REKLAMA

Credit Agricole: Drogie nawozy zwiększą ceny żywności

2021-10-19 17:13
publikacja
2021-10-19 17:13

Silny wzrost cen nawozów mineralnych, jaki ma miejsce w ostatnich miesiącach, wpłynie na wzrost cen żywności - uważają analitycy Credit Agricole. Ocenią, że w 2022 r. dynamika cen żywności i napojów bezalkoholowych zwiększy się w 2022 r. do 4,4 proc. r/r wobec 2,8 proc. w 2021.

Credit Agricole: Drogie nawozy zwiększą ceny żywności
Credit Agricole: Drogie nawozy zwiększą ceny żywności
fot. Dziurek / / Shutterstock

W ostatnich miesiącach mamy do czynienia z silnym wzrostem cen nawozów mineralnych, który ma charakter globalny. Indeks światowych cen nawozów publikowany przez Bank Światowy zwiększył się w okresie styczeń-wrzesień br. o ponad 56 proc. Co więcej, początek października przyniósł silne przyspieszenie wzrostu cen nawozów - informują eksperci Banku.

Analitycy zwracają uwagę, że główną przyczyną rosnących cen nawozów jest obserwowany ostatnio silny wzrost cen gazu ziemnego. Produkcja nawozów azotowych jest oparta na procesie Habera-Boscha, który polega na łączeniu azotu z wodorem, w wyniku czego powstaje amoniak. Podczas gdy źródłem azotu jest powietrze, to źródłem wodoru jak i energii potrzebnej do wyprodukowania amoniaku jest gaz ziemny. W konsekwencji gaz ziemny stanowi od 60 do 80 proc. kosztów produkcji nawozów azotowych, co wyjaśnia obserwowany w ostatnich miesiącach gwałtowny wzrost ich cen.

Ale także na rynku pozostałych nawozów mineralnych sytuacja popytowo-podażowa pozostaje napięta, co w znacznym stopniu wynika z czynników politycznych. Ceny nawozów potasowych pozostają pod wpływem sankcji nałożonych w 2021 r. przez Unię Europejską oraz USA na Białoruś, która jest jednym z największych producentów tych nawozów.

Analitycy Credit Agricole wskazują, że w ostatnich tygodniach napływają doniesienia medialne wskazujące, że Chiny, będące kluczowym światowym producentem nawozów fosforowych i azotowych, ograniczają ich eksport w celu stabilizacji cen na rynku wewnętrznym. Działania te nasilił obserwowany w ostatnich miesiącach kryzys energetyczny w tym kraju.

"Uwzględniając wysokie ceny nawozów oraz globalny charakter szoku można oczekiwać, że rolnicy na całym świecie będą ograniczać ich stosowanie, co będzie negatywne dla wydajności produkcji roślinnej. W efekcie, trudno oczekiwać, że kolejny sezon przyniesie odbudowę obserwowanych obecnie niskich na tle historycznym światowych zapasów zbóż i roślin oleistych" - czytamy w najnowszej publikacji MAKROmapa.

Uwzględniając utrzymujące się w ostatnich latach rosnące spożycie zbóż i roślin oleistych będzie to oddziaływać w kierunku wzrostu ich cen. To z kolei oznacza wyższe ceny pasz, a w konsekwencji dalszy wzrost presji kosztowej w przypadku produkcji zwierzęcej. Tym samym obserwowany obecnie wzrost cen nawozów będzie w kolejnych miesiącach oddziaływał w kierunku wzrostu cen wszystkich podstawowych produktów żywnościowych: pieczywa, mięsa, produktów mlecznych, oleju i tłuszczów oraz jaj - przekonują analitycy.

Zbudowano modele ekonometryczne. Prognozy analityków zakładają zwiększenie rocznej dynamiki cen w 2022 r. w porównaniu do 2021 r. we wszystkich głównych kategoriach żywnościowych poza napojami. Jednakże duża zmienność cen gazu utrudnia oszacowanie wpływu ostatnich zmian rynkowych na ceny żywności.

"W konsekwencji w naszym scenariuszu bazowym zakładamy, że kolejne miesiące przyniosą korektę i spadek cen nawozów, choć będą kształtować się one na podwyższonym poziomie. W efekcie, mimo czynników ryzyka w górę związanych z październikowym wzrostem cen nawozów, nadal podtrzymujemy naszą prognozę, zgodnie dynamika cen żywności i napojów bezalkoholowych zwiększy się w 2022 r. do 4,4 proc. r/r wobec 2,8 proc. w 2021." - czytamy w publikacji. (PAP)

autor: Anna Wysoczańska

awy/ skr/

Źródło:PAP
Tematy
Rekrutujesz? Odbierz 50% rabatu na pierwsze ogłoszenie na Pracuj.pl

Rekrutujesz? Odbierz 50% rabatu na pierwsze ogłoszenie na Pracuj.pl

Advertisement

Komentarze (16)

dodaj komentarz
marok
Ludzie czytajcie ze zrozumieniem. Prognoza dotyczy cen światowych żywności. Pod spodem wpisy sugerujące ,ze to dotyczy tylko Polski. Nie, ta sytuacja dotknie wszystkich. Ceny żywności to już pochodna sytuacji na świecie, jako że w tym względzie rynek globalny jest otwarty.
antek10
No bo jakims cudem najwieksza inflacja w EU jest w Polsce. A na dodatek stopy procentowe prawie zero. Nigdzie na świecie nie ma takiego złodziejstwa oszczednosci jak w tym kraju.
1984
Problem w tym, że zawodowcy patrzą tylko na tytuły. Jak pasuje do propagandy to nawalają na całego choćby z tekstu wynikało coś przeciwnego niż piszą. Na całym świecie rozwija sie kryzys energetyczny. W całej Europie ceny gazu i prądu biją rekordy przy czym najdrożej jest we Francji czy Niemczech, a w Polsce obok Skandynawii najtaniej.Problem w tym, że zawodowcy patrzą tylko na tytuły. Jak pasuje do propagandy to nawalają na całego choćby z tekstu wynikało coś przeciwnego niż piszą. Na całym świecie rozwija sie kryzys energetyczny. W całej Europie ceny gazu i prądu biją rekordy przy czym najdrożej jest we Francji czy Niemczech, a w Polsce obok Skandynawii najtaniej. Wiele razy linkowałem dane źródłowe czyli europejskie giełdy. Groch o ścianę, oni będa pisali swoje nawet wbrew faktom. Taka praca.
wrecker
Obiecał Morawiecki miskę ryżu i słowa dotrzyma
qart
Miska ryżu dotyczyła Niemców pracujących po wojnie aby odbudować swój kraj. Jesteś widzem TVN?
krokus12 odpowiada qart
Tylko on to przedstawia jako wzór do naśladowania Ty musisz być widzem TVP i to jeszcze mocno ograniczonym .
ajwaj_
Szansa na sukces > StartUp
Jedzenie z Niemiec, Bialorusi, Rosji > Kaliningrad itd. Reszta tez
PISa kupujac gaz za 1 000 $/1 000 m3 narazie, nadziei nie daje. Jak i UKR (zapasy wegla na 3 dni, gaz ze spotów 1 200 $/m3)
Rosyjski kontrakt sie konczy w krótce
1984
Nie strasz nie strasz bo...

http://appsso.eurostat.ec.europa.eu/nui/show.do?dataset=nrg_pc_203&lang=en

Cały czas trolujesz, że Polska kupuje bardzo drogi gaz. Ale jakim cudem dla przemysłu znacznie taniej niż u robiących łaskę (uwaga na polskie znaki!) Putinowi Austriaków i Niemców? Aha, już wiem. EUROSTAT to pisowska
Nie strasz nie strasz bo...

http://appsso.eurostat.ec.europa.eu/nui/show.do?dataset=nrg_pc_203&lang=en

Cały czas trolujesz, że Polska kupuje bardzo drogi gaz. Ale jakim cudem dla przemysłu znacznie taniej niż u robiących łaskę (uwaga na polskie znaki!) Putinowi Austriaków i Niemców? Aha, już wiem. EUROSTAT to pisowska agenda, inaczej być nie może!
ajwaj_ odpowiada 1984
Ja nie twierdze, ze PISie bossy z glodu umra
Tam jest wszystko na miejscu

https://xportal.pl/?p=31860

ajwaj_ odpowiada ajwaj_
Sciemy=klamstwa polskojezycznych PISi Morwietz,
Balbina itd, juz slabo dzialaja > czas smarowac taczki
___________
KRESY.PL
""Wyraźna większość badanych, 63 proc. uważa, że za wzrost cen prądu w Polsce odpowiada rząd. 28 procent respondentów uważa, że to wina Unii Europejskiej i jej polityki.

Analogiczny
Sciemy=klamstwa polskojezycznych PISi Morwietz,
Balbina itd, juz slabo dzialaja > czas smarowac taczki
___________
KRESY.PL
""Wyraźna większość badanych, 63 proc. uważa, że za wzrost cen prądu w Polsce odpowiada rząd. 28 procent respondentów uważa, że to wina Unii Europejskiej i jej polityki.

Analogiczny odsetek wskazał na firmy energetyczne. Zdaniem 18 proc. ankietowanych, winne są podmioty zagraniczne, w tym Rosja.""

https://kresy.pl/wydarzenia/kto-odpowiada-za-podwyzki-cen-pradu-w-polsce-sondaz/

Powiązane: Żywność

Polecane

Najnowsze

Popularne

Ważne linki