REKLAMA

Nowe dane o gotówce. Przybyło pięćsetek i dwusetek, ubyło setek

Michał Żuławiński2021-10-20 06:00analityk Bankier.pl
publikacja
2021-10-20 06:00

Od wybuchu pandemii w Polsce przybyło banknotów, ale nie wszystkich w takich samym proporcjach. Polacy coraz częściej mają okazję włożyć do swoich portfeli nie tylko 200 zł, ale i 500 zł.

Nowe dane o gotówce. Przybyło pięćsetek i dwusetek, ubyło setek
Nowe dane o gotówce. Przybyło pięćsetek i dwusetek, ubyło setek
fot. rsooll / / Shutterstock

Kwartalne dane Narodowego Banku Polskiego o gotówce w obiegu od początku pandemii budzą szczególne emocje. Do ich powstania przyczynił się sam prezes Glapiński, który w marcu 2020 r. uspokajał przejętych wybuchem pandemii (i jej potencjalnymi konsekwencjami) słowami: „Gotówki nie zabraknie”. Latem ubiegłego roku szef polskiego banku centralnego – mającego monopol na emitowanie pieniądza – przyznał, że mieliśmy do czynienia z „runem na bankomaty”.

Im bardziej przyzwyczajaliśmy się do życia z pandemią, tym mniejsze były obawy o apokaliptyczne scenariusze, w których warto mieć gotówkę przy sobie, a nie w postaci zapisu cyfrowego na koncie bankowym. Gotówkowy problem pojawił się natomiast w innym wydaniu – mowa o inflacji, która od kilku miesięcy jest w naszym kraju niekwestionowanym ekonomicznym tematem numer jeden.

Wzrost cen, szczególnie w usługach (w tym tych, które funkcjonują w szarej strefie, gdzie z oczywistych powodów płaci się gotówką) sprawił, że część użytkowników polskiego pieniądza musiała „bliżej zapoznać się” np. z banknotem o nominale 200 zł, który w poprzednich latach mógł uchodzić za białego kruka (szczególnie po wprowadzeniu go w latach 90., gdy stanowił pokaźny procent wynagrodzenia – np. w 1997 r. średnia płaca w gospodarce narodowej wynosiła 1061,93 zł brutto). Co więcej, Polacy coraz częściej mają też możność zetknięcia się z wprowadzonym w 2017 r. banknotem o nominale 500 zł, do czego przyczyniła się także ich rosnąca dostępność w bankomatach.

Banknoty dwóch prędkości

Wszystkie powyższe rozważania można zestawić z twardymi danymi NBP o strukturze obiegu banknotów i monet. Zacznijmy od samej góry, czyli od pięćsetek. Na koniec III kwartału było ich w obiegu 49,6 mln sztuk. Oznacza to wzrost o 7,5 proc. względem poprzedniego kwartału i 46 proc. względem analogicznego okresu ubiegłego roku. Innym ujęciem przyrostu może być porównanie względem I kw. 2020 r. (a więc okresu wybuchu pandemii), gdy banknotów z Janem III Sobieskim było w obiegu niemal dwukrotnie mniej niż obecnie (25,7 mln).

Podobnie rzeczy mają się piętro niżej, czyli na poziomie banknotów o nominale 200 zł. Według ostatnich danych w obiegu było ich 665,2 mln – o 3,7 proc. więcej niż kwartał wcześniej oraz 27,1 proc. więcej niż rok wcześniej. Od początku 2020 r. liczba banknotów z Zygmuntem Starym wzrosła o 85,4 proc.

Struktura banknotów w obiegu ()

„Królem” w królewskiej stawce polskich banknotów niezmiennie jest (i jeszcze długo będzie) 100 złotych. Dość powiedzieć, że banknotów tych jest 1,692 mld sztuk. Co jednak ciekawe, w trzecim kwartale liczba setek w obiegu zmalała – wprawdzie nieznacznie (-0,7 proc. kwartał do kwartału), ale jednak. W ujęciu rocznym setek było o 4,2 proc. więcej niż rok wcześniej wobec 5 proc. kwartał wcześniej. Dynamice tej daleko do przyrostu o 20 proc. rocznie notowanych od wybuchu pandemii do końca 2020 r.

- W marcu stwierdziliśmy ogromny wzrost zapotrzebowania uczestników rynku na gotówkę. Mieliśmy run na bankomaty, na okienka bankowe. Popyt na pieniądz materialny wzrósł o 24 proc. Zaspokoiliśmy ten popyt. W szczególności był popyt na banknoty 100 i 200 zł. Ze względu na ich okresowy brak, w pewnym momencie zaczęliśmy wprowadzać banknot 500 zł – powiedział Adam Glapiński w lipcu 2020 r. prezentując sprawozdanie z działalności NBP.

Podobnie małe zmiany zachodzą także w liczbie pięćdziesiątek, dwudziestek i dziesiątek. Dane na ten temat zebraliśmy w poniższej tabeli:


Liczba w mln szt. Procentowa zmiana względem
Banknot III kw. 2021 II kw. 2021 III kw. 2020 IV kw. 2019
500 zł 49,6 7,5% 46,4% 137,7%
200 zł 665,2 3,7% 27,1% 85,4%
100 zł 1 692,4 -0,7% 4,2% 23,2%
50 zł 211,4 -0,7% -0,5% 11,9%
20 zł 132,0 1,1% 4,2% 4,2%
10 zł 195,0 0,5% 3,4% 7,2%
Źródło: NBP

Ostatnie deklaracja prezesa Adama Glapińskiego zdają się przesądzać, że o ile jego mandat zostanie wydłużony na drugą kadencję (do czerwca 2022 r. zadecydują o tym Sejm i prezydent), to już za kilka lat powyższe zestawienie rozszerzyć będzie trzeba o 1000 zł. Kwestia historycznej postaci, która pojawi się na banknocie także jest już raczej przesądzona: będzie to Jadwiga Andegaweńska.

O „gotówkowej krucjacie” w wykonaniu Narodowego Banku Polskiego, szerzej pisaliśmy w kwietniu tego roku. Jej kolejnym etapem było podpisanie przez prezydenta ustawy o usługach płatniczych, która m.in. uniemożliwia odmowę przyjmowania płatności gotówkowych.  

Więcej o zwyczajach Polaków związanych z gotówką przeczytasz w artykule „Polskie bastiony gotówki. 5 ciekawych faktów z najnowszego badania NBP”.

Źródło:
Tematy
Szybki kredyt dla firm online. Wniosek złożysz bez wizyty w placówce

Szybki kredyt dla firm online. Wniosek złożysz bez wizyty w placówce

Komentarze (12)

dodaj komentarz
pstrzezek
Już niedługo tysiączek z Kopernikiem ?
anty12
Glapa mowi ze inflacja nie wplywa na majetnosc Polakow. Wierze mu :)
3456
na 1000 zł banknot wizerunek strzykawka ,albo ampułka.
chlopekroztropek
Historia zatacza koło. Na początku lat 90ch można było w kiosku za banknot 1000zł z wizerunkiem Kopernika kupić gumę Turbo. Trzydzieści lat później również za banknot 1000zł, tyle, że już z wizerunkiem innego światłego człowieka, t.j. Jarozbawa Wielkiego, będzie można poczynić taki sam zakup.
bha
Chore są te rosnące ilości wysokich nominałów w obiegu bo często w sklepie jest problem by 100 zł rozmienić. Wprowadzają tego coraz więcej do obiegu ogólnego, aby ludzie jeszcze częściej przerzucali się na płatności plastikiem, a to jest głównie w interesie systemu bankowego by jego koszty obsługi pieniądza coraz to bardziej spadały.
bankster-kreator
Spokojnie tysiaczek już w planach z wizerunkiem jakiejś feministki
bankster-kreator
Banknot 5000zł będzie z wizerunkiem LGBTQWERTY++&#$
jenak
To są - proszę mi wybaczyć - nic nie znaczące szczegóły.

Podstawą najnowszej hucpy jest horrendalne podrożenie energii i surowców. Reszta to jakieś popierdółki. Zera gdzieś tam, Glapa, stópki Glapy, czy 0,4 a może 0,5 lub o Bosze 2,0%.....

Cywilizacja łacińska jest wodzona za nos jak zaobrączkowane by le.

Wymażą
To są - proszę mi wybaczyć - nic nie znaczące szczegóły.

Podstawą najnowszej hucpy jest horrendalne podrożenie energii i surowców. Reszta to jakieś popierdółki. Zera gdzieś tam, Glapa, stópki Glapy, czy 0,4 a może 0,5 lub o Bosze 2,0%.....

Cywilizacja łacińska jest wodzona za nos jak zaobrączkowane by le.

Wymażą nas na naszych oczach jak Rzym. Jest gorzej, wymarzą nas naszymi własnymi rękami...jak Rzym.

Aha, zamknijmy Turów. No i najlepiej otwórzmy granice.... jak Rzym. To będzie wisienka na torcie.
demeryt_69
Tylko 30% kupujących w Polsce używa kart płatniczych!

Powiązane: Wojna z gotówką

Polecane

Najnowsze

Popularne

Ważne linki