REKLAMA

mWIG40 spadł ze szczytu. Sądne dni Mercatora i Allegro

2021-10-19 17:15
publikacja
2021-10-19 17:15
mWIG40 spadł ze szczytu. Sądne dni Mercatora i Allegro
mWIG40 spadł ze szczytu. Sądne dni Mercatora i Allegro
fot. Krystian Maj/ /

Wtorkowa sesja na warszawskim parkiecie przyniosła umiarkowane spadki głównych indeksów. Pod tą przygrywką spokoju kotłowały się dość istotne zmiany notowań poszczególnych spółek. W WIG20 ponownie mocno przeceniono walory Mercatora oraz niemal rekordowo tanie papiery Allegro.

Na europejskich giełdach był to bardzo spokojny dzień. Główne indeksy Starego Kontynentu kończyły sesję ze zmianami nieprzekraczającymi 0,6%. Od umiarkowanych wzrostów rozpoczął się także handel na Wall Street. Także na GPW na pozór nic wielkiego się nie wydarzyło. WIG20 stracił 0,50%, obniżając się do 2 447,54 pkt.

mWIG40 ostatecznie zamknął dzień ze stratą 0,40% po tym, jak w trakcie sesji osiągnął najwyższą wartość od lipca 2007 roku. sWIG80 zaliczył kolejną bezbarwną sesję, finalnie tracąc jednak tylko 0,16%. Szeroki WIG zaliczył spadek o 0,47%, kończąc handel z wynikiem 74 298,79 punktów przy obrotach przekraczających 1,3 mld złotych.

Za relatywnie niewielkimi zmianami głównych indeksów kryła się jednak spora zmienność na poszczególnych spółkach. Akcje Mercatora przeceniono o ponad 9% po spadku aż o 23,5% dzień wcześniej. O ile w poniedziałek była to reakcja na słabe wyniki kwartalne, tak dzisiaj kurs poleciał w dół podczas konferencji zarządu spółki. W ten sposób notowania Mercatora znalazły się na najniższym poziomie od lipca 2020 roku i są już o 86% niższe od szczytu sprzed roku.

Z kolei najniższy kurs zamknięcia w swej przeszło rocznej giełdowej historii zanotowały papiery Allegro.eu, we wtorek przecenione o prawie 3%. Od początku września kurs akcje giganta polskiego e-commercu spadł o blisko jedną trzecią. Biznesowi Allegro z pewnością nie służy rosnąca konkurencja w polskim handlu internetowym oraz spadek liczby użytkowników.

Konkurs

Giełdowe przysłowie mówi „Byki wchodzą po schodach, niedźwiedzie skaczą z okien".

Zaproponuj swoją wersję tego powiedzenia - najciekawsze nagrodzimy!

W dół szły także notowania modnych ostatnio spółek węglowych. Akcje JSW potaniały o przeszło 9%, Bogdanki o 6,7%, a Bumechu o 5%. Wraz z nimi zniżkowały notowania spółek energetycznych: PGE o 3,9%, Tauronu o 2,7%, a Enei o 2,2%. Sektorowy indeks WIG-Energia zaliczył spadek o 2,7%.

Z kolei najmocniejszym punktem WIG-u 20 okazały się papiery CD Projektu, które podrożały o 4,5% i ponownie zbliżyły się do poziomu 200 zł. Tymczasem dzień wcześniej na liście posiadaczy krótkich pozycji na akcjach CD Projektu ujawnił się kolejny podmiot.

Gorszy dzień miały akcje banków po tym, jak branżowy indeks WIG-Banki dotarł w pobliże historycznych maksimów. Ale szczególnie źle wypadły przecenione o ponad 8% walory Getin Noble Banku, któremu agencja Fitch obniżyła i tak już bardzo niski viability rating.

KK

Źródło:
Tematy
Otwórz konto w mBanku i zgarnij do 300 zł

Otwórz konto w mBanku i zgarnij do 300 zł

Powiązane: Sesja na GPW

Polecane

Najnowsze

Popularne

Ważne linki