REKLAMA

Morawiecki: Oczekujemy przyjęcia Krajowego Planu Odbudowy

2021-10-19 20:11
publikacja
2021-10-19 20:11
Morawiecki: Oczekujemy przyjęcia Krajowego Planu Odbudowy
Morawiecki: Oczekujemy przyjęcia Krajowego Planu Odbudowy
fot. Maciej Łuczniewski / / FORUM

Polska przedłożyła Krajowy Plan Odbudowy zgodnie z terminami; oczekujemy, że zgodnie z regulaminem, który Komisja Europejska opracowała, zostanie on przyjęty - mówił premier Mateusz Morawiecki. Jeśli wobec Polski będzie stosowana próba szantażu finansowego, będziemy w sposób kreatywny reagować - dodał.

"Polska przedłożyła Krajowy Plan Odbudowy zgodnie z terminami, został on zatwierdzony od strony technicznej również zgodnie z terminami. Oczekujemy teraz, że zgodnie z regulaminem, który Komisja (Europejska) sama opracowała, zostanie on przyjęty" – powiedział Morawiecki we wtorek TVP Info.

"Jeżeli wobec Polski będzie stosowana próba szantażu finansowego, będziemy starali się w sposób kreatywny reagować i bardzo elastyczny, żeby poszczególne projekty nie ucierpiały" – oświadczył szef polskiego rządu.

Jak dodał, "zdając sobie sprawę, że w Brukseli mamy nie samych przyjaciół", rząd rozpoczął realizację „wielkiego programu inwestycyjnego +Polski Ład+".

"Właściwie wszystkie samorządy, co do jednego, zdają sobie z tego doskonale sprawę, ponieważ przedłożyły blisko 8000 wniosków, a ten program nie jest związany finansowaniem z UE" – zaznaczył premier.

Według Morawieckiego to pokazuje "jak bardzo wzrosła gospodarka polska w ostatnich latach". "Dziś Polskę stać, abyśmy realizowali bardzo ambitne projekty infrastrukturalne w zakresie służby zdrowia, edukacji, cyfryzacji i inne z naszych budżetowych, krajowych pieniędzy" – podkreślił.

Premier wziął we wtorek udział w debacie "Kryzys praworządności w Polsce a prymat prawa unijnego", zorganizowanej w Parlamencie Europejskim w Strasburgu w związku z wyrokiem Trybunału Konstytucyjnego z 7 października w sprawie wyższości konstytucji nad prawem unijnym. W debacie uczestniczyła także przewodnicząca Komisji Europejskiej Ursula von der Leyen. "Praworządność to spoiwo, które łączy naszą Unię. Nie pozwolimy, aby nasze wspólne wartości były naruszane. Komisja będzie działać. Opcje są wszystkim znane. Pierwszą opcją są działania związane z procedurą naruszenia, gdzie będziemy w sposób prawny kwestionować wyrok Trybunału Konstytucyjnego. Kolejna opcja to mechanizm warunkowości i inne narzędzia finansowe" – przestrzegała szefowa KE.

Przyjęcie planu przez Komisję KPO jest konieczne, by Polska otrzymała pieniądze z Funduszu Odbudowy. Polska ma mieć do dyspozycji ok. 58 mld euro.(PAP)

brw/ par/

Źródło:PAP
Tematy
Szukasz pracownika? Opublikuj pierwsze ogłoszenie o pracę już od 59,32 zł na Pracuj.pl!

Szukasz pracownika? Opublikuj pierwsze ogłoszenie o pracę już od 59,32 zł na Pracuj.pl!

Advertisement

Komentarze (56)

dodaj komentarz
jacekdr64
W zamyśle jest to portal branżowy, ale zbyt wiele widzę postów pisowskich trolli...
(usunięty)
(wiadomość usunięta przez moderatora)
antek10
Jak tam pisiorki nowe ministerstwa? Brakło stołków to po stolarza i dorabianie. Niedługo co drugi pisior bedzie albo w radzie nadzorczej albo bedzie ministrem. łeheheheheh A miały być oszczednosci to likwidowali ministerstwa.
jarunia
słuchajcie no, wy lemingi, jeśli nie Mateuszek, to kto byłby waszym premierem, sprzątaczka? nie ma macie w polityce nikogo kompetentnego przecież
300_pala
Daj znać ilu jest członków UE
potiomkin
Na początek proponuje zakaz lotów dla samolotów Unijnych nad naszym krajem. Będzie to dla nich bardzo dotkliwy cios.
antek10
a tobie zamknąć sklep "u Stasia"
iandrew
Jak "Polski na wszystko stać" skoro mamy 160+30 mld zł ukrytej dziury budżetowej i ogromny dług publiczny?????
next3
"I am coming to my end..." powiedział wczoraj Pinokio na zakończenie swojego występu w PE. Czyżby prorok ? Czy czuje Zbycha który czai się z pałką tuż za jego plecami? Z pałką, czy z gotowymi kwitami ??? Ponoć Zbychu ma tyle kwitów na kolegów, że nie boi się nikogo i niczego, nawet wodzusia....
drabio
Morawiecki wie gdzie są pieniądze.... W kieszeni pracujących Polaków.... Naturalnie.

Coś mi się wydaje że w Polsce będzie żyło się skromniej a drożyzna zeżre a raczej już zżera siłę nabywcza Polaków i obok wymierania będą jeszcze wyjazdy...

Powiązane: Polska kontra Unia Europejska

Polecane

Najnowsze

Popularne

Ważne linki