liście finalistów znalazła się grupa afgańskich obrończyń praw człowieka, działacz rosyjskiej opozycji Aleksiej Nawalny i była tymczasowa prezydent Boliwii Jeanine Anez. Nagroda zostanie wręczona 15 grudnia.

Rzym. W ambasadzie RP we Włoszech projekcja filmu "Żydzi w Armii Andersa" w związku z 80. rocznicą jej utworzenia. Obecny będzie między innymi generał Zvi Kan Tor, dyrektor powstającego Muzeum Żydowskich Żołnierzy walczących w II wojnie światowej.

Kalendarium ekonomiczne 20 października 2021 r.

08:00 - Wielka Brytania - CPI (9/2021)

10:00 - GUS - Polska - Dynamika produkcji sprzedanej przemysłu (9/2021)

10:00 - GUS - Polska: Dane dotyczące koniunktury konsumenckiej (10/2021)

11:00 - UE - Inflacja CPI r/r (9/2021)

Polska - Ministerstwo Finansów opublikuje dane o zadłużeniu Skarbu Państwa (8/2021)

Podsumowanie sesji

mWIG40 spadł ze szczytu. Sądne dni Mercatora i Allegro

S&P500 i Nasdaq znów blisko rekordów

Zobacz tabele notowań | Aktualne notowania kontraktów na indeksy |

Kalendarium giełdowe

PKNORLEN – 12:00 Konferencja prasowa przedstawicieli zarządu PKN Orlen na temat gospodarki wodorowej oraz działań biznesowych umożliwiających osiągnięcie neutralności emisyjnej

BRAS – NWZA ws. zmiany w statucie oraz zmian w składzie RN.

BAHOLDING – NWZA ws. wyrażenia zgody na obciążenie zastawem należących do spółki udziałów i akcji w spółkach zależnych.

KETY – Publikacja skonsolidowanego raportu za III kwartał 2021 roku.

ALTA – Wypłata dywidendy 0,25 zł na akcję.

#TegoDnia 20 października

1595 – Wyprawa Jana Zamoyskiego do Mołdawii: zwycięstwem wojsk polskich nad tureckimi i tatarskimi zakończyła się bitwa pod Cecorą.

1655 – W Kiejdanach hetman wielki litewski Janusz Radziwiłł zerwał unię Litwy z Koroną i podpisał pakt wiążący ją ze Szwecją. Król szwedzki Karol X Gustaw zostaje uznany za wielkiego księcia litewskiego.

1803 – Senat Stanów Zjednoczonych ratyfikował zakup Luizjany.

1818 – Stany Zjednoczone i Wielka Brytania zawarły konwencję o granicach i handlu.

1820 – Założono Warszawską Resursę Kupiecką.

1921 – Rada Ambasadorów Ligi Narodów zatwierdziła decyzję o podziale Górnego Śląska.

2000 – Współwłaściciel spółki Art-B zamieszanej w aferę finansową związaną z tzw. oscylatorem bankowym Bogusław Bagsik został skazany na karę 9 lat pozbawienia wolności.

2011 - Baskijska separatystyczna organizacja ETA ogłosiła definitywnie zakończenie podejmowania działań zbrojnych.

2012 – W Warszawie oddano do użytku Dom Kereta, jeden z najwęższych budynków mieszkalnych na świecie.

Źródła: PAP, Investing.com, Wikipedia

Źródło:
Michał Żuławiński
Michał Żuławiński
analityk Bankier.pl

Redaktor prowadzący działu Rynki Bankier.pl. Wraz z zespołem śledzi bieżące wydarzenia na polskiej giełdzie i globalnych rynkach finansowych, analizuje dane gospodarcze z kraju i ze świata, monitoruje politykę banków centralnych itp. Miłośnik nowych technologii, zarówno w obszarze mediów, jak i szeroko pojętego inwestowania. Laureat nagrody specjalnej w konkursie dla dziennikarzy ekonomicznych Narodowego Banku Polskiego im. Władysława Grabskiego. Tel: 604 678 518

Tematy
Otwórz konto w mBanku i zgarnij do 300 zł

Otwórz konto w mBanku i zgarnij do 300 zł

Komentarze (0)

dodaj komentarz

Powiązane: Zapowiedź dnia

Polecane

Najnowsze

Popularne

Ważne linki